DZIŚ JEST:   29   STYCZNIA   2020 r.

Św. Anieli Merici
Św. Walerego, biskupa
 
 
 
 

Trwa śledztwo w sprawie bluźnierczej „Klątwy”. Prokuratura przesłuchuje świadków i gromadzi dowody

Trwa śledztwo w sprawie bluźnierczej „Klątwy”. Prokuratura przesłuchuje świadków i gromadzi dowody
fot. Krystian Maj/FORUM

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga prowadzi przesłuchania świadków i porządkuje materiały dotyczące obrazy uczuć religijnych i „publicznego nawoływania do popełniania zabójstwa” w trakcie spektaklu „Klątwa”. Mimo trwającego śledztwa przedstawienie nadal jest odgrywane na deskach Teatru Powszechnego w Warszawie.

 

Postępowanie w tej sprawie rozpoczęło się w drugiej połowie lutego bieżącego roku. Jak podaje portal dziennik.pl w prokuraturze trwają przesłuchiwania świadków, m.in. widzów spektaklu. Łukasz Łapczyński, rzecznik prasowy praskiej prokuratury poinformował, że w obliczu kilkudziesięciu zawiadomień w sprawie „Klątwy”, które otrzymano z całej Polski, przesłuchania „mogą jeszcze potrwać”. Dodał, że organy ścigania są w posiadaniu materiałów „związanych z premierą spektaklu”, jak nagranie wideo oraz scenariusz, przekazanych przez dyrektora teatru.

 

- Jeszcze nie ma decyzji procesowych co do dalszego toku postępowania, w tym ewentualnego zwrócenia się o opinie do biegłych - poinformował prok. Łapczyński.

 

Prokuratura rozważa akt oskarżenia z art. 196 Kodeksu karnego („Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”) i art. 255 par. 2 Kodeksu karnego („Kto publicznie nawołuje do popełnienia zbrodni, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”).

 

„Podstawą wszczęcia dochodzenia były ogólnodostępne, wyemitowane w mediach fragmenty spektaklu Klątwa, publikacje prasowe w tym zakresie, jak też publiczne zapowiedzi wielu osób o złożeniu zawiadomienia o podejrzeniu popełniania przestępstwa, wskazujące na konieczność dokonania prawnokarnej analizy zaprezentowanych podczas przedstawienia zachowań” - poinformował w lutym prokurator Łapczyński.

 

„Podczas spektaklu dokonuje się publiczna profanacja krzyża, przez co ranione są uczucia religijne chrześcijan, dla których krzyż jest świętością. Oprócz symboli religijnych znieważa się osobę św. Jana Pawła II, co jest szczególnie bolesne dla Polaków” – napisał w komunikacie rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

 

Na te zarzuty odpowiedzieli przedstawiciele Teatru Powszechnego. „Spektakl ma na celu pokazanie różnych ideologicznych postaw i oddanie głosu różnym stanowiskom, dlatego powinien być analizowany jako całościowa wizja artystyczna, a nie jako zbiór oderwanych od siebie scen pozbawionych kontekstu. Należy również pamiętać, że tego, co pokazywane jest w ramach przedstawienia teatralnego, nie można traktować jako działań czy zdarzeń dziejących się rzeczywiście” - napisano w oświadczeniu.

 

Źródło: dziennik.pl

TK


DATA: 2017-05-15 15:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak to jest ciagle grane????!!! Skandal!!!!!!!!!
ponad 2 lata temu / G
 
A na końcu jak zwykle PiS się przestraszy i nikogo się nie ukarze. A propos - jak się skończyła sprawa tej aktywistki z Wyborczej od prowokacji w czasie Mszy św.? Bo jakoś cisza na ten temat...
ponad 2 lata temu / abc
 
Wolność jest bardzo szeroka, ale tacy plugawcy nie potrafią zmieścić się w jej ramach. Zniewaga narodu, religii i osoby naszego papieża. To zasługuje na karę. Ten reżyser powinien dostać wilczy bilet, aktorzy solidną karę. Jestem tolerancyjny, ale im bym ręki nie podał.
ponad 2 lata temu / Michu.
 
Dlaczego nie zamkną tego teatru do wyjasnienia
ponad 2 lata temu / Lech
 
Nie jestem fanem Putina ale jakoś nie słyszy się o bluźnierstwach przeciw chrześcijaństwu w Rosji. Wpakował te głupie diewoczki z "Pussy Riot" na kilka miesięcy do łagru i jakoś teraz nie widać kolejnych naśladowców performerów/happeningowców chcących lansować się na profanacji.
ponad 2 lata temu / Leaf427
 
Jak długo można badać coś, co jest oczywiste ?! Barbarzyńcy sprofanowali Święty Krzyż! To skandal, że jeszcze nie są zapuszkowani !Ktoś spalił jakąś kukłę imitującą żydowskiego grandziarza - natychmiastowa odsiadka. Obraza Świętego Krzyża - zwłoka, wątpliwości, w sumie dalsze przyzwolenie na bluźnierstwa. Czy to kraj jeszcze katolicki czy antykatolicki?!
ponad 2 lata temu / oburzony
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.