DZIŚ JEST:   23   LISTOPADA   2020 r.


Św. Kolumbana Młodszego
Św. Klemensa I, papieża
 
 
 
 

Tradycyjna formacja kapłanów ratunkiem Kościoła we Francji?

Tradycyjna formacja kapłanów ratunkiem Kościoła we Francji?
By MK777 (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0-3.0-2.5-2.0-1.0)], via Wikimedia Commons

Liczba powołań we Francji w ciągu minionego półwiecza drastycznie spadła. W ostatnich latach utrzymuje się na podobnym, przerażająco niskim poziomie. Coraz więcej kapłanów kształcą za to seminaria tradycjonalistów.

 

Od czasów II Soboru Watykańskiego następuje we Francji gwałtowny spadek liczby seminarzystów. Jeszcze w 1966 roku do kapłaństwa przygotowywało się nad Sekwaną 4536 mężczyzn. W ciągu dziesięciu lat nastąpiła prawdziwa katastrofa: seminarzystów w roku 1975 było już tylko 1297.  Od tego czasu spadek postępuje powoli, acz nieubłaganie. O ile w 1996 roku seminarzystów było we Francji jeszcze 1103, to w roku 2005 już tylko 784. To zaledwie 17 proc. stanu z roku 1966. Punkt krytyczny został osiągnięty w roku 2011, gdy seminarzystów było zaledwie 710.

 

Co ciekawe w ostatnim czasie obserwowalny jest wzrost liczby święceń kapłańskich udzielanych seminarzystom Bractwa św. Piusa X oraz tzw. wspólnot Ecclesia Dei, kształcących kapłanów do sprawowania Mszy w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. W 2010 roku 86 proc. święceń kapłańskich we Francji udzielono w formie zwyczajnej, 14 proc. w formie nadzwyczajnej. Dwa lata później święcenia w formie nadzwyczajnej stanowiły 17 proc. wszystkich, a w 2014. – 18 proc.

 

W roku 2015 23 proc święceń kapłańskich udzielono w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Łącznie w ciągu ostatnich pięciu lat we Francji święcenia w formie zwyczajnej otrzymało 545 kapłanów, a 107 w nadzwyczajnej.

 

Dane te nie mówią wszystkiego – podkreśla Giuseppe Nardi – bo nie obejmują zakonników. A w tej kategorii istotną rolę odgrywają nad Sekwaną zgromadzenia tradycjonalistyczne. Statystyki te nie uwzględniają także tych prezbiterów, którzy święcenia otrzymali w formie zwyczajnej, ale celebrują tradycyjną liturgię.

 

Źródło: Katholisches.info

pach

 


DATA: 2015-11-27 14:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie zostały podane dane ilu kształci się seminarzystów ,zakonników w Seminariach domach Zakonnych nie posiadającego statusu kanonicznego Bractwa Św Piusa X.
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
"Jeszcze w 1966 roku do kapłaństwa przygotowywało się nad Sekwaną 4536 mężczyzn." "O ile w 1996 roku seminarzystów było we Francji jeszcze 1103," Czy coś wiadomo na temat różnicy tych liczb?
ponad 4 lata temu / niematematyk
 
? Ona nie może się tak nazywać: Tradycja! ? Dlaczego niby? ? Pytasz, dlaczego? No bo tradycją nazwać niczego nie możesz. I nie możesz uchwałą specjalną zarządzić ani jej ustanowić. Kto inaczej sądzi, świeci jak zgasła świeczka na słonecznym dworze. Tradycja to dąb, który tysiąc lat rósł w górę. Niech nikt kiełka małego z dębem nie przymierza. Tradycja naszych dziejów jest warownym murem, to jest właśnie kolęda, świąteczna wieczerza? To jest ludu śpiewanie, to jest ojców mowa, to jest nasza historia, której się nie zmieni. A to co dookoła powstaje, od nowa, to jest nasza codzienność, w której my żyjemy.
ponad 4 lata temu / stoLica
 
+ Jestem pod wrażeniem. Grafika z postawą klęczącą w Kościele a teraz Kanon. Życzę PCh24 cierpliwej kontynuacji w tym wątku. Ideał kontrrewolucji.
ponad 4 lata temu / Leo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.