DZIŚ JEST:   15   LIPCA   2020 r.

Św. Bonawentury, Doktora Kościoła
Św. Włodzimierza, księcia
 
 
 
 

Totalitaryzm po norwesku: po raz drugi polska lekarka stanie przed sądem broniąc wolności sumienia

Totalitaryzm po norwesku: po raz drugi polska lekarka stanie przed sądem broniąc wolności sumienia
Katarzyna Jachimowicz. FOT.Roman Koszowski/FOTO GOSC/FORUM

Od 31 października do 2 listopada w Norwegii ponownie trwać będzie precedensowy proces, który Katarzyna Jachimowicz – polska lekarka pracująca w Norwegii – wytoczyła skandynawskiemu państwu w obronie klauzuli sumienia.

 

Obrońcy życia apelują o duchowe wsparcie odważnej pani doktor. „W związku z kolejnym procesem dr Katarzyny Jachimowicz, zwracam się z gorącym apelem do wszystkich ludzi dobrej woli i obrońców życia w Polsce, dajmy nasze mocne wsparcie pani dr Katarzynie Jachimowicz modlitwą i dobrym słowem. Proszę o rozpowszechnianie tego apelu wśród znajomych i w mediach społecznościowych oraz o podjęcie modlitwy” – napisała na swoim facebookowym profilu działaczka pro-life w Norwegii Aneta Ciężarek.

 

Będzie to proces odwoławczy. Sprawa w II instancji rozpatrywana będzie przed sądem w Skien. 31 października rozpocznie się trzydniowe posiedzenie sądu, po którym zapadnie wyrok. Jeżeli dr Jachimowicz uzna go za niesłuszny, kolejny proces będzie miał miejsce w Sądzie Najwyższym. Nie wyklucza się też skierowania sprawy przed Trybunał Sprawiedliwości w Strasburgu.

 

Doktor Katarzyna Jachimowicz w roku 1999 założyła z mężem radiologiem i przyjaciółmi jedną z pierwszych przychodni rodzinnych w Białymstoku. Wspólnie prowadzili ją do roku 2008, kiedy za namową męża wyjechali z dwójką swoich dzieci na kontrakt do Norwegii. Jachimowiczowie otrzymali pracę w norweskiej służbie zdrowia. Doktor Katarzyna Jachimowicz zatrudnienie znalazła w przychodni rodzinnej. Lekarz rodzinny w Norwegii ma bardzo szerokie pole działania, musi mieć kompetencje właściwie we wszystkich dziedzinach medycyny, m.in. łącznie z drobną chirurgią i zabiegami ginekologicznymi.

 

Już w krótkim czasie po rozpoczęciu praktyki lekarza rodzinnego dr Jachimowicz zdobyła zaufanie wielu pacjentów. Z ich strony podczas całej lekarskiej praktyki nie było na nią żadnej skargi. W styczniu 2015 roku w Norwegii całkowicie zniesiono klauzulę sumienia w medycynie rodzinnej. Od tego czasu zaczęto tam łamać sumienia lekarzy, bowiem mieli oni prawny obowiązek kierowania pacjentek na aborcję i zakładania, tym które wyrażą taką chęć,

wkładek wczesnoporonnych, powodujących śmierć dziecka w pierwszym stadium rozwoju.

 

Doktor Katarzyna Jachimowicz, zgodnie ze swoim stanowiskiem przedstawionym na początku pracy, odmówiła zakładania wkładek wczesnoporonnych, tzw. spiralek. Pracodawca, nie bacząc na wcześniejsze ustalenia zawarte z dr. Jachimowicz, za jej odmowę założenia śmiercionośnej wkładki, zwolnił ją z pracy. Dlatego za deptanie klauzuli sumienia wytoczyła proces norweskiemu państwu. W pozwie żąda honorowania przez władze państwowe, wobec wszystkich norweskich lekarzy, wolności sumienia . W styczniu 2017 roku w norweskim mieście Notodden trwał pierwszy precedensowy proces w tej sprawie. Sąd pierwszej instancji oddalił jej pozew. Lekarka odwołała się od tego wyroku. 

 

 

Adam Białous

 

 


DATA: 2017-10-11 15:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Norwegia to państwo nazistowskie. Naród, który morduje własne dzieci jest bezdennie głupi, bo sam siebie wykańcza (także demograficznie) i sam na siebie kręci bicz. Wy, którzy piszecie, że takiego prawa trzeba przestrzegać przemyślcie swoje życie, bo to naprawdę źle jeżeli dla kogoś normalne jest wyżynanie dzieci.
ponad 2 lata temu / kribac
 
Z wyjątkiem muzułmanów. Do nich muszą dostosować kulturę tubylcy, jeśli nie chcą zostać okrzyknięci islamofobami.
ponad 2 lata temu / do trasz
 
Imigranci muszą dostosować się do kultury kraju, do którego imigrują. Ona się nie dostosowała.
ponad 2 lata temu / trasz
 
Albo niech walczy o zmianę tego prawa, i tyle.
ponad 2 lata temu / do ja
 
A co na to helsińska fundacja praw człowieka?
ponad 2 lata temu / Hmmm
 
Obowiązuje prawo w danym kraju i tyle,pojechała tam to niech przestrzega tego prawa
ponad 2 lata temu / Ja
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.