15 listopada 2019

Tradycjonaliści na Jasnej Górze. Każdego roku więcej uczestników pielgrzymki

(Servus Tuus/commons.wikimedia.org)

W dniach 22-23 listopada A.D.2019 po raz czternasty na Jasnej Górze zgromadzą się wierni z całej Polski, których duchowość oparta jest o liturgię celebrowaną w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

 

Pielgrzymka Tradiclaromontana to wydarzenie cieszące się co roku najliczniejszą frekwencją wśród osób związanych z dawną liturgią, a sobotnia Msza w bazylice jasnogórskiej stanowi największą w Polsce celebrację w tej formie rytu pod względem ilości uczestników.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Piątkowa Msza święta w Kaplicy Cudownego Obrazu poprzedzona zostanie uroczystym odsłonięciem wizerunku Królowej Polski. W programie pielgrzymki przewidziano tradycyjne nabożeństwa i konferencje duchowe oraz spotkanie formacyjne. Zwieńczeniem pielgrzymki będzie zwyczajowo Akt Zawierzenia Tradycji Łacińskiej.

 

W pielgrzymce uczestniczą przedstawiciele wszystkich duszpasterstw erygowanych przez poszczególnych ordynariuszy oraz wierni gromadzący się wokół liturgii w formie nadzwyczajnej, którzy nie są objęci formalnie działającym duszpasterstwem.

 

„Pielgrzymują wszyscy którym ta forma jest bliska, dając przy tym świadectwo i przedstawiając prawdziwy obraz polskiej wspólnoty wiernych tradycji łacińskiej. Tradiclaromontana ma wymiar jednoczący wspólnotę wiernych przywiązanych do liturgii sprawowanej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego” – mówią organizatorzy.

 

Wspólne wejście do sanktuarium wszystkich przybyłych grup zorganizowanych oraz pielgrzymów indywidualnych rozpocznie się w piątek o godzinie 13:20 przed bramą Lubomirskich. Stamtąd wierni wspólnie za krzyżem udadzą się wprost do kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie przy dźwiękach intrady królewskiej nastąpi odsłonięcie wizerunku Bogarodzicy, a następnie oddanie pokłonu Królowej Polski, przy uroczystym śpiewie antyfony „Pod Twoją obronę”.

 

Punktami kulminacyjnymi programu pielgrzymki będą: piątkowa Msza święta o Matce Bożej Jasnogórskiej, celebrowana w kaplicy Cudownego Obrazu przez o. Krzysztofa Stępowskiego CSsR z Duszpasterstwa Wiernych Tradycji Łacińskiej Archidiecezji Warszawskiej oraz sobotnia solenna Eucharystia o Krzyżu Świętym w Bazylice Jasnogórskiej, połączona z uroczystym śpiewem „Te Deum laudamus”, celebrowana przez ks. Adama Kozaka – referenta diecezji gliwickiej ds. muzyki kościelnej. Kazanie podczas tegorocznej głównej Mszy św. wygłosi ks. dr hab. Tadeusz Gacia, profesor KUL.

 

W sobotę zostanie odprawiona specjalna Msza św. w intencji pielgrzymów duchowych. W programie pielgrzymki jak co roku przewidziano również Msze święte ciche i recytowane oraz liczne nabożeństwa: Drogę Krzyżową ze świecami na wałach jasnogórskich, nieszpory ludowe, Apel Jasnogórski, Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Marii Panny oraz wspólnotowy Różaniec. Oprócz wydarzeń liturgicznych zaplanowano także spotkanie formacyjne dla pielgrzymów, podczas którego przedstawiane będę bieżące informacje dotyczące rozwoju wspólnoty tradycji łacińskiej w Polsce. Szczegółowy program pielgrzymki dostępny jest na stronie internetowej pielgrzymki.

 

 

Źródło: KAI

ged

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 94 963 zł cel: 300 000 zł
32%
wybierz kwotę:
Wspieram