DZIŚ JEST:   07   CZERWCA   2020 r.

Trójcy Przenajświętszej
Św. Antoniego Maria Gianellego
 
 
 
 

Trump obiecał Egiptowi pomoc ekonomiczną i wojskową. Trwa odbudowa relacji

Trump obiecał Egiptowi pomoc ekonomiczną i wojskową. Trwa odbudowa relacji
fot.REUTERS/Carlos Barria/FORUM

Amerykański przywódca spotkał się w poniedziałek z generałem Abd al-Fattah as-Sisim. Donald Trump obiecał pomóc prezydentowi Egiptu w walce z terroryzmem. Przed serią spotkań z egipskim przywódcą, który odsunął od władzy Bractwo Muzułmańskie brutalnie prześladujące chrześcijan, Trump zapewnił swojego gościa, że „ma wielkiego przyjaciela i sojusznika w Stanach Zjednoczonych i w nim osobiście”.

 

Prezydent Stanów Zjednoczonych pochwalił gen. Sisiego jako lidera, który „wykonał fantastyczną robotę w bardzo trudnej sytuacji”. Sisi doszedł do władzy w 2013 roku w wyniku zamachu stanu. Obalił wówczas Mohameda Mursiego.


W ubiegłym tygodniu amerykańscy urzędnicy poinformowali, że Trump potwierdził zobowiązanie USA wobec Egiptu. Mówili, że Stany Zjednoczone chcą odbudować dobre relacje nadwerężone z powodu tzw. Arabskiej Wiosny i polityki administracji Obamy.

 

Waszyngton pomoże odbudować gospodarkę egipską, przeżywającą obecnie ogromne problemy.

 

Po pierwszym spotkaniu w Gabinecie Owalnym prezydent Trump stwierdził, że chociaż w wielu kwestiach zgadza się z przywódcą egipskim, „jest też kilka rzeczy, w których się nie zgadzamy". Nieporozumienia dotyczą m.in.. aresztowania Aya Hijazi, która dorastała w Wirginii. Kobieta prowadziła fundację pomagającą dzieciom ulicy w Egipcie. W 2014 r. władze egipskie oskarżyły ją o wykorzystywanie dzieci, znajdujących się pod jej ochroną. Aresztowano także jej męża Mohammeda Hassaneina.

 

Urzędnik Stanów Zjednoczonych powiedział dziennikarzom w zeszłym tygodniu, że sprawa Hijazi miała być jedną z głównych omawianych podczas spotkania obu przywódców.

 

Stany Zjednoczone co roku przekazują Egiptowi ponad miliard dolarów w ramach pomocy gospodarczej i militarnej. Ta pomoc ma być kontynuowana.

 

We wspólnym oświadczeniu obaj  przywódcy zgodzili się także co do konieczności przywrócenia pokoju na Bliskim Wschodzie, w tym w Libii, Syrii i Jemenie. Stwierdzono, że islamistyczni bojownicy nie mogą być pokonani wyłącznie przez siły zbrojne. Dlatego przywódcy „zgodzili się na konieczność uznania pokojowego charakteru islamu i muzułmanów na całym świecie”.(sic!)

 

Egipt od dawna jest jednym z najbliższych sojuszników Waszyngtonu na Bliskim Wschodzie. Walczy z bojownikami IS na Synaju.

 

Ze swej strony gen. Abd al-Fattah as-Sisi obiecał pomóc Stanom Zjednoczonym w znalezieniu rozwiązania „problemu stulecia” – chodzi o konflikt izraelsko-palestyński. Egipski lider zaznaczył, że w czasie prezydencji Baracka Obamy nie został zaproszony do Białego Domu. – To moja pierwsza wizyta państwowa w Stanach Zjednoczonych od czasu inauguracji – przypomniał. Z Trumpem rozmawiał także o tym, czy Stany Zjednoczone powinny uznać Bractwo Muzułmańskie za organizację terrorystyczną.

 

 

Źródło: yahoo.com., Bloomberg.com.,

AS
 


DATA: 2017-04-04 15:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.