DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 28  >   TEMAT NUMERU: PÓŁWIECZE VATICANUM II

Jarosław Szarek

Towarzysz Kliszko pisze do ojców soboru


Służba Bezpieczeństwa wykorzystała Sobór Watykański II do uderzenia w polski ­Kościół. Szczególnym celem stał się prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński, ­którego postawa wobec komunizmu, dystans wobec kościelnych „modernistów” i program duszpasterski bazujący na tradycyjnej, wolnej od „nowinek” religijności, wywoływał wrogość nie tylko PZPR, ale także „postępowych” środowisk katolickich, a nawet części polskiego duchowieństwa. W takiej sytuacji SB mogła podjąć grę mającą na celu kompromitację prymasa i jego wiary, rzekomo anachronicznej i nieprzystającej do współczesności.

Jarosław Szarek


Dobiegała właśnie końca druga sesja Soboru Watykańskiego II, gdy 30 listopada 1963 roku przed Bazyliką Świętego Piotra w Rzymie rozrzucono anonimowy Memoriał o niektórych aspektach kultu maryjnego w Polsce. Identyczne druki kolportowano w Berlinie, Paryżu, Monachium, Londynie; otrzymali je również ojcowie soboru. Uczestniczącego w soborowych obradach prymasa Wyszyńskiego poinformował o tym duszpasterz polskiego wychodźstwa arcybiskup Józef Gawlina, członek soborowej Komisji Przygotowawczej dla Spraw Biskupów i Zarządu Diecezjami.

Obaj hierarchowie – podobnie jak młody biskup Karol Wojtyła – nie mieli wątpliwości, że za pojawieniem się Memoriału stoi wywrotowa akcja rządu polskiego mająca na celu obniżenie popularności prymasa.

Komunistyczna „troska” o Kościół


Autorzy paszkwilu pisali z jakże charakterystyczną i ponadczasową „troską” o Kościół: Śmieszność, której nie potrafi uniknąć w swych kazaniach i programach Wielkiej Nowenny ks. kardynał prymas Wyszyński, mobilizuje przeciwników ideowych Kościoła, daje im broń do ręki, którą zwalczają bez trudu wiarę u młodszego zwłaszcza pokolenia. Chcemy, by Kościół w Polsce był instytucją poważną, szanowaną, nawet ideologicznie zwalczaną, ale nie wyśmiewaną.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

To kolejna próba uznania aborcji za prawo człowieka i narzucenia państwom przymusu wprowadzenia edukacji seksualnej. Dojdzie do niej w listopadzie podczas szczytu ONZ w Nairobi. Organizatorzy wydarzenia nie dopuścili do udziału w nim niemal żadnej organizacji stającej w obronie życia i rodziny. Instytut Ordo Iuris przygotował petycję do premiera rządu RP z apelem o wyrażenie sprzeciwu wobec tego typu działań godzących w podstawy ustrojowe Polski i prawo międzynarodowe.

 
 

„Po raz kolejny przypominamy, że sprawy kształcenia i wychowania powinny być jak najbardziej odległe od koniunktur politycznych i ideologicznych. Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ – informowała Komisja Wychowania Katolickiego w 2018 r. odnosząc się do zapowiedzi „tęczowego piątku”. „Komunikat ten pozostaje stale aktualny” – przypomniała 22 października Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

 

W ostatnich tygodniach wybuchły masowe protesty w Libanie, Hiszpanii, Chile, Ekwadorze i Boliwii. Od wielu miesięcy demonstrują mieszkańcy Hongkongu i Wenezueli. Burzą się obywatele Egiptu oraz Algierii. Mimo że wszystkie te protesty są różne – z odrębnymi przyczynami, metodami i celami – istnieją pewne wspólne kwestie, które je łączą – sugeruje brytyjska stacja BBC.

 

Ulicami Watykanu przeszła Amazońska Droga Krzyżowa. Znacznie różniła się od tradycyjnej formy tego nabożeństwa pasyjnego. Obrzęd wchodził w skład „półoficjalnych” wydarzeń zorganizowanych podczas trwającego od 6 października synodu biskupów.

 

Jak zatrzymać ideologię LGBT? O metodach skutecznego działania opowiadał mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Ordo Iuris, gość Klubu Skawińska 13 w Krakowie.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.