14 kwietnia 2015

Tragiczne dane – ok. 300 nastolatków popełnia co roku samobójstwo w Polsce

(fot. lusi/sxc.hu)

Według danych psychiatry, dr. Pawła Kropiwnickiego z Kliniki Psychiatrii Młodzieżowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, każdego roku w Polsce popełnia samobójstwo ok. 300 osób w wieku 16-19 lat. – Te dane nie obrazują jednak prawdziwej skali problemu, gdyż nie ma dobrego ogólnopolskiego rejestru samobójstw – podkreśla psychiatra.

 

Kropiwnicki wśród przyczyn prób samobójczych młodzieży wymienia przede wszystkim problemy rodzinne i szkolne. – Częstymi przyczynami są także choroby psychiczne, które wcześniej pozostają nierozpoznane i są leczone dopiero w następstwie dramatycznego epizodu, jakim jest targnięcie się na życie. Zagrożenie zwiększa używanie substancji psychoaktywnych, które są obecnie wszechobecne. Na każdym dyżurze w klinice przyjmuję przynajmniej jedną osobę po zażyciu dopalaczy – podkreśla psychiatra.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Naukowiec podkreśla, że jest wiele symptomów, które świadczą o nasilającej się depresji młodego człowieka i uważny rodzic potrafi szybko zauważyć takie zmiany w zachowaniu swego dziecka. – Podstawowa zasada to „nie tracić kontaktu z dzieckiem”. Z badania przeprowadzonego w Krakowie na grupie młodzieży z depresją wynika, że dzieci cierpiące z powodu myśli samobójczych oczekują przede wszystkim rozmowy. To pierwszy krok, który każdy – nie będąc specjalistą, ale rodzicem, nauczycielem, kolegą – może zrobić – wskazał.

 

Jak zauważył Kropiwnicki, choć skala problemu jest ogromna, wciąż nie ma w Polsce narodowego programu zapobiegania samobójstwom. – Wiemy, że skuteczne programy prewencji samobójstw, jakie zostały wprowadzone np. ok. 10 lat temu na Węgrzech, spowodowały redukcję samobójstw o 20-30 proc. w populacji młodocianych. To bardzo istotny spadek w skali całego kraju, zwłaszcza że Węgry przodowały kiedyś w Europie pod względem popełnianych samobójstw – podkreślił.

 

Dr Paweł Kropiwnicki statystyki przedstawił dziś w Łodzi na konferencji „Wychowanie do samodzielności”. Uczestniczyli w niej nauczyciele, pedagodzy i wychowawcy. Obrady były poświęcone zagrożeniom dotyczącym młodzieży, m.in. depresji, próbom samobójczym, przyjmowaniu substancji psychoaktywnych i uzależnieniu od pornografii.

 

Źródło: onet.pl

pam

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 100 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram