14 października 2020

Trwa Forum Międzyreligijne G20. Celem budowanie powszechnego braterstwa z Agendą 2030 w tle

(źródło: pixabay.com)

Arabia Saudyjska przewodniczy wirtualnemu Światowemu Forum Międzyreligijnemu G20, które rozpoczęło się we wtorek z licznym udziałem księży katolickich, duchownych muzułmańskich i żydowskich. Ta inicjatywa grupy G20, czyli bogatych i wpływowych państw ma pomóc – na płaszczyźnie religijnej i kulturowej – w realizacji Agendy 2030 i urzeczywistnieniu powszechnego braterstwa.

 

Królestwo jest gospodarzem pięciodniowego Forum, któremu przewodniczy Faisal bin Muaammar, kierujący finansowanym przez Arabię ​​Saudyjską Międzynarodowym Centrum Dialogu. – Mówimy o związku między religiami, między muzułmanami, chrześcijanami, Żydami, buddystami i hindusami – tłumaczył Muaammar, który twierdzi, że spotkanie nie ma żadnych celów politycznych, a jedynie ma pomóc w budowaniu mostów między ludźmi i krajami.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zdaniem przewodniczącego spotkania, „jeśli Forum będzie używane w właściwy sposób, wkład przywódców religijnych czy partii religijnych będzie doskonały przyczynkiem dla procesu pokojowego na świecie”.

 

Wydarzenie pierwotnie miało odbyć się w stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadzie, ale ze względu na koronawirusa, odbywa się ono wirtualnie.

 

Wtorkową sesję otwierali saudyjski minister do spraw religijnych, sekretarz generalny Saudyjskiej Światowej Ligi Muzułmańskiej, wielki mufti Egiptu, arcybiskup Konstantynopola Nowego Rzymu i patriarcha ekumeniczny, przewodniczący Konferencji Rabinów Europejskich oraz przedstawiciele ONZ.

 

Jak czytamy na stronie Forum Międzyreligijnego G20, jest ono swoista przybudówką agend oenzetowskich. Skupia duchownych różnych wyznań, sieć powiązanych ze sobą instytucji i inicjatyw, które zaangażowane są w propagowanie globalnych agend, w szczególności Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030.

 

Coroczne szczyty G20 to krytyczny czas i miejsce, w którym rozważane są priorytetowe kwestie globalne. Proces G-20 ewoluował od czasu jego powstania w 2008 r. i obejmuje różne platformy (spotkania ministerialne, grupy zaangażowane), które umożliwiają różnym sektorom i społecznościom przedstawianie pomysłów, a także zaleceń światowym liderom. „Naszym celem jest wniesienie znaczących spostrzeżeń i zaleceń, które stanowią odpowiedź na szczyt G20, a tym samym globalne programy polityczne i pomagają w ich kształtowaniu” – czytamy.

 

Forum Międzyreligijne G20 de facto skupia instytucje religijne, organizacje międzywyznaniowe i międzykulturowe, przywódców religijnych, naukowców i podmioty zajmujące się rozwojem oraz pomocą humanitarną, a także biznes i organizacje pozarządowe, które łączy wspólny cel: przyspieszenia procesu akceptacji dla globalnej transformacji w duchu Agendy 2030.

 

Powstało ono w 2014 r. Pierwsze spotkanie odbyło się w Australii. Fora rozważały szeroko zakrojone programy, w tym modele i systemy ekonomiczne, ochronę środowiska, rolę kobiet, rodzin, dzieci. Podczas spotkania omawiane są sprawy pracy, pomocy humanitarnej, zdrowia, edukacji, wolności religijnej czy przekonań, globalne bezpieczeństwo, zarządzanie, prawa człowieka i zasady prawa.

 

Co roku program jest formułowany z uwzględnieniem corocznych priorytetów G20. Uczestnicy Forum wydaje zalecenia dla przywódców. Forum odbywało się dotychczas – poza Australią – w Turcji, Chinach, Niemczech, Argentynie i Japonii. Forum Międzyreligijne G20 (IF20) opowiada się za globalnym zarządem.

 

Zgodnie z tym, co mówi szef Światowego Forum Ekonomicznego Klaus Schwab, wiara i religie mają do odegrania kluczową rolę w promowaniu rozwiązań globalnych. Współpraca między przywódcami religijnymi ma także doprowadzić do pokojowych i harmonijnych stosunków w obrębie narodów i między nimi.

 

Forum skupia zarówno międzynarodowych liderów opinii – w tym naukowców, prawników i polityków – jak i globalnych działaczy ekumenicznych. Ich współpraca ma zaowocować powszechnym braterstwem, pokojem i harmonią na świecie. Istotne w tym zakresie jest podkreślanie wspólnych wartości, cnót i zasad w różnych tradycjach wiary i filozofii.

 

Tegoroczne Forum wzywa do ponownego umieszczenia „godności ludzkiej w centrum” globalnej debaty. Co istotne, przedmiotem dyskusji  przywódców dziesięciu różnych tradycji religijnych jest sytuacja spowodowania epidemią, a także obecna encyklika papieża Franciszka „Fratelli Tutti” dotycząca braterstwa międzyludzkiego. – Musimy przywrócić ludzką godność w centrum uwagi i na tym filarze zbudować alternatywne struktury społeczne, których potrzebujemy – mówił Miguel Ángel Moratinos, Wysoki Przedstawiciel ds. Sojuszu Cywilizacji ONZ.

 

Forum przygotowuje zalecenia dla przywódców G20, którzy mają spotkać się w Rijadzie w przyszłym miesiącu, gdzie omawiane będą kwestie międzynarodowej współpracy gospodarczej.

 

W skład siódmej edycji Forum weszli m.in.: kard. Miguel Ángel Ayuso Guixot, przewodniczący Watykańskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego; Patriarcha Bartłomiej z Konstantynopola; przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych, Międzynarodowego Centrum Dialogu (KAICIID), Organizacji Współpracy Islamskiej, Światowej Ligi Muzułmańskiej i Komisji Europejskiej.

 

Międzynarodowe Centrum Dialogu (KAICIID) zostało założone przez Arabię ​​Saudyjską, Hiszpanię i Austrię wraz ze Stolicą Apostolską jako członkiem założycielem-obserwatorem. Jego celem jest promocja dialogu ponadnarodowego, międzykulturowego i międzyreligijnego.

 

Jak zaznaczył szef KAICIID, „historia tego międzywyznaniowego forum rozpoczęła się w lipcu br. podczas pierwszej konsultacji między przywódcami religijnymi, ekspertami wyznaniowymi i decydentami w regionie arabskim”.

 

Po tym pierwszym etapie odbyły się konsultacje, w których wzięło udział 500. uczestników, reprezentujących 10 tradycji religijnych w 70. krajach na pięciu kontynentach.

 

Moratinos przyznał, że na długo przed narodzinami ONZ, różne wyznania przyjęły ideę równych praw dla wszystkich ludzi: „W tym sensie nie było zaskoczeniem, że od czasu pandemii byliśmy świadkami jej ucieleśnienia przez organizacje wyznaniowe i ich przywódców, którzy nie chcą pozostawiać nikogo w tyle i walczą o sprawiedliwość społeczną”.

 

Cytując papieża Franciszka, Wysoki Przedstawiciel ONZ ds. Przymierza Cywilizacji powiedział, że czas „równoległych monologów” się skończył i nadszedł czas na „konstruktywny oraz trwały dialog”. Krytyczna sytuacja świata – ze względu na nowego koronawirusa, wpływ blokady na zdrowie psychiczne i gospodarkę, rosnące ubóstwo, bezrobocie i nierówności – to niektóre z rzeczy wymienionych przez kilku panelistów wzywających przywódców religijnych do zjednoczenia się.

 

W podobnym duchu wypowiedział się szejk Abdallah Bin Bayyah, przewodniczący Forum na rzecz Pokoju w Społeczeństwach Muzułmańskich. Z kolei kard. Ayuso argumentował, że wyznawcy różnych tradycji religijnych mogą wnieść cenny wkład w powszechne braterstwo, gdziekolwiek się znajdują.

 

Hierarcha wskazał na konieczność rozwiązania problemów „naszego życia egzystencjalnego.” Przedstawiciel Watykanu wezwał do jedności, solidarności i braterstwa, aby „ulepszyć nasz wspólny dom, o czym nieustannie przypomina nam papież Franciszek”. – To nasza publiczna odpowiedzialność, czy to polityczna, społeczno-ekonomiczna czy religijna – mówił.

 

Aby znaleźć odpowiednią „terapię”, która zakończy światowy kryzys i zapobiegnie nowemu w przyszłości, należy odpowiedzieć na wezwanie papieża Franciszka do „potwierdzenia, że ​​jesteśmy członkami jednej rodziny ludzkiej” konkludował duchowny.

 

Źródło: englishalarabija.net, cruxnow.com, g20interfaith.org

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 333 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram