DZIŚ JEST:   22   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Dziadka
Św. Wincentego Pallottiego
Św. Wincentego, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 16  >   CYWILIZACJA

Paweł Toboła-Pertkiewicz

Trudne powołanie przedsiębiorcy


Około trzech milionów małych i średnich firm wytwarza połowę polskiego PKB, dając pracę i szansę utrzymania milionom rodzin. To one są kołem zamachowym całej naszej gospodarki. Mimo to, bycie przedsiębiorcą w Polsce wymaga siły charakteru. Dlaczego dwadzieścia lat po upadku komunizmu pozycja społeczna przedsiębiorcy wciąż jest w naszym kraju tak niska?

Jak pokazują dane statystyczne, sektor małych i średnich przedsiębiorstw, z których część stanowią tzw. firmy rodzinne, wytwarza w Polsce około połowy Produktu Krajowego Brutto i tworzy 67 procent miejsc pracy. W Stanach Zjednoczonych firmy rodzinne stanowią 90 procent wszystkich przedsiębiorstw. Statystycznie od trzech do pięciu procent z nich ma szansę na rozrośnięcie się do wielkich rozmiarów, wynosząc swych właścicieli do statusu milionerów.

Czy w tym wszystkim naprawdę chodzi o wielkość firmy i roczny obrót? Bycie przedsiębiorcą to styl życia, odpowiedzialność za samego siebie, a także za pracowników i klientów. Bogactwo i zyski to jedno, a satysfakcja, że się coś po sobie, poza biurkiem i krzesłem w pracy, zostawia – to drugie. Mimo to obraz przeciętnego polskiego przedsiębiorcy pozostaje wciąż jak żywcem przeniesiony z PRL-u. Wciąż dbamy o tzw. „ludzi pracy”, wciąż mówimy o prawach pracowniczych i wyzysku, jaki fundują pracownikom najemnym okropni kapitaliści. Określenie przedsiębiorcy mianem kapitalisty, prywaciarza lub spekulanta wciąż jest powszechne i wciąż nie ma ono pozytywnych konotacji.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Ponad 100 organizacji broniących praw obywatelskich w specjalnym liście skierowanym do kongresmenów zgodnie uznało, że Ameryka nie potrzebuje żadnej nowej ustawy dotyczącej zwalczania „terroryzmu wewnętrznego”. Prezydent Joe Biden zapowiedział, że jedną z pierwszych jego inicjatyw będzie przedstawienie projektu ustawy w tej sprawie. Sygnatariusze listu obawiają się nadużyć wobec mniejszości religijnych i rasowych.

 
 

Rok 2020 minął pod znakiem pandemii i związanych z nią ograniczeń w dostępie do służby zdrowia, a także ograniczeń działalności gospodarczej. Rok 2021 stoi pod znakiem szczepień i związanego z nimi podziału na obywateli lepszego i gorszego sortu. Na zgliszczach demokracji, niczym feniks z popiołów, rodzi się nowy ustrój: biotechnokracja…

 

Jak poinformował wiceszef resortu sprawiedliwości Marcin Warchoł, nadanie paszportu dyplomatycznego naszemu rodakowi przetrzymywanemu przez brytyjską „służbę zdrowia” i „wymiar sprawiedliwości” w Plymouth to kwestia godzin.

 

Sejm powołał w czwartek Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. To jednak nie koniec procedury. Teraz kandydaturę wiceszefa MSZ musi zaakceptować Senat.

 

„Kościół Niepokalanego Poczęcia N.M.P przy ul. Kopernika pozostanie miejscem sprawowania kultu, jednocześnie będąc też miejscem organizowania koncertów muzyki klasycznej, podobnie jak to ma miejsce w innych krakowskich kościołach” – wynika z ustaleń pomiędzy władzami Krakowa oraz krakowską kurią.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.