DZIŚ JEST:   29   MAJA   2020 r.

Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 28  >   TEMAT NUMERU: PÓŁWIECZE VATICANUM II

Jarosław Szarek

Towarzysz Kliszko pisze do ojców soboru


Służba Bezpieczeństwa wykorzystała Sobór Watykański II do uderzenia w polski ­Kościół. Szczególnym celem stał się prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński, ­którego postawa wobec komunizmu, dystans wobec kościelnych „modernistów” i program duszpasterski bazujący na tradycyjnej, wolnej od „nowinek” religijności, wywoływał wrogość nie tylko PZPR, ale także „postępowych” środowisk katolickich, a nawet części polskiego duchowieństwa. W takiej sytuacji SB mogła podjąć grę mającą na celu kompromitację prymasa i jego wiary, rzekomo anachronicznej i nieprzystającej do współczesności.

Jarosław Szarek


Dobiegała właśnie końca druga sesja Soboru Watykańskiego II, gdy 30 listopada 1963 roku przed Bazyliką Świętego Piotra w Rzymie rozrzucono anonimowy Memoriał o niektórych aspektach kultu maryjnego w Polsce. Identyczne druki kolportowano w Berlinie, Paryżu, Monachium, Londynie; otrzymali je również ojcowie soboru. Uczestniczącego w soborowych obradach prymasa Wyszyńskiego poinformował o tym duszpasterz polskiego wychodźstwa arcybiskup Józef Gawlina, członek soborowej Komisji Przygotowawczej dla Spraw Biskupów i Zarządu Diecezjami.

Obaj hierarchowie – podobnie jak młody biskup Karol Wojtyła – nie mieli wątpliwości, że za pojawieniem się Memoriału stoi wywrotowa akcja rządu polskiego mająca na celu obniżenie popularności prymasa.

Komunistyczna „troska” o Kościół


Autorzy paszkwilu pisali z jakże charakterystyczną i ponadczasową „troską” o Kościół: Śmieszność, której nie potrafi uniknąć w swych kazaniach i programach Wielkiej Nowenny ks. kardynał prymas Wyszyński, mobilizuje przeciwników ideowych Kościoła, daje im broń do ręki, którą zwalczają bez trudu wiarę u młodszego zwłaszcza pokolenia. Chcemy, by Kościół w Polsce był instytucją poważną, szanowaną, nawet ideologicznie zwalczaną, ale nie wyśmiewaną.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Uchwalone przez norweski parlament prawo zezwala na przeprowadzenie badań prenatalnych umożliwiających, między innymi, eliminację dzieci nieuleczalnie chorych lub o niechcianej płci. Oprócz tego zezwala samotnym kobietom na zapłodnienie in vitro oraz upoważnia kobiety do przekazywania komórek jajowych.

 
 

Katolicy w Etiopii i Erytrei są jedną z najbardziej prześladowanych grup religijnych. W ciągu ostatnich dwóch lat w Etiopii zaatakowano ponad 30 kościołów, które w połowie spłonęły, powodując śmierć ponad 100 osób. W Erytrei, gdzie katolicy stanowią zaledwie 4 procent populacji, rząd postanowił zamknąć wszystkie szkoły i szpitale prowadzone przez Kościół katolicki.

 

W swoim planie działania na lata 2021–25, Europejski Bank Inwestycyjny – zdaniem propagatorów tzw. zielonej transformacji -  powinien wyeliminować wsparcie na inwestycje niskoemisyjne we wszystkich sektorach i zmusić pośredników do przestrzegania klimatycznych standardów.

 

29 maja 2020 r. krakowski metropolita abp. Marek Jędraszewski zniósł dyspensę od udziału w niedzielnych Mszach Świętych. Z takiej możliwości mogą nadal skorzystać tylko osoby po 65 roku życia, przejawiające objawy infekcji oraz te, które czują obawę przed zakażeniem.

 

Zwolennicy aborcji przeprowadzili w Internecie zmasowany atak na Zuzannę Wiewiórkę - działaczkę Fundacji Pro-prawo do życia. Wolontariuszce udało się wcześniej przekonać kobietę chcącą dokonać aborcji, do odstąpienia od tego zamiaru. Po fali nienawistnych komentarzy i gróźb wobec działaczki, Instytut Ordo Iuris złożył w prokuraturze Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez administratorów profilu „Mordo Iuris” na Facebooku oraz innych użytkowników tego portalu.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.