DZIŚ JEST:   16   LUTY   2019 r.

Św. Daniela i towarzyszy
św. Faustyna z Brescii
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 16  >   CYWILIZACJA

Paweł Toboła-Pertkiewicz

Trudne powołanie przedsiębiorcy


Około trzech milionów małych i średnich firm wytwarza połowę polskiego PKB, dając pracę i szansę utrzymania milionom rodzin. To one są kołem zamachowym całej naszej gospodarki. Mimo to, bycie przedsiębiorcą w Polsce wymaga siły charakteru. Dlaczego dwadzieścia lat po upadku komunizmu pozycja społeczna przedsiębiorcy wciąż jest w naszym kraju tak niska?

Jak pokazują dane statystyczne, sektor małych i średnich przedsiębiorstw, z których część stanowią tzw. firmy rodzinne, wytwarza w Polsce około połowy Produktu Krajowego Brutto i tworzy 67 procent miejsc pracy. W Stanach Zjednoczonych firmy rodzinne stanowią 90 procent wszystkich przedsiębiorstw. Statystycznie od trzech do pięciu procent z nich ma szansę na rozrośnięcie się do wielkich rozmiarów, wynosząc swych właścicieli do statusu milionerów.

Czy w tym wszystkim naprawdę chodzi o wielkość firmy i roczny obrót? Bycie przedsiębiorcą to styl życia, odpowiedzialność za samego siebie, a także za pracowników i klientów. Bogactwo i zyski to jedno, a satysfakcja, że się coś po sobie, poza biurkiem i krzesłem w pracy, zostawia – to drugie. Mimo to obraz przeciętnego polskiego przedsiębiorcy pozostaje wciąż jak żywcem przeniesiony z PRL-u. Wciąż dbamy o tzw. „ludzi pracy”, wciąż mówimy o prawach pracowniczych i wyzysku, jaki fundują pracownikom najemnym okropni kapitaliści. Określenie przedsiębiorcy mianem kapitalisty, prywaciarza lub spekulanta wciąż jest powszechne i wciąż nie ma ono pozytywnych konotacji.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1665 – zmarł Stefan Czarniecki, wybitny polski dowódca wojskowy, doskonały kawalerzysta, mistrz "wojny szarpanej" (ur. 1599). Podczas potopu szwedzkiego jako jeden z niewielu nie odstąpił Jana Kazimierza. Bronił Krakowa, a po kapitulacji udał się do przebywającego na Śląsku monarchy. Po wyparciu Szwedów i Siedmiogrodzian z Rzeczypospolitej został wysłany do Danii, gdzie jego oddziały wsławiły się zdobyciem Koldyngi i przeprawą na wyspę Alsen.

 
 

Manifest Wiary kardynała Müllera – co oznacza dla Kościoła? Jakie przepowiednie są z nim związane? Kto uważa, że powtarzanie katechizmowych prawd jest działaniem podobnym do buntu Lutra? – o tym wszystkim w kolejnym odcinku programu „Ja, katolik”, na który zaprasza Krystian Kratiuk.

 

Rząd przygotował specjalną ofertę dla Polaków, którzy zdecydują się na powrót z emigracji. O planach opowiadała minister Jadwiga Emilewicz. Wśród rozwiązań znalazły się m.in. zachęty podatkowe.  

 

 

Bezpieczeństwo, edukacja antydyskryminacyjna i antyprzemocowa w szkole, wolność artystyczna, hostel interwencyjny – oto elementy deklaracji na rzecz LGBT+ jaką zamierza w poniedziałek podpisać prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

 

Francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło poprawkę likwidującą w kwestionariuszach szkolnych zapisy „ojciec” i „matka”. Będą one zastąpione przez „rodzic 1” i „rodzic 2”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.