DZIŚ JEST:   25   MAJA   2019 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Triduum Paschalne a post. Czy w Wielką Sobotę można jeść mięso?

Triduum Paschalne a post. Czy w Wielką Sobotę można jeść mięso?
Święconka. Źródło: By Ejdzej (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły – to sprawa oczywista i nie podlegająca żadnej dyskusji. Ale jak jest w Wielką Sobotę? Temat spożywania mięsa tego dnia wzbudza spore emocje. Czas w końcu rozwiać wszelkie wątpliwości!

 

„Czy goście weselni mogą pościć, dopóki pan młody jest z nimi? Nie mogą pościć, jak długo pana młodego mają u siebie. Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy, w ów dzień, będą pościć” (Mk 2, 19-20) – czytamy na kartach Ewangelii według świętego Marka.

 

Nasz Pan, Jezus Chrystus, umarł za nas na krzyżu w Wielki Piątek. Jednak również Wielka Sobota, dzień poprzedzający Zmartwychwstanie, to czas, gdy „Pana młodego” nie było wśród biblijnych gości, będących metaforą wiernych.

 

Dlatego też Kościół zaleca rezygnację ze spożywania pokarmów mięsnych również w Wielką Sobotę. Nie jest to jednak nakaz wynikający z zapisów Kodeksów prawa kanonicznego, zaś ewentualne zjedzenie mięsa tego dnia nie wiąże się z grzechem. Jest to sprzeczne ze starożytną – sięgającą II wieku – tradycją Kościoła, ale nie z katolickim Nauczaniem.

 

Powstrzymywanie się od spożywania potraw mięsnych nie tylko w Wielki Piątek, ale również w Wielką Sobotę aż do Wigilii Paschalnej pozwala lepiej przeżyć Wielką Niedzielę – dzień upamiętniający Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, najważniejszy element historii zbawienia ludzkości i naszej Wiary. „Jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara” (1 Kor 15, 14) – pisał święty Paweł w Pierwszym Liście do Koryntian.

 

 

Źródło: gosc.pl

MWł

 

  


DATA: 2019-04-19 20:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

KPK swoje, a KEP swoje - wstrzemięźliwość w wigilię Bożego Narodzenia i Wielką Sobotę. Ktoś ostatnio pięknie napisał: "proszę nie próbować budować Polakom nieistniejacej powinności w sumieniu".
28 dni temu / eryk
 
Po swieceniu pokarmow czestuje dobrym obiadem z miesem -JEZUS ZMARTWYCHWSTAL ZARAZ PI POCHOWKU TO WIELKA RADOSC A SNIADANIE SWIATECZNE PO REZUREKCJI JEST CELEBROWANE
1 miesiąc temu / Idealna
 
A ja pamiętam jak babcia opowiadała że kiedyś nie było problemu z postrzeganiem postu- od środy popielcowej do momentu powrotu z rezurekcji mięsa i "dobrości" się nie jadło WCALE. Przez 40 dni ścisły post. Do tego nie wolno było krzyczeć bez ważnego powodu,gwizdać, żartować a dodatkowo kawalerka niewskazana... Tak było w jej rodzinnym domu i u wielu sąsiadów. I ksiądz nikomu objaśniać nie musiał co i kiedy jeść. Jedynie w Niedziele Palmowa można było sobie nieco pofolgować. A teraz.. problem jeden dzień bez mięsa wytrzymać.
1 miesiąc temu / Magda
 
Wielki post w wielką sobotę, temat dla katolików kościoła rzymsko-katolickiego. Moim zdaniem kościół katolicki powinien mieć te same prawa i obowiązki na całym świecie , podlega władzy papieża z Watykanu. W Polsce od dawna obowiązywały i obowiązują tradycje z świętami wg uznania. Co niektórzy księża i dostojnicy wmawiają , że należy pościć. Przestrzeganie zasad jest wpisane w obowiązki katolika. Kościół powinien głosić i nauczać wiernych i mówić prawdę. Mówienie , że Polacy mogą to , a już Francuzi mogą co innego jest przejawem słabego głoszenia słowa. Następny problem mięso od czego , ryba też ma mięso i to można jeść. Jeżeli nie można jeść mięsa to każdego , a nie wybranego i mamy do czynienia z tradycją kulturową - obszarową. Mozna jeść żaby? w Chinach jedzą koty , a może jeść ślimaki. Owoce morza można jeść. Kościół powinien wreszcie wyjaśnić i podać co jest tradycją , a co obowiązkiem. Słyszę , że jak ktoś inaczej postępuje to już nie katolik i
1 miesiąc temu / Polak
 
A jak ktoś w ogóle nie je mięsa, to jak ma pościć? A poza tym jak ktoś zrezygnował zupełnie z alkoholu i ograniczył używki kawa raz dziennie oraz słodycze tak na dobre, to co zostaje w poście - nie jeść nic? Myślę, że post polega na tym, żeby z czegoś zrezygnować, co wydaje nam się niezbędne do życia, może czasem warto by było zrezygnować ze świątecznego szaleństwa, żeby się wyciszyć. Nie da się przeżywać Zmartwychwstania między babką a pasztetem. Podsumowując: post tak, ale każdy według siebie, chodzi po prostu o wyrzeczenie się czegoś, a w dalszej perspektywie - o rezygnację z egoizmu.
1 miesiąc temu / manna
 
Dawniej była tradycja iż post trwa aż do powrotu z Liturgii wigilii paschalnej lub rezurekcji. Co jasne w Wielki Piątek obowiązywał post ścisły czyli jeden posiłek i to skromny a Wielką Sobotę post jakościowy choć może nie tak ścisły jak w Wielki Piątek. Post kończyła msza Wigilii paschalnej lub rezurekcja w niedzielę po powrocie z której można było dopiero zaprzestać postu.
1 miesiąc temu / xyz_xyz1
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "59229"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.