DZIŚ JEST:   23   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Jana Kapistrana
Św. Józefa Bilczewskiego
 
 
 
 

Trnava: Msza „trydencka” wraca na stałe. To efekt powrotu wiernych do tradycji

Trnava: Msza „trydencka” wraca na stałe. To efekt powrotu wiernych do tradycji
Zdjęcie ilustracyjne. Zdjęcie ilustracyjne. FOT.:Servus Tuus [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

Msza „trydencka” – w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego – będzie sprawowana w Trnawie regularnie w każdą niedzielę i święta. Zgodnie z decyzją biskupa, miejscem celebracji stała się kaplica Matki Bożej Fatimskiej.

 

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w trakcie pierwszej celebracji według Mszału Piusa V, kazanie wygłosił arcybiskup Ján Orosch, metropolita archidiecezji trnawskiej, do której należy ponad 400 tysięcy katolików. Słowacki portal „Svetlo Sveta” zauważa przy tej okazji, że posoborowa reforma liturgiczna przyniosła głęboki kryzys, skutkujący m.in. porzuceniem praktyk religijnych przez wielu katolików. Tymczasem dziś zainteresowanie „starą” liturgią ciągle rośnie.

 

Ján Orosch został administratorem apostolskim archidiecezji trnawskiej 2 lipca 2012 roku, po bezprecedensowym odwołaniu abp. Róberta Bezáka. Ingres odbył się 30 sierpnia 2013 roku. Orosch dał się poznać jako aktywny pasterz, nie obawiający się zabierania głosu w sprawach publicznych. Podczas tegorocznej kampanii prezydenckiej występował przeciwko liberalnej kandydatce Zuzanie Čaputovej.

 

W sierpniu arcybiskup Ján Orosch odniósł się do medialnych ataków na arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. „Chciałbym Wam podziękować za Wasze odważne, pasterskie słowa przedstawione 1 sierpnia tego roku – czytamy w oficjalnym liście skierowanym do metropolity krakowskiego – w sprawie ideologii LGBTI rozprzestrzeniającej się jak epidemia dżumy”. „Z serca Wam dziękuję i wypowiadam najszczersze Bóg zapłać za Waszą odwagę” – pisze arcybiskup Orosch.

 

Źródła: Svetlo Sveta, Pravda.sk

JB, mat


DATA: 2019-08-20 07:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
20
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Współcześni księża nie znają łaciny, nie znają prawdziwego rytu Mszy św. wszechczasów, w ogóle często mówią o niej bardzo nonszalancko, a wiernych uczęszczających na takie msze nazywają heretykami. Co się porobiło w tym naszym kościele, że wierni, chcący prawdziwie przeżyć ofiarę eucharystyczną uważa się za renegatów?
2 miesiące temu / Maryna
 
Ale rewelacja!!!!!! W Bydgoszczy w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa też była,ale biskup Tyrawa się zdenerwował i odwołał księdza Kneblewskiego...bo Siekielski ostrzegł w swoim filmie ks. Biskupa ze gorliwych kapłanów lewactwo nie będzie tolerować
2 miesiące temu / Darius
 
hmm, nowa msza nie jest tłumaczeniem starej, tylko ekumenistyczną podróbką zaprojektowaną przez protestantów pod nadzorem kardynała podejrzanego o przynależność do masonerii.
2 miesiące temu / Cz
 
dopóki msza była po łacinie i ludzie nie rozumieli,wyobrażali sobie chyba jakieś bardziej wzniosłe słowa ,pamiętam jak babcia była rozczarowana tym co ksiądz mówi po polsku
2 miesiące temu / hmm
 
do aha - Wpisz w wyszukiwarkę hasło: Ks. Karol Stehlin, Msza Św. 5 Powinnaś znaleźć tekst z czasopisma "Zawsze wierni" Przeczytaj go sobie. To tekst wykładu Ks. Karola Stehlina wygłoszonego na temat różnic pomiędzy Tradycyjnym Rytem Mszy czyli tzw. Mszą Św. Trydencką a NOM czyli Nowym Rytem Mszy. To powinno w pełni odpowiedzieć na twoje pytania i całkowicie rozwiać twoje wątpliwości. Pozdrawiam. Szukaj tylko Mszy Trydenckiej, nawet jeśli miałabyś dojeżdżać sporo kilometrów. Naprawdę warto.
2 miesiące temu / Szymon
 
Nie wiemy z całkowitą pewnością, czy nowy porządek mszy jest ważny. Stąd wiemy, że jest wątpliwy. Pewność w tym zakresie wystarcza, by nowego porządku mszy unikać.
2 miesiące temu / Sal
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.