19 marca 2020

„Superprezydentura” Putina przegra z koronawirusem. Zmiany w konstytucji Rosji będą przełożone

(Fot. Russian Business Week. Mikhail Metzel/TASS/FORUM)

Przewodnicząca Centralnej Komisji Wyborczej Federacji Rosyjskiej Ella Pamfiłowa poinformowała, że zaplanowane na 22 kwietnia ogólnokrajowe głosowanie zmian w konstytucji Federacji Rosyjskiej może być przełożone na późniejszy termin. Tego samego dnia prezydent Władimir Putin, przebywający w Sewastopolu na Krymie, przyznał, że obecnie priorytetem władz jest bezpieczeństwo i zdrowie obywateli, a zmiany zostaną przeprowadzone wyłącznie wtedy, jeżeli sytuacje epidemiologiczna kraju na to pozwoli.

 

Podczas obrad w dniach 10 – 11 marca Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej przegłosowała ustawę znacząco zmieniającą treść rosyjskiej konstytucji. Kluczową z punktu widzenia gospodarza Kremla zmianą było tzw. wyzerowanie kadencji prezydenta. Zabieg ten pozwoliłby liczyć kadencje Putina od momentu wejścia w życie znowelizowanej konstytucji, a tym samym otworzyłby mu możliwość kandydowania na stanowisko prezydenta FR nie tylko w 2024 roku, ale także w kolejnych wyborach.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Obecna konstytucja uniemożliwia Putinowi staranie się o reelekcję za cztery lata, a taka perspektywa oznaczałaby rychłe rozpoczęcie politycznych walk wewnętrznych o schedę po Putinie i osłabiałaby już teraz jego pozycję. Należy bowiem pamiętać, że w obliczu spadku przychodów państwa na skutek niższych cen eksportowanych rosyjskich surowców (głównie energetycznych) oraz przy najsłabszym od lat poparciu społecznym dla moskiewskich elit, osłabienie pozycji Władimira Putina mogłoby wywołać dalsze obniżenie pozycji Rosji w świecie i w oczach własnego społeczeństwa. Skutki osłabienia władzy mogłyby prowadzić do wielu perturbacji i ruchów odśrodkowych w tym rozległym i wewnętrznie niespójnym państwie.

 

Zmiany przewidziane w nowelizacji konstytucji idą nie tylko naprzeciw oczekiwaniom Putina na długofalową perspektywę trwania przy sterze krajowym, ale także umacniają jego pozycję ustrojową, dając mu jeszcze większe, „superprezydenckie”, uprawnienia. Przeprowadzenie tych zmian wymaga jednak wypowiedzenia się obywateli państwa w tzw. głosowaniu ogólnorosyjskim. Szerzące się także w Rosji zarażenia wirusem SARS-CoV-2 stawiają teraz pod znakiem zapytania termin 22 kwietnia, ponieważ nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak będzie wyglądała sytuacja epidemiologiczna w tym kraju za miesiąc. Według oficjalnych danych rosyjskich, we wtorek 17 marca liczba zarażonych koronawirusem wzrosła do 114 osób.

 

Źródła: Krasnaja Wiesna, RIA Nowosti

Jan Bereza

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 624 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram