DZIŚ JEST:   23   LUTY   2019 r.

Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 

Triduum Paschalne a post. Czy w Wielką Sobotę można jeść mięso?

Triduum Paschalne a post. Czy w Wielką Sobotę można jeść mięso?
Święconka. Źródło: By Ejdzej (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły – to sprawa oczywista i nie podlegająca żadnej dyskusji. Ale jak jest w Wielką Sobotę? Temat spożywania mięsa tego dnia wzbudza spore emocje. Czas w końcu rozwiać wszelkie wątpliwości!

 

„Czy goście weselni mogą pościć, dopóki pan młody jest z nimi? Nie mogą pościć, jak długo pana młodego mają u siebie. Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy, w ów dzień, będą pościć” (Mk 2, 19-20) – czytamy na kartach Ewangelii według świętego Marka.

 

Nasz Pan, Jezus Chrystus, umarł za nas na krzyżu w Wielki Piątek. Jednak również Wielka Sobota, dzień poprzedzający Zmartwychwstanie, to czas, gdy „Pana młodego” nie było wśród biblijnych gości, będących metaforą wiernych.

 

Dlatego też Kościół zaleca rezygnację ze spożywania pokarmów mięsnych również w Wielką Sobotę. Nie jest to jednak nakaz wynikający z zapisów Kodeksów prawa kanonicznego, zaś ewentualne zjedzenie mięsa tego dnia nie wiąże się z grzechem. Jest to sprzeczne ze starożytną – sięgającą II wieku – tradycją Kościoła, ale nie z katolickim Nauczaniem.

 

Powstrzymywanie się od spożywania potraw mięsnych nie tylko w Wielki Piątek, ale również w Wielką Sobotę aż do Wigilii Paschalnej pozwala lepiej przeżyć Wielką Niedzielę – dzień upamiętniający Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, najważniejszy element historii zbawienia ludzkości i naszej Wiary. „Jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara” (1 Kor 15, 14) – pisał święty Paweł w Pierwszym Liście do Koryntian.

 

 

Źródło: gosc.pl

MWł

 

  


DATA: 2018-03-29 14:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ale wyznawcy bogini Jehowy nie uznają słów Pana Jezusa.
10 miesięcy temu / do Servus
 
"zostały one jednak wprowadzone jedynie przez ludzi" - ja tylko przypominam, że Kościół to mistycznie Ciało Chrystusa.
10 miesięcy temu / Akwin
 
@do osoby z problemem wyboru boku na ktorym nalezy spac... podpierasz sie Pismem Swietym a jednoczesnie zaprzeczasz slusznosci postu.Autor artykulu wyraznie wskazal fragment w ktorym jest nakaz postu dla Chrześcijan
10 miesięcy temu / Servus
 
Prawo Mojżeszowe nakazywało Żydom ?trapić swe dusze?, czyli pościć, raz do roku w Dniu Przebłagania (Kapłańska 16:29-31; Psalm 35:13). Był to jedyny post, który Jehowa polecił zachowywać swemu ludowi. Żydzi podlegający Prawu stosowali się do tego polecenia. Ale chrześcijanie nie są zobowiązani do przestrzegania Prawa Mojżeszowego (Rzymian 10:4; Kolosan 2:14). Na uczniów Chrystusa nie nałożono powinności poszczenia w określone dni; poszczenie jest sprawą dobrowolną, pozostawioną własnej decyzji. W chrześcijaństwie znane są obowiązkowe posty, zostały one jednak wprowadzone jedynie przez ludzi.
10 miesięcy temu / na którym boku można spać w czasie postu
 
A ja z kolei w ogóle nie jem w czasie Triduum.
10 miesięcy temu / ngd
 
A ja nie mam tego typu problemów. W Wielką Sobotę nie jem mięsa i już. Jak by to ten jeden dzień więcej bez mięsa nie dało się wytrzymać.
10 miesięcy temu / hahahahahahahah
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.