12 czerwca 2019

Trwa walka o życie Vincenta Lamberta. Głos zabrał Komitet Praw Osób Niepełnosprawnych

(fot. YouTube)

Od czterech lat rodzice Vincenta Lamberta walczą o jego życie przed francuskimi sądami, które zatwierdziły decyzję lekarzy o zaprzestaniu nawadniania i odżywiania pacjenta. Europejski Trybunał Praw Człowieka, mimo apelacji, odmówił wstrzymania biernej eutanazji na czas trwania postępowania. Dopiero Komitet Praw Osób Niepełnosprawnych wezwał władze francuskie do zaprzestania uśmiercania Vincenta Lamberta. Ostateczna decyzja o jego losie zostanie podjęta 24 czerwca podczas rozprawy kasacyjnej.

 

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu po raz kolejny odmówił wstrzymania biernej eutanazji 42-letniego Francuza, który od 2008 roku przebywa w szpitalu. Trafił tam po wypadku na motocyklu, wskutek którego doznał poważnego urazu głowy. Mężczyzna jest w stanie minimalnej świadomości – samodzielnie oddycha, odczuwa ból, jest świadom swojego otoczenia, ale nie może się z nim komunikować. Mimo to Trybunał orzekł, że ewentualne wstrzymanie odżywiania i nawadniania pacjenta nie stanowiłoby naruszenia jego prawa do życia zagwarantowanego w art. 2 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Interwencję w sprawie podjął Komitet Praw Osób Niepełnosprawnych ONZ, który czuwa nad przestrzeganiem Konwencji praw osób niepełnosprawnych. Na wniosek rodziców Lamberta wezwał on władze francuskie do wznowienia odżywiania i nawadniania mężczyzny do czasu rozpatrzenia jego sprawy przez Komitet. Potwierdził to Sąd Apelacyjny w Paryżu, który zarządził, że władze powinny się podporządkować decyzji Komitetu. Pod koniec maja wznowiono podawanie pożywienia Vincentowi Lambertowi, który wciąż ma szansę na przeżycie. Minister Zdrowia zaskarżył orzeczenie paryskiego sądu do Sądu Kasacyjnego, wnosząc o jego uchylenie. Losy Vincenta Lamberta rozstrzygną się 24 czerwca, na kiedy zaplanowana jest rozprawa kasacyjna. Jeżeli Sąd Kasacyjny przychyli się do skargi Ministra Zdrowia, pożywienie i nawadnianie Vincenta może zostać zaprzestane.

 

Warto przypomnieć, że Konwencja praw osób niepełnosprawnych wyraźnie zobowiązuje państwa-strony do zagwarantowania osobom niepełnosprawnym usług zdrowotnych ukierunkowanych na szczególne potrzeby osób niepełnosprawnych, w tym rozpoznanie i leczenie, minimalizowanie i zapobieganie niepełnosprawności oraz tworzenie programów rehabilitacyjnych. Vincent Lambert jest osobą niepełnosprawną, w stanie minimalnej świadomości, dlatego też Francja powinna nie tylko wznowić odżywianie i nawadnianie Lamberta ale chociażby zaoferować rehabilitację – podkreśliła Dyrektor Centrum Praw Międzynarodowego Ordo Iuris Rozalia Kielmans-Ratyńska.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 784 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram