DZIŚ JEST:   19   LUTY   2020 r.

Św. Konrada z Piacency
 
 
 
 

Tradycyjna liturgia jest przepełniona modlitwą!

Tradycyjna liturgia jest przepełniona modlitwą!
fot. Lumen roma, lic. Creative Commons Attribution 3.0 Unported, via wikimedia commons

„W wielu krajach liberalny liturgiczny establishment świętuje jubileusz „Sacrosanctum Concilium”. Część z tego, co publikują, wydaje mi się protekcjonalna. Wiele z tych publikacji nie ma nic wspólnego z doktrynalnym bogactwem i wizją „Sacrosantum Concilium”, jest jedynie mieszanką starych spraw, takich jak języka feministycznego i innych przestarzałych teorii” – zauważa australijski biskup Peter Elliott. Receptą jest autentyczna lektura soborowej konstytucji o liturgii, z jej nawiązaniem do nauczania Piusa XII, a także Msza w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.


Biskup wskazuje, że soborowa konstytucja o liturgii wydaje się być dziś dokumentem podmienionym. - Z drugiej strony „Nowy Ruch Liturgiczny” (…), zainspirowanych przez Benedykta XVI, podchodzi do „Sacrosanctum Concilium” z uwagą pełną szacunku. Mówi się dzisiaj, że powinniśmy wrócić do „Sacrosanctum Concilium” nie tylko jako do pierwszego etapu pewnego procesu, ale jako do autorytatywnego źródła gruntownej „reformy reformy” – tłumaczy biskup Peter Elliott.


- Wraz z oficjalnym odzyskaniem przedsoborowej liturgii niektórzy tradycjonaliści ponownie analizują „Sacrosanctum Concilium”. Mam nadzieje, że mogą rozpoznać jej ciągłość z encykliką „Mediator Dei” papieża Piusa XII, ze wszystkim, co najlepsze w ruchu liturgicznym sprzed Drugiego Soboru Watykańskiego. Innymi słowy, nie powinni winić „Sacrosanctum Concilium” za wszystko, co nastąpiło w latach po soborze – wskazuje biskup pomocniczy archidiecezji Melbourne.


Biskup podkreśla, że sercem katolickiej liturgii jest paschalne misterium Chrystusa, Jego Krzyż i Zmartwychwstanie, obecne w „źródle i szczycie” – Eucharystii i innych sakramentach. Sensem liturgii jest kapłaństwo Chrystusowe, daje ona przedsmak niebiańskiej adoracji Trójcy Świętej. – Nie jestem pewien, jak dalece te wielkie zasady zostały dobrze przekazane we wprowadzeniu doktrynalnym do „Sacrosanctum Concilium” – dodał.


Hierarcha wskazał także na nadużycia sprzeczne z intencjami ojców soborowych. Zaliczył do nich udzielanie Komunii św. na rękę i w pozycji stojącej. – Te praktyki zaczęły się w Holandii niedługo po soborze a później zostały usankcjonowane – to haniebny epizod w którym łamanie prawa prowadziło ku ustanowieniu nowego prawa. Czy ktokolwiek mógłby poważnie twierdzić, że te praktyki pogłębiły szacunek dla Najświętszego Sakramentu? – pyta australijski biskup. – Dalej natrafiamy na coś, co nie zostało wzmiankowane w „Sacrosanctum Concilium”, ale rozprzestrzeniło się wkrótce po soborze – Mszę twarzą do ludzi. Chętnie wspierałem tę zmianę i większość Mszy świętych celebrowałem w ten sposób. Ale teraz, po długim namyśle, mam wątpliwości. Czy to nie podkreśliło zbyt mocno rolę księdza? Czy zmiana ta nie polega na błędnej opinii według której Msza jest posiłkiem? Czy czegoś nie utraciliśmy?(…) Co uzyskaliśmy poprzez wszystkie te kosztowne remonty prezbiteriów? Poruszyliśmy ołtarze, ale czy poruszyliśmy nasze serca? – mówi bp Elliott w rozmowie z „National Catholic Reporter”.


Duchowny podkreśla, że w szerszej perspektywie po ostatnim soborze mamy do czynienia z laicyzacją religii. - To doprowadziło do degradacji języka, rytuału, naczyń, szat liturgicznych, architektury i muzyki. Msza stała się dialogiem nad stołem, Komunia stała się kolejką, do której ludzie przychodzą i coś otrzymują. Proszę, nie mówcie mi, że ta kolejka jest „procesją komunijną” – kontynuuje Australijczyk. - Teraz stawiamy czoła pilnej potrzebie odzyskania sacrum bowiem „Sacrosanctum Concilium” nigdy nie zamierzało sekularyzować chrześcijańskiego kultu, z całą tą nudną brzydotą i zimnym funkcjonalizmem. Jak uczył papież Benedykt, piękno jest niezbędne we wszystkim, co odnosi się do kultu Boga, który jest Pięknem – dodaje.


Oczywistym lekarstwem jest – podkreśla biskup – celebracja Mszy świętej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. – Kiedy byłem młodym księdzem, byliśmy wszyscy skłonni myśleć, że ryt przedsoborowy jest zakazany – sam uległem temu kłamstwu. Kiedy rozpocząłem posługę w Watykanie, słynny świecki kanonista książę Capponi wyjaśnił mi kwestie prawne, potwierdzone później przez papieża Benedykta w „Summorum Pontificum” - wyjawił. Prałat podkreśla, że jest w takim samym stopniu przywiązany do obydwu form rytu rzymskiego i nauczył się sprawować „starą” Mszę.Źródło: ncregister.com

mat


DATA: 2013-12-20 07:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Salus anime suprema lex. Czy w Polsce mamy choć jednego biskupa, choćby takiego jak australijski biskup Peter Elliott? Ha? Słyszałem jak w największym polskim mieście kapłani prosili o biskupa oddanego Św. Tradycji aby zabezpieczyć potrzeby tradsów. W odpowiedzi usłyszeli że każdy polski biskup te potrzeby zabezpiecza([email protected]!?). Szczególnie biskupi nominaci są wielkimi obrońcami tradycji. Sukces za sukcesem i radość rozpierająca. Panie zmiłuj się.
ponad 6 lat temu / Leo
 
@robak. Nie stawiam Vaticanum w opozycji do Trydentu. Po prostu stwierdzam fakt, że modernistyczne zmiany posoborowe zdewastowały kościół i doprowadziły masy ludzi do apostazji. Jestem katolikiem, który często boleśnie doświadcza lekkomyślnego deptania sacrum w nowej liturgii. Tutaj nie ma co bawić się w słowne przepychanki - tutaj chodzi o zbawienie dusz!!! Szatan zaciekle atakuje wszystko co skutecznie uświęca - czyli w pierwszej kolejności świętą trydencką liturgię. Poprzez uderzenie w katolicką formę mszy św. udaje mu się skutecznie niszczyć sacrum, które jest motorem napędzającym wiarę. Moderniści zachowują się tak jakby nie było wroga dusz. Wszystko traktują na zasadzie - ma być lekko, łatwo i przyjemnie. Tylko to jest droga, która prowadzi do zatracenia wiecznego. Jako katolik znający bardzo dobrze ryt trydencki i NOM stwierdzam, że wprowadzenie nowej formy mszy było początkiem zmian, które prowadzą kościół rzymskokatolicki do KATASTROFY!
ponad 6 lat temu / Artur
 
@robak- Sobór Watykański II Konstytucje Dekrety Deklaracje tekst polski Pallottinum - Poznań 2002. Z tego korzystam, tam są wszystkie postanowienia SVII. I tak np. pkt.116 Konstytucji o liturgii świętej:"Kościół uznaje śpiew gregoriański za własny śpiew liturgii rzymskiej. Dlatego w liturgii powinien zajmować on pierwsze miejsce wśród innych równorzędnych rodzajów śpiewu. Nie wyklucza się ze służby Bożej innych gatunków muzyki kościelnej zwłaszcza polifonii,byleby odpowiadały duchowi sprawowanej liturgii zg. z art.30." No i teraz mała przerwa na relaks i sięgnięcie w zatęchłą przeszłość :kiedy ja słyszałem śpiew gregoriański? Sobór uznał go za swój i nadrzędny. Ale gitarka tyż je nie zła :))) Msza bitowa tyż podchodzi pod ten paragraf :( Aby było rytmicznie i skocznie.......
ponad 6 lat temu / Soplica
 
@Soplica Czy może pand podać przykłądy różnic? ja znam tylko Konsytucję SC.
ponad 6 lat temu / robat
 
@Artur twój wpis opisuje błąd jaki popełniasz: stawiasz Vaticanum w opozycji do Trydentu. Najlepiej ujął to kard Ratzinger: "Bronić dzisiaj prawdziwej Tradycji Kościoła oznacza bronić soboru. Musimy i my przyznać się do winy, jeśli niekiedy dostarczyliśmy pretekstu (czy to ?lewicy" czy ?prawicy") do mniemania, że Sobór Watykański II był ?pułapką", pęknięciem, zarzuceniem Tradycji. Może być tylko kontynuacja, która nie zezwala ani na cofanie się, ani na ucieczkę w przyszłość; ani na anachroniczną nostalgię, ani na nieuzasadnioną niecierpliwość. Jest tylko dzisiaj Kościoła i jemu, a nie wczoraj czy jutru powinniśmy być wierni. A dzisiaj Kościoła to dokumenty Vaticanum II w pełnym ich autentyzmie. Powinniśmy je przyjąć bez zastrzeżeń, które byłyby równoznaczne z odrzuceniem, ale i bez samowolnych interpretacji, bo to prowadziłoby do wypaczenia sensu."
ponad 6 lat temu / robak
 
@robak. Problem w tym, że forma NOM zaciemnia istotę katolickiej mszy, która jest celebracją męki i śmierci naszego Zbawiciela a nie Wieczerzą Pańską jak to sugeruje nowy ryt. To błędne rozumienie mszy św. jest przyczyną rozluźnienia liturgii i powodem wielu profanacji. To jest jak z modlitwą. Kiedy dobrze się modlisz tzn. z uniżeniem, powagą, miłością i bojaźnią to Bóg zsyła obfite łaski, kiedy czynisz to niedbale to efekt będzie mizerny. Niestety forma nowego rytu jest w dużej mierze protestancka. Zresztą nie może być inna skoro w pisaniu tej liturgii brali udział protestanccy duchowni. W związku z powyższym rodzą się dwa pytania: 1. Czy forma nowej mszy jest błędna? Odpowiedź - tak jest błędna! 2. Czy nowa msza jest ważna? - tak jest ważna ze względu na kanon mszy świętej.
ponad 6 lat temu / Artur
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.