DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Trójca Święta to jedyny Bóg. Nie będzie kompromisu z innymi religiami

Trójca Święta to jedyny Bóg. Nie będzie kompromisu z innymi religiami
Żrodło: youtube.com/Blessed Trinity Orlando FL

Niedziela Trójcy Świętej to czas świętowania wspaniałej prawdy katolickiej wiary. Głosi ona, że jedyny Bóg jest Wspólnotą miłujących się osób. Jakiż to wielki i niedościgniony wzór dla nas, naszych rodzin i społeczeństw. Niestety prawdy tej nie przyjmują ani judaizm, ani islam. Jednak trudność tego dogmatu w niczym nie umniejsza jego prawdziwości i wzniosłości!

 

Ksiądz Waldemar Chrostowski podkreślił, że judaizm przeszedł głęboką transformację w porównaniu do judaizmu z czasów biblijnych. Dokonała się ona w opozycji do chrześcijaństwa. Po roku 70 zburzona została świątynia w Jerozolimie. W efekcie zaprzestano też składania ofiar, co wcześniej stanowiło zadanie kapłanów wywodzących się z pokolenia Lewiego.

 

Ich miejsce zastąpili nauczyciele Tory, nazwani rabinami. Z kolei koło 220 roku po Chrystusie powstałą Miszna, gdzie – jak twierdzi ksiądz Chrostowski – nie istniały odwołania do Pisma Świętego. Chrześcijanie zaczęli wówczas zarzucać Żydom odejście od Biblii. Dopiero wskutek tej krytyki sięgnięto do niej ponownie i w ten sposób powstały hagady czy midrasze. Nie można stąd jednak wnioskować, jakoby współczesny judaizm był tym samym, co ten, w jaki wierzyli starotestamentowi prorocy. Jako chrześcijanie jesteśmy ich dziedzicami, a nie współczesnych rabinów.

 

Skoro judaizm kształtował się w opozycji do chrześcijaństwa, to należy uznać, że odrzucił on Chrystusa Pana, będącego wszak jednocześnie Człowiekiem i Bogiem-drugą Osobą Trójcy Świętej. [YouTube/Sumienie Narodu].

 

Odmowa uznania Pana Jezusa przez współczesny judaizm jest zatem odmową przyjęcia pełnej prawdy o Bogu. Trwanie w tej odmowie utrudnia dojście do Boga Ojca. Jak bowiem mówił Pan Jezus:

 

„Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie. Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca. Ale teraz już Go znacie i zobaczyliście”. [Biblia Tysiąclecia J 14,6].

 

O Bóstwie Chrystusa świadczą także następujące słowa „Rzekł do nich Jezus: „Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Zanim Abraham stał się, JA JESTEM”. [J 8;58]

 

„Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” [Mt 28; 19-20].

 

„Pan mój i Bóg mój” – powiedział święty Tomasz, gdy już uwierzył w zmartwychwstanie Pana Jezusa [J 20, 28].

 

Gdy jako chrześcijanie rozmawiamy z wyznawcami judaizmu możemy podkreślać poglądy, które z nimi podzielamy. Wszak mogą oni stanowić cenne wsparcie w walce choćby z ideologią gender czy homoseksualną nawałą. Nie ma też nic zdrożnego w dobrych relacjach w ziemskiej sferze. Jednak w imię dialogu z judaizmem nie należy się posuwać do przemilczania prawdy o Chrystusie Panu i Jego Boskości.

 

Tymczasem, jak twierdzi ksiądz Chrostowski, wyznawcy judaizmu często unikają dialogu na tematy teologiczne. W efekcie dialog ten nie może prowadzić ich do przyjęcia pełnej prawdy. A szkoda, bo przykłady Eugenio Zollego – nawróconego rabina Rzymu czy Edyty Stein pokazują, że Bóg nie zapomina o wyznawcach judaizmu i pragnie ich doprowadzić do pełni prawdy. Utrudnianie tego przez ludzi to wystawianie żydowskich dusz na wieczną śmierć. To zatem najgorszy przejaw antysemityzmu.

 

Islam i odrzucenie Trójcy Świętej

Skoro Żydzi nie czczą Trójcy Świętej, to tym bardziej dotyczy to islamu. Trójjedyność Boga dla muzułmanów to kamień obrazy. Islam głosi monoteizm absolutny, a prawdę o Trójcy Świętej uznaje za zgubne „dodawanie Bogu towarzyszy”. To zaś stanowi niezwykle poważne przewinienie w oczach przynajmniej części wyznawców islamu.

 

Jak twierdzi profesor Sorbony Rémi Brague na kartach książki „Prawo Boga”, w jednym z najświętszych miejsc muzułmańskich, jerozolimskiej „Kopule na Skale” znajdują się inskrypcje wymierzone przeciwko Trójcy Świętej. Sam Koran grozi chrześcijanom potępieniem, właśnie za kwestionowanie absolutnej jedyności Boga. „Oto, zaprawdę, kto daje Bogu współtowarzyszy, temu Bóg zabronił wejścia do Ogrodu! Jego miejscem schronienia będzie ogień” czytamy w świętej księdze islamu (Sura 4:72).

 

Miłosierny wziął Sobie syna! Popełniliście rzecz potworną! Niebiosa omal nie rozrywają się, a ziemia omal nie popęka szczelinami, a góry omal nie rozpadną się w proch. Od tego, iż oni przypisali Miłosiernemu syna”. [Koran Sura 19:88-93].

 

Różnica między islamem a chrześcijaństwem nie dotyczą jedynie ontologii Boga, lecz także Jego wizji. Na przykład ksiądz Tomasz Jaklewicz na łamach „Gościa Niedzielnego” (lipiec 2015 r.) podkreślił, że „islam w swoim religijnym rdzeniu jest protestem przeciw Chrystusowi, protestem przeciw obrazowi Boga, który przyniosła Ewangelia. Bóg, którego głosi chrześcijaństwo, i Bóg, którego głosi islam – to dwie odmienne wizje”.

 

Zwracał na to uwagę również święty Jan Paweł II. „Całe to bogactwo samoobjawienia się Boga, które stanowi dziedzictwo Starego i Nowego Przymierza” – pisał na kartach „Przekroczyć próg nadziei”, „w jakiś sposób zostało w islamie odsunięte na bok. Bóg Koranu obdarzany zostaje najpiękniejszymi imionami, jakie zna ludzki język, ale ostatecznie jest to Bóg poza-światowy, Bóg, który pozostaje tylko Majestatem, a nie jest nigdy Emmanuelem, Bogiem-z-nami. Islam nie jest religią odkupienia”.

 

Co prawda islam uznaje istnienie Jezusa, ale traktuje Go jak zwykłego proroka, a nie Wcielonego Boga. W tym sensie fałszuje Jego postać. Nawiasem mówiąc, podobne zafałszowanie dotyczy też innych postaci biblijnych przedstawionych w Koranie.

 

Prawda trudna lecz piękna

Dogmat o Trójcy Świętej to niezwykle trudna prawda wiary. Gdyby Kościół przedkładał popularność ponad prawdę, to dawno z niej by zrezygnował. Zniknęłyby trudności związane z próbami choćby częściowego wyjaśnienia tego dogmatu. Tą drogą poszedł islam, co spotkało się z ciepłym przyjęciem ludzkich mas.

 

Kościół święty jednak głosi prawdę objawioną. Nie jest ona sprzeczna z logiką (jak się wydaje na pierwszy rzut oka), lecz jedynie niemożliwa do (pełnego) zrozumienia. W pewnym stopniu rozjaśnia go symbol wiary świętego Atanazego. Zacytujmy jego fragment [za ultramontes.pl]:

 

„Wiara zaś Katolicka jest ta: abyśmy Boga jednego w Trójcy, a Trójcę w jedności czcili.

Ani nie mieszając osób, ani nie rozdzielając istoty.

Inna jest bowiem osoba Ojca, inna Syna, inna Ducha Świętego.

Lecz Ojca i Syna i Ducha Świętego jedno jest Bóstwo, równa chwała, współwieczny majestat.

Niestworzony Ojciec, niestworzony Syn, niestworzony Duch Święty.

Niezmierzony Ojciec, niezmierzony Syn, niezmierzony Duch Święty.

Wiekuisty Ojciec, wiekuisty Syn, wiekuisty Duch Święty.

Wszelako nie trzej wiekuiści, lecz Jeden wiekuisty.

Jako też nie trzej niestworzeni ani trzej niezmierzeni, lecz Jeden niestworzony i Jeden niezmierzony.

Także wszechmogący Ojciec, wszechmogący Syn, wszechmogący Duch Święty.

A jednak nie trzej wszechmogący, lecz jeden Wszechmogący.

Tak Ojciec Bogiem, Syn Bogiem, Duch Święty Bogiem.

A przecie nie trzej bogowie, lecz jeden jest Bóg”.

 

Marcin Jendrzejczak


DATA: 2020-01-29 14:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
26
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

?Mam i drugie owce, które nie są z tej owczarni, i te muszę przywieść; i głosu mego słuchać będą, a będzie jedna owczarnia i jeden pasterz? ? Jana 10:16
4 miesiące temu / janka
 
wiadoma rzecz że muzłumanie i żydzi nie wierzą w Boga w Trójcy świętej .wierzą w Boga Ojca ale nie uznają Syna Bożego i Ducha Świętego. my chrześcijanie wiemy że Bóg jest jeden w Trójcy , i co tu się rozpisywać
10 miesięcy temu / mateusz
 
ŚJ też odrzucili prawdę o Trójcy Św.
11 miesięcy temu / antek
 
Ave Maria! Jak bardzo ważne jest, by w obecnych czasach zamętu bronić tej prawdy wiary, że jest jeden Bóg i istnieją trzy Osoby Boskie! Wszystkie 6 prawd wiary katolicy powinni wyryć w swoich sercach!
11 miesięcy temu / Ewcia
 
Wg Ks.M.Poradowskiego, na podstawie badań uczonych, cyt.: "Mahometanizm jest to żydowska religia wypracowana przez żydów dla Arabów. Arabowie, według Biblii, to stryjeczni bracia Żydów, gdyż także wywodzą się z Abrahama, będąc potomstwem Izmaela, syna Abrahama i jego niewolnicy Agar, którą wydalił wraz z dzieciątkiem na żądanie swej żony i krewniaczki Sary. ...stąd też religia muzułmańska jest tylko wariantem judaizmu dostosowanego do kultury i zwyczajów Arabów. Przypuszczać też można, że w ten sposób żydzi chcieli nie dopuścić do nawrócenia się Arabów na wiarę chrześcijańską, a jednocześnie zbliżyć ich do siebie, gdyż przez całą swą historię zawsze musieli współżyć z Arabami, łączą ich bowiem nie tylko związki krwi, ale także związki przeżyć i kultury. ...Arabowie, jak i inne ludy, które przyjęły mahometanizm, zostali w ten sposób "zaszczepieni" przeciwko Chrześcijaństwu. "
11 miesięcy temu / Gość
 
Niemożność pełnego zrozumienia świadczy o prawdzie. Albowiem zgodnie z tezą Kurta Goedla teoria nie może istnieć system zarówno niesprzeczny jak i zupełny. W naszym przypadku mamy system nie-zupełny, czyli taki, którego nie można w pełni zrozumieć. Jest to dużo przesłanka za tym, iż jest również nie-sprzeczny, czyli prawdziwy. Inne religie mają łatwe odpowiedzi na każde pytanie, czyli są zupełne. A zatem sprzeczne. Albowiem zgodnie z twierdzeniem Dunsa-Szkota ze zdania sprzecznego można wywieźć dowolny osąd. Istnienie niepojmowalnej tajemnicy jest przesłanką nie-sprzeczności. Powinniśmy byc dumni z naszego "god-of-the-gaps". Ateiści to odrzucają, jednocześnie deklarując, iż nauka jest zupełna, czyli ostatecznie sprzeczna.
11 miesięcy temu / aaa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.