DZIŚ JEST:   19   LIPCA   2019 r.

Św. Symmacha, papieża
Św. Jana Plessingtona
 
 
 
 

Trwają przygotowania do synodu w 2018 roku. Jałowe dyskusje i i „socjologizacja”

Trwają przygotowania do synodu w 2018 roku. Jałowe dyskusje i i „socjologizacja”
fot. MAXPPP / FORUM

„Młodzież, wiara i rozpoznawanie powołania” – tak brzmi temat synodu zaplanowanego na październik roku 2018. Już dziś pojawiają się jednak kontrowersje. Według George Weigela, biografa Jana Pawła II, Watykan opublikował przedsynodalny dokument pogrążony „w jałowych, rozwlekłych dyskusjach”. Pisarz twierdzi, że wbrew woli papieża Polaka, Kościół nie chce stawiać dziś młodym ludziom wymagań. 

 

Co ciekawe, artykuł Weigela opublikował "Gość Niedzielny". Amerykański pisarz katolicki próbuje odpowiedzieć na pytanie dotyczące fenomenu Jana Pawła II – idola wielu młodych ludzi. „Pierwszym powodem jest to, że on wierzył w to, co głosił, i żył tym, co głosił. (…) Młodzi ludzie wyczuwają fałsz, ale niczego takiego nie wyczuwali ani w katechezach Jana Pawła II, ani w stylu jego życia” – twierdzi.


Drugim powodem, zdaniem Weigela, był wysoki poziom standardów wprowadzonych przez papieża Polaka. „Jan Paweł II nie godził się na bycie maskotką pokolenia przyzwyczajonego, że mówi się im jak są cudowni” – zaznacza i dodaje, że wyzwania stawiane przez Ojca świętego i wysoko postawiona przez niego poprzeczka w trakcie ich realizacji stanowiły dla wielu młodych ludzi okazję, „by zwrócić się ku Bożemu miłosierdziu”.

 

Autor biografii Jana Pawła II dostrzega tylko jeden pozytyw zawarty w dokumencie Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów. Jest nim „medytacja na temat umiłowanego ucznia, który jest wzorem młodego człowieka, odpowiadającego na wezwanie do naśladowania Pana” zawarta we wstępie. „Niestety później jest tylko gorzej” – uważa teolog.

 

„Zamiast skonfrontować ten biblijny model z wiarą młodzieży XXI w., Sekretariat Synodu zaczyna socjologizować w stylu, który znamy z Instrumentum laboris na synod w 2015 r.” – pisze Weigel. Obszerne debaty na temat m.in. „Szybko zmieniającego się świata” nie wnoszą niczego nowego w sprawie rozwiązania związanych z nimi problemów. „Dokument przygotowawczy kończy się ankietą pełną ogólnych (i niestety nudnych) pytań” – ubolewa.

 

Zdaniem pisarza przygotowania do synodu w 2018 r. powinny pójść inną drogą. „Są co najmniej dwie pilne grupy zagadnień do podjęcia” – twierdzi. Pierwsza dotyczy „relacji pełnego katolicyzmu do katolicyzmu w wersji light” i odpowiedzi na pytanie: „W jaki sposób Kościół może wezwać młodych ludzi, aby byli katolikami kontrkulturowymi?”. Druga grupa zagadnień to „rozeznawanie powołania”, czyli katolickiego posłannictwa ludzi młodych.

 


Źródło: „Gość Niedzielny”

TK


DATA: 2017-02-10 16:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Leaf427 - Masz rację, będzie 100 albo i 200 stron mętnej gadki o wszystkim i o niczym, a w jakimś przypisie zasugeruje się, że możnaby "rozeznając i towarzysząc w konkretnych złożonych sytuacjach" wyświęcać żonatych na kapłanów. W przypisie do przypisu będzie sugestia, że może też.
ponad 2 lata temu / tak
 
@ma - Powtarzasz tandetne herezje Vat. 2. Nie ma czegoś takiego jak "prawo do błędu", jak wyraźnie nauczali przedsoborowi papieże.
ponad 2 lata temu / zz
 
@ma: dobrze byłoby się podszkolić w szczerym pisaniu, bo wciskasz kit z tym sensem cudzysłowu. Gdyby było tak jak wyjaśniasz, dużo więcej sformułowań brałbyś w cudzysłów, a nie tylko notorycznie "Franciszek". Pytałem Cię w innym wątku dlaczego konkretnie uważasz że jego wybór jest nieważny. Napisałeś że masz jakieś 4 wątpliwości, ale ich nie podałeś. Firmowanie przez papieża herezji zdarzało się w historii i przez to papież nie przestawał być papieżem, więc to niewłaściwy argument. Poza tym, nie pomiatam JPII. Nie wrzucaj wszystkich Tradycjonalistów do jednego worka. Ale tak przy okazji, skoro twierdzisz: "rozciągnął Doktrynę KK do możliwych granic, ortodoksji nie naruszył". Czyż nie można za "przekroczenie granic" potraktować słów "dla ważnych powodów" z FC84, przy jednoczesnym braku doprecyzowania jakie jest kryterium uznawania danego powodu za ważny, a jakiego za mało ważny?
ponad 2 lata temu / ???
 
@???: Cudzysłów jest tu zastosowany jako cytat, czyli to co mówią inni, a nie jako stwierdzenie ważności czy nieważności wyboru na Urząd Piotrowy. Dobrze byłoby się podszkolić w czytaniu tesktów ze zrozumieniem. Z kontekstu natomiast można wywnioskowaść co ja natomiast o tym wyborze myślę. Dla mnie on jest nieważny. Ale to moje i nie podaję się tu jako autorytet. Natomiast wielu uważających się za autorytet odsądza bez przerwy JP II od czci i wiary. Natomiast faktem jest firmowanie przez "papieża Franciszka" herezji co stawia jego ortodosksję pod poważnym znakiem zapytania. I jest to WIDOCZNE GOŁYM OKIEM. Zatem jak to można godzić: przekonanie o własnej wierności tradycji i uważanie jednocześnie "Franciszka" za godnego zaufania przy jawnym głoszeniu przez niego herezji a jednocześnie pomiatanie JP II który, choć rozciągnął Doktrynę KK do możliwych granic, ortodoksji nie naruszył? Jak to tradycjonaliści godzą bo ja tu widzę istotną sprzeczność? Strach o siebie?
ponad 2 lata temu / ma
 
@ma: podobnie jak łatwiej, bez uprawnień, wziąć w cudzysłów "papież Franciszek".
ponad 2 lata temu / ???
 
@lw: Ach ci Tradycjonaliści. W tej ortodoksji właśnie FSSPX podąża za "papieżem Franciszkiem". Czyż to nie Chrystus powiedział "jeśli chcesz" a nie "musisz". Wg. Was tradycjonalistów jak nie ma policjanta na straży wiary to taka wiara się nie liczy. Nie potraficie wierzyć bez przymusu. Przymusu dla innych do waszej wiary. I nie będziecie potrafili żyć w świecie, w którym wyborem wiary jest gotowość na śmierć. Ciekawe co na to Chrystus który zostawił wolność wyboru i odpowiedzialność w sumieniu za ten wybór a nie przed sądem ludzkim do jakiego dążycie. U podstawy wolności jest właśnie to, że ja wiarę prawdziwą mogę odrzucić i wybrać fałsz. Na tym właśnie polega wolność. Nie rozumieliście tego i nie rozumiecie. To się nazywa prawo do błędu. I jest rdzeniem ludzkiej wolności. Bóg to do tego stopnia szanuje, że pozwala człowiekowi wybrać piekło. Ostrzega go przed nim ale nie zakazuje mu tam iść jak tego bardzo chce. I wy tego nie rozumiecie. Łatwiej powiedzieć JP II be.
ponad 2 lata temu / ma
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.