DZIŚ JEST:   21   MAJA   2019 r.

Św. Krzysztofa Magallanesa
Św. Jana Nepomucena
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 28  >   TEMAT NUMERU: PÓŁWIECZE VATICANUM II

Jarosław Szarek

Towarzysz Kliszko pisze do ojców soboru


Służba Bezpieczeństwa wykorzystała Sobór Watykański II do uderzenia w polski ­Kościół. Szczególnym celem stał się prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński, ­którego postawa wobec komunizmu, dystans wobec kościelnych „modernistów” i program duszpasterski bazujący na tradycyjnej, wolnej od „nowinek” religijności, wywoływał wrogość nie tylko PZPR, ale także „postępowych” środowisk katolickich, a nawet części polskiego duchowieństwa. W takiej sytuacji SB mogła podjąć grę mającą na celu kompromitację prymasa i jego wiary, rzekomo anachronicznej i nieprzystającej do współczesności.

Jarosław Szarek


Dobiegała właśnie końca druga sesja Soboru Watykańskiego II, gdy 30 listopada 1963 roku przed Bazyliką Świętego Piotra w Rzymie rozrzucono anonimowy Memoriał o niektórych aspektach kultu maryjnego w Polsce. Identyczne druki kolportowano w Berlinie, Paryżu, Monachium, Londynie; otrzymali je również ojcowie soboru. Uczestniczącego w soborowych obradach prymasa Wyszyńskiego poinformował o tym duszpasterz polskiego wychodźstwa arcybiskup Józef Gawlina, członek soborowej Komisji Przygotowawczej dla Spraw Biskupów i Zarządu Diecezjami.

Obaj hierarchowie – podobnie jak młody biskup Karol Wojtyła – nie mieli wątpliwości, że za pojawieniem się Memoriału stoi wywrotowa akcja rządu polskiego mająca na celu obniżenie popularności prymasa.

Komunistyczna „troska” o Kościół


Autorzy paszkwilu pisali z jakże charakterystyczną i ponadczasową „troską” o Kościół: Śmieszność, której nie potrafi uniknąć w swych kazaniach i programach Wielkiej Nowenny ks. kardynał prymas Wyszyński, mobilizuje przeciwników ideowych Kościoła, daje im broń do ręki, którą zwalczają bez trudu wiarę u młodszego zwłaszcza pokolenia. Chcemy, by Kościół w Polsce był instytucją poważną, szanowaną, nawet ideologicznie zwalczaną, ale nie wyśmiewaną.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

„Faszyści, wszędzie faszyści” – tak mniej więcej lewacki Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych widzi i opisuje Marsz dla Życia i Rodziny, który odbył się w minioną niedzielę w Białymstoku. W relacji zamieszczonej na społecznościowym profilu tej organizacji „faszyzm nacjonalizmem rasizm pogania”, jednak nie sposób doczytać się ani dopatrzeć, które konkretnie hasła uczestników tak oburzyły obrońców „politycznej poprawności”.

 
 

Nad Sekwaną narasta liczba profanacji katolickich miejsc kultu. W samej archidiecezji Poitiers doszło w ostatnich trzech miesiącach do kilkunastu włamań do kościołów. Za każdym razem celem włamania było tabernakulum i profanacja Najświętszego Sakramentu.

 

Wobec coraz większych napięć między Stanami  Zjednoczonymi i Iranem iracki kardynał Louis Raphaël Sako zaapelował do Waszyngtonu i Teheranu o dialog i ostrzegł przed skutkami „dalszej katastrofalnej wojny” na Bliskim Wschodzie. W liście przekazanym ambasadom obu krajów w Bagdadzie chaldejsko-katolicki patriarcha prosi ich przywódców politycznych o „wykazanie się mądrością” i poszukiwanie pokoju, poinformowała 21 maja rzymska agencja prasowa AsiaNews.

 

Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił Marka Sz., wolontariusza Fundacji Pro – Prawo do Życia. Mężczyzna był oskarżony o rzekomą kradzież telefonu komórkowego jednej z feministek w trakcie ujęcia jej na gorącym uczynku usuwania banerów antyaborcyjnych. Tym samym sąd przyznał rację prawnikom Instytutu Ordo Iuris, którzy bronili pomówionego mężczyzny.

 

W niedzielnym wywiadzie udzielonym Fox News Channel prezydent Donald Trump powiedział, że to, iż demokratyczny kandydat na prezydenta Pete Buttigieg jest „zamężnym gejem” oraz że pojawia się publicznie ze swoim „mężem”, jest „absolutnie w porządku”. Dodał: „Myślę, że to świetnie” i „myślę, że to dobrze”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.