DZIŚ JEST:   24   MAJA   2019 r.

NMP Wspomożycielki Wiernych
Św. Magdaleny Zofii Barat
Św. Wincentego z Lerynu
 
 
 
 

Tragedia smoleńska i gdańska. Tomasz Rowiński o autopacyfikacji Kościoła

Tragedia smoleńska i gdańska. Tomasz Rowiński o autopacyfikacji Kościoła
Fot. Łukasz Dejnarowicz/Forum

Zamiast głosić Ewangelię, ludzie Kościoła dają się wpuszczać w różnorakie rozgrywki polityczne. To tylko powoduje rozdźwięk, pogłębia społeczne podziały. Efektem tego jest też dezorientacja wiernych i utrata zaufania do Kościoła. „Kościół pracuje też na to by ci z wierzących, którzy nie są być może tak w sprawy wiary zaangażowani zupełnie już stracili orientację co jest właściwe i co chrześcijańskie” – pisze Tomasz Rowiński na christianitas.org.

 

Po pochówku prezydenta Pawła Adamowicza i zakończeniu żałoby narodowej przyszedł czas na podsumowania. Nie można w nich uciec od oceny działań duchowieństwa, także w szerszej perspektywie czasowej. W ocenie Tomasza Rowińskiego, obserwacje z ostatnich dziesięciu lat pozwalają postawić tezę, że „Kościół w Polsce sam się spacyfikował”.

 

Publicysta przywołuje tu dwa wydarzenia – katastrofę smoleńską oraz zabójstwo prezydenta Adamowicza. Zdaniem Rowińskiego, Kościół w obu tych przypadkach „postanowił schować głowę w piasek, przyjąć postawę niesamodzielności, postawę instytucji, która tylko obsługuje emocje grające w rozmaitych frakcjach niszczących Polskę”.

 

I tak, wylicza autor, w 2010 roku „Kościół dał scenę do wzruszeń po smoleńskiej katastrofie, pozwolił by krzyż stał się substytutem pomnika, pozwolił się wciągnąć w smoleńską religię, pozwolił by wzruszenia stały się głównym paliwem polityki tamtego czasu”. Zabrakło wskazania właściwej drogi, tego „chrześcijańskiego patriotyzmu”, co dało efekt w postaci wzrostu antagonizmów wśród społeczeństwa.

 

Obecnie Kościół „dał scenę dla antypisowskich tyrad na pogrzebie uczestnika parad LBGT, któremu odprawiono pogrzeb godny kogoś znakomitszego”, a przecież nie zabrakło gloryfikacji zmarłego ze strony hierarchów, a Kościół „stał się realizatorem oczekiwań, kapelanem uczuć”.

 

Zdaniem Rowińskiego, Kościół „zamiast głosić w porę czy nie w porę swoje zasady robi wszystko, by w momencie cywilizacyjnych zderzeń jakie na pewno przed nami, co pokazały np. ostatnie lata w Irlandii, nikt się z katolikami, wiernymi chrześcijańskiemu nauczaniu już nie liczył”. I pracuje na to, by ludzie zaangażowani w sprawy wiary „stracili orientację co jest właściwe i co chrześcijańskie”.

 

Zdaniem publicysty to niebezpieczna droga, bo może zaowocować wzrostem nienawiści do Kościoła. Jedna bowiem frakcja znienawidzi go za „beatyfikację polityka będącego de facto częścią politycznego ruchu homoseksualnego, a druga za Smoleńsk, za nieroztropny nadmiar sympatii wobec cynizmu PiSu. I tak Polska się rozpadnie, nie potrzeba będzie rozbioru, a siły rozkładu same sięgną po leżą na bruku władzę nad naszym krajem” – pisze Rowiński.

 

Źródło: christianitas.org

MA


DATA: 2019-01-21 13:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kościół skapitulował , ponieważ zabrakło pasterzy pokroju Wyszyńskiego czy Glempa. To przykre
3 miesiące temu / XX
 
Drogi Stanisławie, piszesz: "Tragedia smoleńska została zawłaszczona przez jedną partię." ALE TA PARTIA TEJ TRAGEDII NIE "ZAWŁASZCZAŁA", ONA BRONIŁA HONORU OFIAR PRZED NIEPRZYTOMNYMI ATAKAMI PRZECIWNIKÓW." ...a przecież w tej katastrofie zginęli przedstawiciele różnych opcji politycznych"... PARTIA, Z KTÓREJ SZEREGÓW ZGINĘŁO NAJWIĘCEJ OSÓB, NIGDY NIE ODMAWIAŁA PRZEDSTAWICIELOM INNYCH OPCJI np. UMIESZCZENIA WSZYSTKICH NAZWISK NA MONUMENTACH I W APELACH POLEGŁYCH. "...tragedia smoleńska stała się dla niektórych okazją do zbicia kapitału politycznego..." CI "NIEKTÓRZY" DALIBY DUŻO, ABY NIE BYŁO TEJ TRAGEDII I NIE BYŁO TEGO KAPITAŁU. ...a miesięcznice (stały się) okazją do wieców i przemówień politycznych... BYŁEM NA KILKU TAKICH "WIECACH". TO BYŁY, NA POCZĄTKU, RACZEJ BARDZO SMUTNE UROCZYSTOŚCI RELIGIJNE, A POD KONIEC - OKAZJE DO OBRONY m.in. POLSKIEJ RACJI STANU (VIDE np.: KAZANIA W ARCHIKATEDRZE). ŻONGLERKA SŁOWNA JEST SZUKANIEM KIJA NA PSA. A STRONNICZOŚĆ ZAŚLEPIA.
4 miesiące temu / Tom Bombadil
 
Obłuda i pycha to grzechy ciężkie. Módlmy się za tych hierarchów Kościoła którzy pobłądzili i z Bazyliki Najświętszej Marii Panny robią "cyrk" (bo nie szopkę) czyli cmentarz dla tych których zdrowy, normalny, wiejski proboszcz nie pochwal by w poświęconej ziemi. Jeśli ktoś odwraca się od kościoła, gorzej bierze udział w heretyckich i antyludzkich spektaklach, wypowiada się za zabijaniem nienarodzonych dzieci to z litery prawa powinien być ekskomunikowany i nie mieć prawa być pochowany w poświęconej ziemi. Nikt już nie patrzy na zgorszenie publiczne które takie czyny niosą. Módlmy się za niosących zgorszenie. Tylko modlitwą możemy zmniejszyć winę. Ale pamiętajmy i módlmy się za matki które ulegają chorej propagandzie i oddają katom swe nienarodzone dzieci. Tylko pokuta i modlitwa może złagodzić takie wielkie winy. Nie ulegajmy, diabeł nie będzie królował na Polskiej ziemi, naszą Królową jest Matka Przenajświętsza a Królem Jej Syn Jezus Chrystus. Chrystus Zwycięży prawdziwie Z
4 miesiące temu / Kpt. Żbik
 
Bardzo trafny tekst w samo sedno problemu. Byłem ostatnio na dwóch pogrzebach. Jeden w dużym polskim mieście, a drugi na wsi. W obu przypadkach Mszę św. odprawiali księża w wieku ok. 30-40 lat. To co mnie uderzyło to zmiana nauczania jaka zaszła w ostatnich latach w Kościele (również polskim). W obu przypadkach można było odnieść wrażenie, że była to msza kanonizacyjna, bo kapłani na kazaniu jakby z automatu przyjęli, że zmarła osoba jest już w niebie i można modlić się za jej wstawiennictwem (pomijając naukę Kościoła o czyśćcu). Wyglądało to tak jakby księża chcieli zadbać tylko o dobre samopoczucie uczestników pogrzebu. I wtedy dotarło do mnie, że tak naprawdę to niewiele brakuje, żeby polski Kościół wyglądał jak na zachodzie Europy. Ale przykład idzie z góry od papieża, kardynałów i biskupów. Myślę, że trzeba przestać łudzić się, że z polskim Kościołem jest dużo lepiej. Im szybciej ta świadomość będzie powszechna tym lepiej.
4 miesiące temu / abc
 
Przyjdź Jezu..
4 miesiące temu / Teresa
 
No cóż, diagnoza słuszna, ale co może z tym zrobić lud Boży? Rozpoznawanie herezji i modlitwa o ratunek.
4 miesiące temu / katopol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "65626"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.