DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

Budowa Kościoła z „amazońską twarzą”. Powstała Kościelna Konferencja Regionu Amazonii

Budowa Kościoła z „amazońską twarzą”. Powstała Kościelna Konferencja Regionu Amazonii
fot. pch24.pl

Nowa konferencja biskupów ma za zadanie „zrealizować marzenie wyłożone przez papieża Franciszka w adhortacji posynodalnej „Querida Amazonia” – podkreśla biskup David Martinez z Peru. Przewodniczącym konferencji został kardynał Claudio Hummes, arcybiskup São Paulo, były prefekt kongregacji ds. duchowieństwa. Celem nowej struktury jest wytyczenie w tej części świata nowych ścieżek dla Kościoła i ekologii integralnej.

 

W skład konferencji weszli duchowni z 9 państw, na terenie których leży Amazonia, a także przedstawiciele innych, podobnych struktur: Konferencji Zakonów Ameryki Łacińskiej, Rady Biskupów Ameryki Łacińskiej czy Panamazońskiej Sieci Kościelnej. W skład weszła także trójka przedstawicieli ludów tubylczych (w tym jedna siostra zakonna) oraz przedstawiciele watykańskich urzędów kurialnych.


- Jasne jest to, że nowa konferencja kościelna reprezentuje cały lud Boży – podkreślał biskup Martinez, który został sekretarzem gremium. Jak dodał, jedno z najbliższych wyzwań polegać będzie na ustanowieniu komunikacji i współpracy z krajowymi konferencjami, a także z biskupami z Antyli, Gujany i Surinamu. Właściwym zadaniem jest jednak – kontynuował duchowny – wypracowanie modelu reform kościelnych dla całego regionu.


Oficjalny komunikat wspomina, że decyzja o powołaniu nowej struktury zapadła w trakcie wirtualnych konsultacji w dniach 26 – 29 czerwca. Duchowni współpracujący w ramach Rady Biskupów Ameryki Łacińskiej oraz Panamazońskiej Sieci Kościelnej podkreślają, że przyświeca im pragnienie „otwarcia nowych dróg dla Kościoła i dla ekologii integralnej w regionie”.


Historię synodu o Amazonii, jego kulisów i znaczenia opisuje książka Krystiana Kratiuk pt. „Pachamama i umiłowana Amazonia, czyli trzeci synod papieża Franciszka”. To najważniejszy spośród wszystkich synodów zwołanych w trakcie obecnego pontyfikatu.

 

 

Źródło: vaticannews.va, thecatholicuniverse.com
mat

Czytaj także:
DATA: 2020-07-04 10:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Do [email protected] Cenzura PCH24 ma się dobrze dlatego mało komentarzy. Moje nie przeszły.
1 miesiąc temu / DNA
 
Śmiać mie się chce od nośnie tych nowych ścieżek Kościoła. Im więcej tych ścieżek wymyślają by wymienić ekologizm, ekumenizm, dialogizm, interkomunia, integracjonizm, homozwiązki, wspomagana eutanazja, idolatria, równość religii itd itd tym mniej kościoła w kościele, a wiatr hula po pustych świątyniach i panoszy się zły i jego słudzy. Niech się tam ktoś dobrze puknie w tą swoją pustą łepetynę. P.S. To właściwie po co Jezus Chrystus przyszedł na świat i złożył z siebie ofiarę przebłagalną skoro wszystko jest cool - miłość, równość, braterstwo i co tam jeszcze?
1 miesiąc temu / PUSTE GŁOWY
 
Kociabamba
1 miesiąc temu / rfgsd
 
Na szczęście nic z tego nie wyjdzie . Miejscowe partylularyzmy są zbyt silne , dlatego likwidacja chrześcijaństwa zrealizowana przy pomocy Paczamamy i ekologii dotknie tylko ograniczonych obszarów. Brak prawdy przeszkadza również w realizowaniu zła.
1 miesiąc temu / Mirek
 
Ciekawy, bulwersujący treścią artykuł i zero komentarzy? A może po prostu Cenzorzy popadli w zwyczajną nadgorliwość?
1 miesiąc temu / Stefan
 
Skoro można wprowadzać Pachamamę do kościołów, to możemy też wprowadzić Światowida czy Swarożyca. Tyle że to będzie całkiem inny Kościól.
1 miesiąc temu / naxa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.