DZIŚ JEST:   17   CZERWCA   2019 r.

Św. Alberta Chmielowskiego
Bł. Teresy Portugalskiej
 
 
 
 

Trump naciska na UE w sprawach umów handlowych. W planach wojna celna?

Trump naciska na UE w sprawach umów handlowych. W planach wojna celna?
REUTERS/Kevin Lamarque

Prezydent Donald Trump powiedział w środę, że cła na samochody przywożone z Europy są czymś o czym „z pewnością myślimy”. Departament Handlu ma sprawdzić, czy importowane pojazdy i części stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA.

 

Trump podkreślił, że ostateczna decyzja w tej sprawie zależy od wyniku negocjacji handlowych między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Podczas publicznych przesłuchań w Kongresie w ubiegłym roku pomysł nałożenia wyższych ceł na samochody importowane z Europy praktycznie nie zyskał poparcia, nawet wśród branży motoryzacyjnej w USA.

 

- Jeśli nie zrobimy transakcji, wprowadzimy cła – oznajmił amerykański prezydent podczas konferencji prasowej z udziałem austriackiego kanclerza, Sebastiana Kurza.

 

Na cłach – w opinii urzędników Białego Domu - skorzystaliby amerykańscy producenci samochodów. Jednak wielu z nich zależy od importowanych części, które mogłyby podlegać nowym, wyższym taryfom i przez to stałyby się droższe.

 

UE także mogłaby wprowadzić cła odwetowe, jak miało to miejsce, kiedy Trump w zeszłym roku nałożył 25-procentową opłatę na importowaną stal i 10-procentową taryfę na importowane aluminium, pod pretekstem zachowania bezpieczeństwa narodowego. Zresztą Komisja Europejska już zagroziła cłami odwetowymi.

 

Spotkanie z austriackim liderem prezydent USA wykorzystał, by poskarżyć się na deficyt handlowy z UE, szacowany na około 151 miliardów dolarów rocznie. Trump narzekał, że jest bardzo trudno zawrzeć porozumienie z UE. Bruksela na przykład nie chce wznawiać szerokich negocjacji w sprawie kompleksowej umowy o wolnym handlu. Bruksela nie chce też słyszeć o wyeliminowaniu czy ograniczeniu taryf na produkty rolne.

 

Departament Handlu bada, czy importowane pojazdy i części stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Prezydent może nałożyć cła, jeśli departament uzna, że ​​stanowią zagrożenie. Trump zapytany o to, czy raport departamentu zmieni jego zdanie na temat nakładania ceł, odparł, że wszystko zależeć będzie od tego, czy uda się ostatecznie wynegocjować umowę z UE.

Oprócz nowych taryf na stal i aluminium, Trump nałożył cła na zmywarki, panele słoneczne i setki chińskich produktów. W 2017 r. USA sprowadziły auta i części o wartości 340 miliardów dolarów.

 

Źródło: foxbusiness.com

AS


DATA: 2019-02-21 15:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "66308"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.