DZIŚ JEST:   27   STYCZNIA   2021 r.

Bł. Jerzego Matulewicza
Św. Jana z Warneton
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 38  >   TEMAT NUMERU: ĆWIERĆWIECZE REPUBLIKI OKRĄGŁEGO STOŁU

Grzegorz Braun

Transformacja od A do Z

Transformacja od A do Z

Niniejszy leksykon w żadnym wypadku nie pretenduje do rangi kompendium encyklopedycznej wiedzy o tak zwanej transformacji ustrojowej przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku – nie wyczerpuje on bynajmniej problematyki i faktografii tego okresu. Jest to autorski, subiektywny zapis spostrzeżeń poczynionych między innymi w pracy nad cyklem filmów dokumentalnych Transformacja. Od Lenina do Putina, wybór notatek, które mogą być o tyle przydatne, o ile wykraczają poza zakres stereotypowej, politycznie poprawnej, rocznicowej wersji wydarzeń.


ANDROPOW, Jurij (1914–1984) – prawdziwy ojciec chrzestny tzw. pieriestrojki (przebudowy); wieloletni szef KGB i członek sowieckiego Politbiura. Słusznie mówi się dziś, że ojcami polskiej demokracji są Lech Wałęsa i generał Wojciech Jaruzelski. Wydaje mi się jednak, że często w Polsce zapomina się o roli, jaką odegrał w przemianach w całym bloku socjalistycznym, a w szczególności w waszym kraju, Jurij Andropow – twierdził nie bez racji rosyjski akademik Dnieprow. Jako ambasador w Budapeszcie (1956) Andropow osobiście doglądał pacyfikacji węgierskiego powstania. Ćwierć wieku później wyegzekwował od swych polskich lenników, by sprawę załatwili we własnym zakresie (stan wojenny 1981). Jako jeden z ostatnich genseków (sekretarzy generalnych sowieckiej kompartii) wprawił w ruch mechanizm transformacji systemu. To Andropow jeszcze przed końcem lat siedemdziesiątych sprowadził do Moskwy Michaiła Gorbaczowa – wówczas mało znanego partyjniaka z Kraju Stawropolskiego. Nie sam Gorbaczow jest zatem pomysłodawcą i inicjatorem systemowej zmiany – ale raczej to jego, Gorbaczowa „wymyślono” na użytek pieriestrojki.

BERIA, Ławrientij (1899–1953), zapomniany prekursor transformacji. Fizyczna walka z Zachodem nie jest celowa, Zachód sam się unicestwi, wystarczy mu podsuwać odpowiednie środki – tę koncepcję Beria próbował realizować zaraz po śmierci Stalina (1953), któremu wcześniej wiernie służył jako szef specsłużb, organizator największych zbrodni (między innymi katyńskiej) i największych przedsięwzięć militarnych (między innymi programu atomowego i rakietowego). Rozumiejąc, że nie da się przedłużać stanu permanentnej mobilizacji wojennej i konieczne będzie taktyczne złagodzenie reżimu – lekkie „odkręcenie śruby”, żeby system się nie rozleciał, ale wzmocnił – Beria przeprowadził limitowaną amnestię dla więźniów GUŁagu, a ponadto zakładał: odmrożenie kontaktów z Zachodem za cenę zjednoczenia Niemiec, przeniesienie centrum władzy z partii do administracji rządowej (czyli de facto bezpieki), dowartościowanie nomenklatury narodowej w republikach, a nawet kontakty z opozycją (wówczas wyłącznie na emigracji). Beriowska „odwilż” trwała ledwie parę miesięcy – a zakończyła ją gwałtowna śmierć reformatora, którego wykończyli towarzysze z Politbiura (Chruszczow, Malenkow, Żukow), słusznie obawiając się, że logicznym dopełnieniem beriowskiej pieriestrojki będzie prędzej czy później wskazywanie winnych błędów i wypaczeń minionego okresu (por. tzw. głasnost). O ile więc Andropowa uznać możemy za głównego „producenta” propagandowego spektaklu pieriestrojki – z Gorbaczowem jako „gwiazdorem‑reżyserem” – o tyle Beria, jeden z największych zbrodniarzy wszech czasów, jest tu niewątpliwie oryginalnym, choć wstydliwie przemilczanym „scenarzystą”.

CZARNOBYL – miejsce największej w historii katastrofy atomowej, która zaczęła się od awarii reaktora w tym ukraińskim miasteczku (26 kwietnia 1986), a przerodziła w klęskę ekologiczną o międzynarodowym zasięgu. Czarnobyl staje się poważną skazą na wizerunku propagandowym Sowietów – ponieważ jak zawsze starają się oni najpierw ukryć, a potem zbagatelizować rozmiary tragedii. Wcześniej Gorbaczow może żywić zasadne nadzieje, że skuteczne rozreklamowanie pieriestrojki i głasnosti zrobi na „pożytecznych idiotach” z Zachodu dostateczne wrażenie, by raz jeszcze udało się uzyskać kredyty i technologie na odrestaurowanie i „apgrejdowanie” sowieckiego bankruta (jak za czasów NEP, jak za Chruszczowa, jak w PRL za Gierka). Czarnobyl jest momentem deziluzji, po którym „gorbimania” na Zachodzie na moment słabnie, zaś inne wydarzenia nabierają szybszego tempa, co utrudnia kontrolę nad całą operacją. Być może właśnie dzięki tragedii Czarnobyla po raz kolejny prowokacja (bo istotnym aspektem pieriestrojki i w ogóle transformacji jest właśnie prowokacja) przerasta prowokatorów.
 

WSZYSTKIE HASŁA LEKSYKONU TRANSFORMACJI GRZEGORZA BRAUNA MOŻNA PRZECZYTAĆ W NAJNOWSZYM NUMERZE MAGAZYNU "POLONIA CHRISTIANA"
 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Duch Prawdy
ponad 6 lat temu / Jakub D.
 
A ja, jeśli marzę, by p. Grzegorz Braun został ministrem oświaty, to z nadzieją, że rozwiąże swój urząd pierwszego dnia sprawowania owego.
ponad 6 lat temu / Radosław Żak
 
Jestem pełna uznania dla Pańskiej wiedzy, dociekliwości bibliograficznej, odwagi w publicznym głoszeniu poglądów, uporu w krzewieniu idei patriotyzmu i polskości. Niech moc Ducha Świętego stale czuwa nad Panem
ponad 6 lat temu / maska
 
Panie Grzegorzu. Coraz więcej ludzi w naszym Kraju ogląda TV Trwam. Bardzo prosimy o jak największy udział w tym programie.
ponad 6 lat temu / marekb54
 
Panie Grzegorzu. Wielu Polaków marzy o tym, żeby Pan został ministrem Oświaty. Z wielką przyjemnością i nadzieją słuchamy Pana wykładów i wiemy, że ma Pan wielkie, Patriotyczne Serce pełne troski o naszą wspólną przyszłość.
ponad 6 lat temu / marekb54
 
Pozdrawiam serdecznie życzę wytrwałości kropla drąży skałę. Gdybyśmy mieli takich przywódców jak Pan Polacy poszli by w ogień
ponad 6 lat temu / Zbigniew
 
 

Posłowie Lewicy oraz aktywiści objęci patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich usiłują wprowadzić do polskiego systemu prawnego niechrześcijańskie pochówki ekologiczne. Chodzi na przykład o mieszanie prochów zmarłych z nasionami drzew. To modna na Zachodzie alternatywa dla chrześcijańskiego grzebania zmarłych.

 
 

Czterdziestu pięciu z pięćdziesięciu senatorów zasiadających w wyższej Izbie kongresu poparło wniosek, by nie poddawać byłego prezydenta Donalda Trumpa po raz kolejny procedurze impeachmentu. Chociaż inicjatywa nie powiodła się, komentatorzy wskazują, że to wyraźny znak, iż były szef Białego Domu nie zostanie skazany za domniemane podżeganie do szarży na Kapitol, w wyniku której śmierć poniosło pięć osób.

 

Prof. Jan Talar, który zajmuje się wybudzaniem chorych ze śpiączki od ponad 40 lat przekonuje, że najgorsze w sprawie Polaka z Plymuth jest to, że mimo przebywania w stanie wegetatywnym „rozumiał sytuację”.

 

Jestem w stanie wyobrazić sobie Szymona Hołownię biorącego udział we Mszy, a nawet przyznającego się do odmawiania różańca. Problem w tym, że w jednej ręce ściskał będzie koralik, a w drugiej długopis, którym podpisze ustawę legalizującą homozwiązki. Lider ruchu Polska 2050 przekształca stowarzyszenie w partię i jest zdeterminowany by zdobyć władzę. Na każdych zasadach, a – co najważniejsze – w zupełnie nowych warunkach.

 

Od środy na Słowacji zaczęły obowiązywać nowe obostrzenia, które mocno ograniczają możliwość opuszczania własnego domu. „Przepustką” do bardziej swobodnego poruszania się jest negatywny test na koronawirusa, szczepienie lub przejście Covid-19.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.