DZIŚ JEST:   17   CZERWCA   2019 r.

Św. Alberta Chmielowskiego
Bł. Teresy Portugalskiej
 
 
 
 

Trwa rewolucja energetyczna. Walka z „ociepleniem klimatu” pochłonęła miliardy dolarów

Trwa rewolucja energetyczna. Walka z „ociepleniem klimatu” pochłonęła miliardy dolarów
źródło: pixabay.com

Menadżerowie szwajcarskiej firmy ubezpieczeniowej potwierdzają, iż podpisując porozumienie klimatyczne zawarte w Paryżu w grudniu 2015 roku przywódcy państw zgodzili się na głęboką i kosztowną transformację gospodarki światowej.

 

Walka ze zmianami klimatycznymi to transformacja całej gospodarki – stwierdziła ostatnio Alison Martin, dyrektor ds. ryzyka w szwajcarskiej firmie ubezpieczeniowej Zurich Insurance Group. – Musimy zmienić sposób, w jaki żyjemy, sposób, w jaki się poruszamy, jak wydajemy nasze pieniądze. To jest głęboka transformacja i większość zmian dopiero nadejdzie – podkreśliła.

 

Johanna Köb, odpowiedzialna za inwestycje Zurich Insurance Group, przekonywała, że to sami konsumenci stają się coraz bardziej świadomi problemów związanych ze „zmianami klimatycznymi” i „żądają, aby firmy działały w sposób bardziej odpowiedzialny w sprawach klimatu” i „ten zwrot opinii publicznej jest zasadniczo istotną koncepcją, ponieważ oznacza to, iż wpływ zmian klimatu może i przełoży się na działania polityczne”.

 

Przedstawicielki szwajcarskiej firmy ubezpieczeniowej, która wiąże ogromne nadzieje z realizację Agendy Zrównoważonego Rozwoju i Porozumienia Paryskiego uważają, że globalne działania w dziedzinie klimatu nadal są niewystarczające, by osiągnąć cele porozumienia z Paryża dotyczące ograniczenia globalnego ocieplenia do „znacznie poniżej 2 stopni C”.

 

– Nasza analiza pokazuje, że prawdopodobieństwo utraty celów porozumienia z Paryża jest większe niż ich osiągnięcie – zaznaczyła Alison Martin, która przywołała kolejny już alarmistyczny raport skompromitowanego oenzetowskiego Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), sugerującego, że ​​mamy tylko 12 lat na działanie. Alison przekonuje, że rok 2017 był najdroższym rokiem pod względem szkód wywołanych „globalnym ociepleniem”, szacowanymi na 300 miliardów dolarów.

 

Zarówno Martin, jak i Köb podkreśliły, że „ocieplenie klimatu” jest jednym z najbardziej złożonych zagrożeń, przed którymi stoi dziś społeczeństwo, ponieważ dotyczy także przyszłych pokoleń, ma zasięg globalny i charakter współzależny.

 

Nie jest tajemnicą, że globalna finansjera przynagla firmy do zaakceptowania nowych wytycznych w zakresie inwestycji i lokowania środków w technologie tzw. zielonej gospodarki, czyli w termomodernizację, elektromobilność, odnawialne źródła energii, w nowe instrumenty finansowe i ubezpieczeniowe itp. Przedstawicielki kompanii ubezpieczeniowej także przekonują, że przedsiębiorstwa już powinny podjąć szereg działań, by zabezpieczyć się przed „najgorszym”. Martin wskazuje na fizyczne zagrożenia związane z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi i ryzyko transformacji gospodarki  światowej, polegającej na odchodzeniu od paliw kopalnych, a także ryzyko polityczne.

 

Firmy winny być przygotowane na szereg nieoczekiwanych zmian regulacyjnych, które mogą podważyć ich strategie. – Ważne jest, aby firmy opracowały strategię przystosowania się do zmian klimatu i podjęły działania w tym zakresie – podkreśliła Martin.

 

Firmy ubezpieczeniowe już od dana regularnie zwiększają poziom inwestycji w projekty dotyczące „zielonej energii”, to jest w farmy wiatrowe, słoneczne i projekty związane z hydro-energią. Allianz zainwestował pod koniec ub. roku 5,6 miliarda euro w energię odnawialną. Axa – również w 2017 r. - zwiększyła swój cel w zakresie ekologicznych inwestycji z 3 miliardów euro do 12 miliardów do 2020 roku.

 

Obecnie fundusze inwestycyjne czy banki, które udzielają kredytów na tzw. zielone projekty w UE nie muszą posiadać wysokiego zabezpieczenia kapitałowego.

 

W roku 2017, jako pierwsza w sektorze prywatnym, firma ubezpieczeniowa Zurych Insurance Group ogłosiła, że zamierza zbudować portfel inwestycji o wartości 5 miliardów dol., by uniknąć emisji 5 milionów ton CO2. Obecnie spółki ubezpieczeniowe niechętnie ubezpieczają holdingi węglowe.

 

– Jako odpowiedzialny inwestor wykorzystujemy rynki kapitałowe do poszukiwania i finansowania rozwiązań służących walce ze zmianą klimatu, ale także do odpowiedzi na problemy społeczne i środowiskowe – zaznaczyła Johanna Köb.

 

Strategia inwestycyjna Zurich Insurance Group opiera się na trzech filarach: środowiskowym, społecznym i zarządczym (ESG). Integracja i inwestowanie w tzw. zielone projekty oraz współpraca z przemysłem ma dawać nowe impulsy rozwojowi firmy.

 

– Używamy holistycznego spojrzenia na ryzyko finansowe, środowiskowe, społeczne i związane z zarządzaniem, które pociąga za sobą inwestycja, aby w końcu zadać pytanie, jaki powinien być rzeczywiście skorygowany o ryzyko zwrot z inwestycji – wyjaśniła Martin.

 

Szwajcarski holding oferuje m.in. zielone obligacje i inwestycje typu impact,  które koncentrują się na pomiarze wpływu inwestycji na wcześniej ustalony cel. Zielone obligacje to papiery dłużne wyłącznie na tzw. zielone projekty (np. OZE, elektromobilność, termomodernizację, recykling, agrobiznes w oparciu o GMOII generacji, żywność organiczną, szeroko pojęte projekty biotechnologiczne itp.).

 

Według Climate Bond Initiative, rynek obligacji ekologicznych odnotował silny wzrost od 2014 r., gdy zaczęto emitować pierwsze zielone obligacje. W 2014 r. wydano na ten cel 37 miliardów dolarów, a już w 2017 r. wyemitowano papiery dłużne o wartości 162,5 mld dol. (Polska chełpi się jako jeden z wiodących krajów, który chętnie sięga po ten nowy instrument zadłużający przyszłe pokolenia).

 

Zurych Insurance Group ma 1,4 proc. swoich aktywów zainwestowanych w zielone obligacje, finansujących projekty związane z odnawialnymi źródłami energii i efektywnością energetyczną. Łącznie zarządza na świcie aktywami o wartości 200 mld  dol. Obecnie posiada ponad 150 rodzajów zielonych obligacji od 90 emitentów w dziewięciu walutach, wspierających projekty ekologiczne, począwszy od wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych po zrównoważone zarządzanie nieruchomościami lub gospodarką wodną.

 

Wzrosły również do ponad 400 mln dol. inwestycje w „obligacje społeczne i zrównoważone”, które zapewniają finansowanie projektów i działań mających na celu rozwiązywanie problemów społecznych.

 

Realizacja celów zrównoważonego rozwoju zapisanych w Agendzie 2030, a także zobowiązań wynikłych z porozumienia klimatycznego, podpisanego w stolicy Francji zmusza rządy na całym świecie do zaciągania ogromnych pożyczek i kredytów. Otwiera to nowe możliwości dla globalnej finansjery, oferującej kolejne instrumenty na niepewne projekty inwestycyjne, mające być finansowane tak naprawdę z pieniędzy podatników. Globaliści bowiem przerzucają koszty znoszenia barier w handlu (np. brak odpowiedniej infrastruktury w krajach rozwijających się) na całe społeczeństwo.

 

Źródło: euractiv.com

AS


DATA: 2018-12-07 16:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Globalne ocieplenie to nowa religia coś jakby straszenie za wszystko piekłem. Były takie nurty kiedyś i wiemy do czego prowadziły. Zostały uznane za herezje.
6 miesięcy temu / Ai
 
Zgoda na to kłamstwo niszczące Polskę to Hańba PO=PiS. Nie ma istotnej różnicy między lewicą i lewicą pseudopobożną. Jedni i drudzy wystają na rogach ulic i telewizorów. Szatan już przygotował dla nich ciepłe gniazdko....
6 miesięcy temu / k&g
 
Klimat sie zmieniał , zmienia i zmieniał będzie.A porozumienie klimatyczne to tylko wyciaganie pieniedzy,a zaplaca jak zwykle ci najbiedniejsi.
6 miesięcy temu / Mmm
 
Globalne ocieplenie to wymysł popleczników NWO, z Sorosem na czele. Żal, że takie głupoty wspiera dodatkowo Franciszek, wspierając istniejąca wewnątrz Kościoła ekoherezję. Ostatnie "występy" Hołowni dowodzą, że adeptów tej nowej wersji chrześcijaństwa nie brakuje!
6 miesięcy temu / Karol
 
Te dolary nie wyparowały. W świecie fizycznym nic nie ginie jeno zmienia właściciela. Wystarczy zbadać, kto na tym zarobił i okaże się wtedy, że to nie żadna "rewolucja" tylko przekręt, tzn. pospolity rabunek przeprowadzony na frajerach. Wszystkie te klimatyczne ocieplenia, ochłodzenia, dwutlenki węgla, gazy z krowich żołądków, dziury ozonowe, kwaśny deszcz, smog, świńskie gówno, odra z ospą, koklusz, grypa i diabli wiedza co jeszcze to tylko alternatywne sposoby zarabiania pieniędzy i tylko tyle. To jest typowe zachowanie "wybrańców Belzebuba" kierujących się etyką sytuacyjną: jeśli są durnie, którzy pozwalają się okradać za pomocą Jakichś kabalistycznych zaklęć to czemu ich nie "ostrzyc". W tym cesarstwie lichwiarzy, szulerów i szarlatanów nie ma miejsca na proste "nie kradnij". Jest to wystarczający dowód na to, że już wstąpiliśmy w "nową" szubrawą epokę, a Nasza cywilizacja niepostrzeżenie stała się historią.
6 miesięcy temu / agricola
 
Ale na czym konkretnie ma polegać nowy porządek. Brzmi tajemniczo. Już były budowy nowych lepszych, wspaniałych światów. Nowe technologie potrzebne ale czy musi to być pod presją gl.ocieplenia.
6 miesięcy temu / el
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "64675"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.