DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

Trwa II tura wyborów prezydenckich. Polacy mogą głosować do godziny 21

Trwa II tura wyborów prezydenckich. Polacy mogą głosować do godziny 21
Fot. Michal Dyjuk / FORUM

O godzinie 7 rozpoczęło się głosowanie w ramach II tury wyborów prezydenckich. Głową państwa zostanie osoba, która od tego momentu do godziny 21 zdobędzie więcej głosów.

 

Obywatele RP – w sumie 29 937 795 osób uprawnionych do głosowana (w tym 519 431 za granicą) – wskażą polskiego prezydenta w jednym z ponad 27 tys. lokali wyborczych.

 

Z danych przedstawionych na piątkowej konferencji prasowej przez przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej sędziego Sylwestra Marciniaka wynika, że liczba osób mogących głosować za granicą wzrosła w porównaniu do I tury o blisko 150 tys. Z kolei o blisko 140 tys. wzrosła liczba pakietów wysłanych za granicę. Wynosi ona obecne 479 584, zaś łącznie (kraj i zagranica): 673 939.

 

Akt pełnomocnictwa wystawiono w 21 535 przypadkach (przyrost o ok. 5 tys.), zaś zaświadczenia o prawie do głosowania wydano 478 093 osobom (przyrost względem 28 czerwca o blisko 270 tys.). Z kolei do spisu wyborców dopisało się 645 212 osób (więcej o ok. 200 tys.).

 

Poważniejszym zmianom nie uległa natomiast ilość obwodowych komisji wyborczych (wzrosła za granicą – jeden obwód powołano w Kuwejcie oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich). W sumie za granicą jest obecnie 171 obwodów (wobec 169 podczas I tury). Łącznie obwodowych komisji wyborczych jest 27231. W ich skład powołano 210 980 osób (wzrost o tysiąc względem 28 czerwca).

 

Przewodniczący PKW przypomniał, że najwyższa frekwencja podczas II tury wyborów prezydenckich wyniosła 68,23 proc. Stało się tak w roku 1995.

 

W II turze wyborów prezydenckich rywalizują kandydaci, którzy w I turze zdobyli pierwszy oraz drugi najlepszy wynik.

 

Do zamknięcia lokali, a więc do godziny 21, obowiązuje cisza wyborcza.

 

W lokalach wyborczych należy przestrzegać tzw. reżimu sanitarnego (zasłaniane ust i nosa, dystans, dezynfekcja rąk), zaś seniorzy (powyżej 60 roku życia), kobiety w ciąży, osoby z małym dzieckiem (do 3 lat) oraz niepełnosprawni – będą obsługiwani w pierwszej kolejności.

 

 

Źródło: pkw.gov.pl

MWł

 

 


DATA: 2020-07-12 11:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.