DZIŚ JEST:   18   STYCZNIA   2021 r.

Św. Małgorzaty Węgierskiej
Bł. Reginy Protmann
 
 
 
 

Trump robi porządki wśród „niezależnych” doradców Pentagonu

Trump robi porządki wśród „niezależnych” doradców Pentagonu
Donald Trump

Jeszcze przed świątecznym weekendem w USA prezydent Donald Trump zdecydował się usunąć kilka osób z wpływowej organizacji ekspertów doradzającej Pentagonowi, Rady ds. Polityki Obronnej. Ponadto podjął działania, by ułatwić zwalnianie pracowników służby cywilnej i zastępowanie ich mianowanymi ekspertami politycznymi.

 

Magazyn „Foreign Policy” zastanawia się, dlaczego administracja Trumpa czekała do ostatnich miesięcy, aby wstrząsnąć wpływową grupą „zewnętrznych ekspertów” doradzających czołowym przywódcom Pentagonu.

 

Kilku głównych analityków najwyższego federalnego rady doradczej Departamentu Obrony USA nagle straciło posadę. Rozporządzenie w tej sprawie wysłał w ub. środę specjalny łącznik Białego Domu z Pentagonem Joshua Whitehouse. Zgodnie z aktem wykonawczym prezydenta pracę straciło 11 osób z Defense Policy Board. To między innymi byli sekretarze stanu Henry Kissinger i Madeleine Albright, emerytowany admira0 i były szef operacji morskich Gary Roughead, członek komisji wywiadu Izby Reprezentantów Jane Harman czy też były dyrektor operacyjny Pentagonu Rudy De Leon.

 

Zwolniono także byłych przywódców większości parlamentarnej Erica Cantora i Davida McCormicka, byłego podsekretarza Departamentu Skarbu za rządów George'a W. Busha. Obaj zostali dodani do rady przez gen. Mattisa w 2017 roku. Trump usunął również Jamie Gorelicka, zastępcę prokuratora generalnego administracji Clintona; zwolnił też Roberta Josepha, głównego negocjatora umowy nuklearnej USA, który przekonał Libię do rezygnacji z broni masowego rażenia. Podziękował ponadto byłemu zastępcy doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Busha, J.D. Crouchowi – oraz Franklinowi Millerowi, byłemu najwyższemu urzędnikowi obrony.

 

Rada, która jest nadzorowana przez najwyższego urzędnika politycznego Pentagonu, podsekretarza obrony ds. polityki, pełni funkcje wewnętrznego think tanku, mającego zapewniać głównym dowódcom wojskowym niezależne porady dotyczące polityki obronnej USA.

 

Tworzą ją najwyżsi dowódcy wojskowi, byli sekretarze stanu, niektórzy wpływowi kongresmeni, zasłużeni dyplomaci i eksperci ds. polityki zagranicznej. Jest to swoiste ciała establishmentowe, gwarantujące ciągłość amerykańskiej polityki zagranicznej w pewnych kluczowych kwestiach.

Donald Trump zapowiadał już we wcześniejszej kampanii prezydenckiej, że „rozprawi się z establishmentem.” Z usunięciem pewnych osób zwlekał aż do ostatniego roku kadencji.

 

Przeciwko zmianom w radzie występował m.in. niedawno zdymisjonowany sekretarz obrony Mark Esper. Do rady Biały Dom starał się dodać Scotta O'Grady'ego, byłego pilota myśliwca sił powietrznych zestrzelonego nad Bośnią. O’Grady miał być przygotowywany na objęcie najwyższego stanowiska w Pentagonie.

 

Do think tanku miał trafić także były przewodniczący Izby Reprezentantów, Newt Gingrich, bliski sojusznik prezydenta Donalda Trumpa. Administracja zawetowała dodanie emerytowanego admirała Erica Olsona, byłego szefa amerykańskiego dowództwa operacji specjalnych i byłej sekretarz stanu Condoleezzy Rice, a także Gordona Englanda, byłego zastępcy sekretarza obrony w administracji Busha.

 

Rada rutynowo doradza wyższemu kierownictwu wojskowemu w sprawach strategicznych dotyczących największych zagrożeń bezpieczeństwa narodowego. W październiku eksperci mieli dyskutować nad długoletnią strategią wobec Chin i stworzenia systemu odstraszania w kosmosie.

 

Niedawno brytyjski dyplomata, ambasador w Syrii Peter Ford zasugerował, że wyznaczony na sekretarza stanu Antony Blinken i na doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego – Jake Sullivan zamierzają powrócić do umowy nuklearnej z Iranem tylko po to, by mieć przewagę nad Teheranem w próbach kontrolowania tego państwa.

 

- Jeśli taki jest sposób myślenia i cel, jaki stawia się przed Iranem, rekalibracja stosunków z tym państwem nie będzie możliwa – uznał Ford, wieszcząc większe zaangażowanie Ameryki w konflikty na Bliskim Wschodzie.

 

- Żadna z tych nominacji nie wróży dobrze pokojowi na Bliskim Wschodzie, ani prawdopodobnie gdziekolwiek indziej. Obaj nominowani są klasycznymi produktami pasa transmisyjnego Waszyngtonu, prawdziwych wyznawców amerykańskiej wyjątkowości i „przywództwa” – stwierdził.

 

Zdaniem Forda, Blinken miał doradzać Bidenowi, by głosował za inwazją na Irak w 2003 roku. Brytyjczyk spodziewa się bardziej interwencjonistycznej polityki ekipy Bidena na Bliskim Wschodzie. Ford obawia się zwiększenia liczby amerykańskich żołnierzy w Syrii, skąd próbował wycofać się Trump.

 

Źródło: foreignpolicy.com, middleeast.com

 

AS


DATA: 2020-11-30 11:15
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ilu jest takich w Polsce może od czasów Kiszczaka/Jaruzelskiego czy Wałęsy.. o korzeniach..jak Olbr?????
1 miesiąc temu / Mela
 
Czas zadać pytanie, czy skoro mając w ręku tyle atutów DT jednak przegrał wybory, to przegrał je celowo, a pokrzykiwanie o oszustwie to tylko teatr obliczony na ułatwienie jego wyborcom pogodzenia się z utraceniem przez nich dalszych perspektyw, czy też przegrał je z powodu pandemii koronawirusa, być może właśnie w tym celu wymyślonego przez jego oponentów, skoro mówi się, że ten popełnia zbrodnię, komu przyniosła ona korzyść? Niezależnie od odpowiedzi na to pytanie, skutkiem dziwnej przegranej DT będzie, z jednej strony, wzmocnienie w różnych krajach świata partii aktualnie rządzących bądź opozycyjnych, ale o przeciwnych do DT poglądach i celach, z jednoczesnym osłabieniem ugrupowań o poglądach i celach zbieżnych z tymi, które lansował DT, a z drugiej strony odebranie ludziom o jego przekonaniach, stanowiących z reguły większość w każdym społeczeństwie, wiary w możliwość poprawy swej sytuacji i determinacji w dążeniu do celu, bo postrzeganego w końcu jako utopijny.
1 miesiąc temu / ?
 
Węgry przyjęły Matkę Bożą za swoją Panią, Polska za Królową, a Portugalia jest znana z objawień i obietnic fatimskich. Widzę pewną koincydencję.....
1 miesiąc temu / Samanta
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.