DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2021 r.

II Niedziela zwykła
Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 

Trwa testowanie nauczycieli na Covid-19. Czeka nas „trzecia fala” w statystykach?

Trwa testowanie nauczycieli na Covid-19. Czeka nas „trzecia fala” w statystykach?
Zdjęcie ilustracyjne źródło: pixabay.com

Trwa „narodowe” testowanie nauczycieli na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Wynik badań przesiewowych poznamy na sam koniec skumulowanych ferii zimowych. Czy oznaczać będzie on nadejście statystycznej „trzeciej fali” koronawirusa?

 

Po zakończonych, skumulowanych feriach zimowych dzieci młodszych klas szkół podstawowych mają 18 stycznia 2021 roku powrócić do szkół. Plan to śmiały, albowiem ruszyło właśnie masowe testowanie obsługującego je personelu. Wprawdzie badania przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 nie są obowiązkowe, ale wiadomo, że niemal 200 tys. osób zatrudnionych w szkołach chciało się mu poddać. Przez mniej więcej tydzień – do 15 stycznia 2021 pobierane są próbki, a ostateczny wynik „przesiewu” ma być znany najpóźniej 17 stycznia. Jak się zdaje nieprzypadkowo jest to ostatni dzień ferii zimowych.

 

I może okazać się tak, że wyniki przesiewu będą na tyle niepokojące, że powrotu do szkoły – wbrew zapewnieniom, że wynik nie będzie miał wpływu na tę decyzję – nie będzie. Na razie wiemy, że będzie on uzależniony od możliwości „wystawienia” przez dyrekcje szkół składu obsługującego młodszych uczniów. Oczywiście częściowy powrót do szkoły będzie możliwy tylko w reżimie sanitarnym – przetestowanym już we wrześniu 2020 roku. To jednak osobna kwestia… Wróćmy do badań przesiewowych.

 

Testy dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół są dobrowolne i bezpłatne. Mogli się na nie zgłosić nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, tj.: obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły. I takich ochotników zebrano niemal 200 tys.

 

Badania są realizowane za pomocą testu PCR – zarówno w jednostkach inspekcji sanitarnej jak i w punktach drive thru. Każdy z uczestników badań otrzyma swój wynik najpóźniej 17 stycznia 2021 roku. Owe badania mają zagwarantować bezpieczeństwo w szkołach…

 

Tyle w teorii. Warto jednak zwrócić uwagę na całą konstrukcję przeprowadzanej operacji. Jak już wskazaliśmy, formalnie powrót dzieci do szkół nie zależy od wyniku testowania nauczycieli. Ta decyzja będzie podejmowana na podstawie… przebiegu epidemii.

To dość ciekawe podejście. Bo czy można tę deklarację odczytać, że oto wyniki badań przesiewowych personelu szkół nie będą brane do ogólnej sumy osób przetestowanych (i „pozytywnych”)?

 

Tylko w sytuacji, gdy przyjęte zostanie takie rozwiązanie (oddzielenia wyników badań przesiewowych nauczycieli, od „codziennych” testów), wynik grona pedagogicznego nie będzie przekładał się na opisywanie przebiegu epidemii koronawirusa. Jeśli bowiem wynik ze szkół zostanie dodany do wszystkich testów, zapewne czekać nas będzie w statystykach „trzecia fala koronawirusa”.

 

W takim wypadku można wyobrazić sobie przebieg dalszych wydarzeń – zamknięte szkoły, przedłużenie lub zwiększenie obostrzeń obowiązujących w czasie narodowej kwarantanny i ogólna, narodowa reprymenda za „brak odpowiedzialności”, nieprzestrzeganie zaleceń i lekkomyślność…


Warto zadać sobie pytanie kiedy testowanie nauczycieli może dać w statystykach „górkę”? Jeśli przyjąć, że w 5 dni przetestowanych ma być - ostatnie dane mówią o 165 tys. chętnych - to łatwo stwierdzić, że średnio na dzień będzie to 33 tys. testów. Przez ostatni tydzień testowano około 40-60 tys. osób dziennie. Tu liczby podawane w kolejnych dniach mocno się różnią, bo 10 stycznia raportowano o 43 tys. testów, a w kolejnych dniach było to nieco ponad 26 tys. i ponad 50 tys.). Wyliczana średnia dobowa „dobijała” do 48 tys. testów.

 

Tu pojawia się zasadnicze pytanie – czy pracownicy szkół są ujęci w raportach, czy nie? Wiadomo, że wpisywani są w systemie, bo tam też mogą szukać swoich wyników. Ponadto, czy z powodu testowania nauczycieli ograniczono liczbę innych testów? Cóż. Jeśli nie, to wiemy, że wydajność służb sięga 80 tys. testów dziennie… Zatem, jeśli zajdzie potrzeba wygenerowania w statystykach „trzeciej fali” zakażeń, wystarczy, by przez najbliższe dni służby wykorzystały swoje pełne możliwości. Zależność jest prosta: więcej testów, to więcej przypadków (dla porządku warto dodać, że od początku zmagań z koronawirusem w około 18 proc. przypadków testów stwierdzano pozytywny wynik).

 

Dziś już wiemy, że „narodowa kwarantanna” potrwa do końca stycznia. Wiemy też, że mamy „Góralskie Veto” i przedsiębiorcy z Podhala będą od 18 stycznia – wbrew nakazom władzy – otwierać działalność. Nietrudno w mediach społecznościowych znaleźć firmy, które deklarują, że ruszają jeszcze przed tym weekendem, bo dalszy przestój oznaczałby ich koniec. Widzimy też jak funkcjonują w praktyce centra handlowe – o istnieniu koronawirusa przypominają tam jedynie komunikaty z głośników, maski na twarzach klientów i zapach płynu dezynfekującego. Zamknięte są wyciągi narciarskie, ale na stokach nie brakuje saneczkowej dziatwy… Praktyka pokazuje, że nikt nie chce już lockdownu.

 

Ponadto wraz z początkiem drugiego tygodnia stycznia 2021, pandemia „zaskoczyła” ministra zdrowia. Oto liczba „zakażonych” skoczyła mocno w dół. A to może wskazywać, że „zwiększone zachorowania, z którymi mieliśmy do czynienia po świętach, to była pewna kumulacja badań, a nie start nowych zachorowań” – ocenił Adam Niedzielski. Weryfikacja tej tezy wymaga czasu.

 

Tu jednak wracamy do statystyk i testowania nauczycieli. Kluczowym bowiem będzie czy zebrane dane posłużą do kolejnego dokręcenia śruby na kolejne tygodnie, a może i miesiące… A może rząd patrząc na reakcję społeczeństwa mającego dość nielogicznych zakazów potakuje je w kategoriach „dowodu” na uniknięcie „trzeciej fali” i staną się one pretekstem do odmrażania gospodarki? Praktyka pokazuje, że rząd chętnie podejmuje działania „pod opinię publiczną”. Kto wie? Może takim też sposobem – przy rodzącym się na naszych oczach mocnym sprzeciwie obywateli – uda się też „pokonać koronawirusa”?

 

Marcin Austyn


DATA: 2021-01-14 07:49
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Coca-cola w teście ma covida, sok tymbark, wiele owoców także jest pozytywna więc ma covida. I takimi testami ludzi testują. Jaki jest sens tych "testów"? ŻADEN.
2 dni temu / 1234
 
Jestem nauczycielem i za żadne skarby nie pójdę sie testować ani z szczepic, a za moimi uczniami i normalnym nauczaniem- wbrew temu co tu wypisujecie co niektórzy - naprawdę tęsknię.... Gdyby to ode mnie zależało otworzyłabym szkoły od zaraz. Ps aż boli, ze tyle osób myśli że szkoła to miejsce dla nieudaczników... a to z nimi dzieci często spędzają więcej czasu niż z rodzicami...
2 dni temu / Ania
 
@sorcier, niestety posiadam wyniki własnych badań. Piszę "niestety", ponieważ większości znanych mi nauczycieli taki stan rzeczy odpowiada to nie jest kilka osób, znacznie więcej . Nie trzeba pilnować dzieci w szkole, żadnej odpowiedzialności uczniowie się nie pobiją, głowy nikt nie rozwali, siadają przed ekranem, coś pogadają, dadzą zadanie i tyle. Wielu ze znanych mi nauczycieli boi się wrócić do szkoły, bo się zarażą. Do sklepu idą, do kościoła idą, ale szkoły się boją jak diabeł święconej wody. Druga sprawa- nauczyciele to bardzo zdemoralizowana grupa, która żyje w innej rzeczywiśtości- ciągle słyszę od nauczycieli jak im ciężko, za mało zarabiają, za mało wolnego, tyle mają pracy itd. itp. Tylko żaden/ żadna z nich nie ma ochoty iść harować kilkanaście godzin na dobę na budowie albo w supermarkecie, a podobno im tak źle. Oczywiście proszę mnie źle nie zrozumieć- jest wielu wspaniałych pedagogów, z powołania, ale niestety coraz mniej,
3 dni temu / miguel
 
Nauczyciele niby każdy ma jakiegoś co najmniej magistra, a z samodzielnym myśleniem krucho. Jak baranki pójdą się testować na nie wiadomo co, a rząd zrobi użytek wg. wcześniej tylko sobie znanego scenariusza.
3 dni temu / gumik
 
mowia tez tak w srodowisku nauczycieli ZE SKORO CATES OSWIADCZA OFICJALNIE ZE NA SWIECIE JEST ZBYT DUZO LUDZI I NALEZY COS Z TYM ZROBIC wiec cos robia producent owej wlewki znalazl rozwiazanie a my pedzimy bezmyslnie w jego ramiona
3 dni temu / janek
 
@miguel Skąd takie dane o nauczycielach? Dysponuje Pan wynikami jakichś własnych badań, czy też "kreuje" Pan rzeczywistość? Wypisz, wymaluj, metody Niedzielskiego.
3 dni temu / sorcier
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.