DZIŚ JEST:   08   SIERPNIA   2020 r.

Św. Dominika Guzmana
Św. Emiliana, biskupa
Św. Zefiryna z Malii
 
 
 
 

Trwa konferencja o Europie Środkowo-Wschodniej pt: "W oczekiwaniu na powrót Imperium?"

Trwa konferencja o Europie Środkowo-Wschodniej pt: "W oczekiwaniu na powrót Imperium?"

Organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej oraz Zakład Historii Europy Wschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Opiekę merytoryczną nad konferencją sprawuje prof. Andrzej Nowak. Głównym celem wydarzenia jest zarysowanie dynamicznie zmieniającej się sytuacji w regionie, z czego najważniejszymi zjawiskami są: wycofywanie się z niego USA i idący za tym wzrost wpływów Rosji - mówi Paweł Kurtyka, koordynator wydarzenia.

 

Spotkanie podzielono na panele tematyczne. Podczas wykładów w panelu pierwszym omówiona i oceniona zostanie kondycja Grypy Wyszehradzkiej oraz pozycja poszczególnych jej państw. Tematem następnego będzie sytuacja i wyzwania współczesnej Europy Wschodniej w 20 lat po przemianie ustrojowej, czyli między innymi: zagadnienia demograficzne, systemy i mechanizmy polityczne, a także ocena transformacji i obecna kondycja poszczególnych republik postsowieckich.  Trzeci moduł poświęcony zostanie Rosji i prowadzonej przez nią krajowej i zagranicznej polityce imperialnej. Konferencję zamknie debata na temat sporu polityk historycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

W wydarzeniu wezmą udział cenieni badacze tematyki, między innymi: prof. Andrzej Nowak, Ákos Engelmayer, prof. Jan Holzer, prof. Brzetysław Dańczak, prof. Włodzimierz Marciniak,  prof. Krzysztof Szczerski, prof. Henryk Głębocki. W panelach i debatach głos zabiorą także studenci i doktoranci czołowych polskich uniwersytetów.            


Plan piątkowej konferencji               


Panel: Europa Wschodnia

Biblioteka Jagiellońska, Al. Mickiewicza 22 (wejście od ul. Oleandry)

Sala Konferencyjna godz. 10.00 – 13.00

 

Homo postsovieticus – ponad 20 lat po przemianie ustrojowej. Europa Wschodnia- sytuacja i wyzwania:

Andrzej Nowak: Zagadnienia demograficzne w Europie Środkowo- Wschodniej; Jan Holzer: Reżimy i mechanizmy polityczne w Europie Środkowo- Wschodniej; Henryk Głębocki: Ewolucja polityki Rosji wobec swych peryferii 1991-2013 (dawne republiki sowieckie); Aleksander Łaniewski: Białoruś wobec wyzwań XXI wieku; Marek Wojnar: Litwa, Łotwa i Estonia wobec dziedzictwa epoki sowieckiej: narracja historyczna jako czynnik integracji i dekompozycji społeczeństw. 13.00 -14.30 przerwa obiadowa Panel: Rosja

Biblioteka Jagiellońska, Al. Mickiewicza 22 (wejście od ul. Oleandry)

Sala Konferencyjna godz. 14.30 – 16.45

 

Upadłe imperium - jego polityka wewnętrzna i zagraniczna.

Krzysztof Szczerski: Relacje Rosja – Unia Europejska, Rosja – Polska; Włodzimierz Marciniak: Polityka wewnętrzna Rosji, władza i społeczeństwo Federacji, diagnoza; Petra Kuchyňková: Russian Relations with the region of Central Europe: the example of Czech-Russian Relations; Paweł Musiałek: Relacje Rosja - główni gracze na światowej arenie politycznej. Panel: Debata: Europa środkowo wschodnia – spór polityk historycznych

Biblioteka Jagiellońska, Al. Mickiewicza 22 (wejście od ul. Oleandry)

Sala Konferencyjna, godz. 17.00 – 19.00

Moderator: Andrzej Nowak


DATA: 2013-11-21 12:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.