DZIŚ JEST:   25   MAJA   2019 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 16  >   CYWILIZACJA

Paweł Toboła-Pertkiewicz

Trudne powołanie przedsiębiorcy


Około trzech milionów małych i średnich firm wytwarza połowę polskiego PKB, dając pracę i szansę utrzymania milionom rodzin. To one są kołem zamachowym całej naszej gospodarki. Mimo to, bycie przedsiębiorcą w Polsce wymaga siły charakteru. Dlaczego dwadzieścia lat po upadku komunizmu pozycja społeczna przedsiębiorcy wciąż jest w naszym kraju tak niska?

Jak pokazują dane statystyczne, sektor małych i średnich przedsiębiorstw, z których część stanowią tzw. firmy rodzinne, wytwarza w Polsce około połowy Produktu Krajowego Brutto i tworzy 67 procent miejsc pracy. W Stanach Zjednoczonych firmy rodzinne stanowią 90 procent wszystkich przedsiębiorstw. Statystycznie od trzech do pięciu procent z nich ma szansę na rozrośnięcie się do wielkich rozmiarów, wynosząc swych właścicieli do statusu milionerów.

Czy w tym wszystkim naprawdę chodzi o wielkość firmy i roczny obrót? Bycie przedsiębiorcą to styl życia, odpowiedzialność za samego siebie, a także za pracowników i klientów. Bogactwo i zyski to jedno, a satysfakcja, że się coś po sobie, poza biurkiem i krzesłem w pracy, zostawia – to drugie. Mimo to obraz przeciętnego polskiego przedsiębiorcy pozostaje wciąż jak żywcem przeniesiony z PRL-u. Wciąż dbamy o tzw. „ludzi pracy”, wciąż mówimy o prawach pracowniczych i wyzysku, jaki fundują pracownikom najemnym okropni kapitaliści. Określenie przedsiębiorcy mianem kapitalisty, prywaciarza lub spekulanta wciąż jest powszechne i wciąż nie ma ono pozytywnych konotacji.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Amerykańska piosenkarka Lady Gaga skomentowała zapisy nowego prawa, które chroni życie, obowiązującego w stanie Alabama w USA. Artystka stwierdziła, że będzie się modliła za wszystkie kobiety, które ze względu na regulację chroniącą życie, nie będą mogły zabić swojego poczętego dziecka.

 
 

Hamburska Caritas prowadzi poradnictwo dla homoseksualistów żyjących w związkach z osobami tej samej płci. Osoby utożsamiające się ze światem LGBT mogą korzystać z pomocy kościelnej organizacji i dowiedzieć się m.in. jak dobrze wychowywać dzieci.

 

Coraz więcej niemieckich szkół w praktyce przyjmuje elementy prawa szariatu. Odwołują przyjęcia, święta czy spotkania towarzyskie dla uczniów i rodzin. Powodem tego jest fakt, że muzułmanie trwają w okresie Ramadanu. Okazuje się, że islamski kalendarz w coraz większym stopniu organizuje życie Niemców.

 

 

Rządząca w Chinach Komunistyczna Partia wykorzystuje obok starej taktyki, także nową, zaawansowaną technologię nadzoru do rozprawiania się z mniejszościami etnicznymi oraz chrześcijanami. Obejmuje ona m.in. nadzór poprzez funkcję rozpoznawania twarzy i aplikację na smartfona, która nagradza obywateli za „lojalność” wobec państwa.

 

Własność prywatna to jedna z naczelnych zasad zachodniej cywilizacji. Mimo wiążących się z nią nadużyć stanowi fundament ciągłości rodzin, rozwoju gospodarczego i swobód obywatelskich. Przez wieki dostrzegał to Kościół, zachęcając jednocześnie do dobroczynności wobec bliźnich. Niestety dziś część ludzi Kościoła wykazuje sceptycyzm wobec indywidualnego posiadania. Pojawiają się postawy godne raczej Robin Hooda niż katolickich hierarchów.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.