DZIŚ JEST:   26   LUTY   2020 r.

Środa Popielcowa
Św. Aleksandra, biskupa
Św. Pauli Montal
 
 
 
 

Toruński Marsz dla Życia i Rodziny

Toruński Marsz dla Życia i Rodziny

Blisko 6 tys. osób uczestniczyło w toruńskim „Marszu dla życia i rodziny”. Małżeństwa, rodziny z małymi dziećmi, osoby starsze, przedstawiciele wspólnot, duszpasterze, siostry zakonne i ludzie dobrej woli wyszli na toruńskie ulice, by pokazać, że rodzina oparta na wartościach chrześcijańskich, żyjąca w zgodzie z prawem naturalnym, jest siłą Ojczyzny i Kościoła.


Marsz rozpoczął się Mszą św. celebrowaną w katedrze św. Janów. Mszy św. przewodniczył ks. prałat Józef Nowakowski, przewodniczący Funduszu Obrony Życie Diecezji Toruńskiej i dyrektor diecezjalnego Ośrodka Adopcyjno–Opiekuńczego. Kazanie wygłosił o. Jacek Aniszewski CSsR. W kazaniu podkreślił, że Polska znajduje się na 209 pozycji na świecie, jeśli chodzi o narodziny dzieci. Za Polską są już tylko kraje, których toczy się wojna. Politycy zastanawiają się, co zrobić? A ludzie wierzący mówią o życiu i o szacunku do każdego życia. - Nie mówimy tylko o życiu biologicznym. Nie mówimy tylko o tym, że powinno się rodzić więcej dzieci. My mówimy, że życie to Chrystus. Bez Chrystusa nie ma życia. Można mieć bardzo dużo pieniędzy, jeździć mercedesem, ale jeśli nie ma się w sobie życia wiecznego, to co to za życie? – mówił kaznodzieja.

 

- Jeśli Europa jest dziś zanurzona w śmierci, to jest to najlepszy moment na to, by spotkała Chrystusa. Tylko On wyprowadza ze śmierci. A gdzie jest Chrystus? W Kościele! Dlatego Europa nas potrzebuje. Nie wstydźmy się Chrystusa, bo kto słucha Jego słów nigdy się nie zawiódł. On nikogo nigdy nie okłamał. Tylko On oddał życie za nas. Nikt inny, nawet ci, którzy nas najbardziej kochają na ziemi, nie oddali za nas życia. Tylko Jezus! – powiedział o. Jacek i podkreślił, że Europa potrzebuje naszej odwagi wiary, naszego świadczenia o zwycięskiej miłości Jezusa, by wyrwać ją ze szponów śmierci. – Tam, gdzie jest śmierć, jest diabeł. Jedynym, który poradził sobie ze śmiercią jest Jezus, dlatego chcemy to ogłosić wychodząc na nasze ulice – dodał.

 

Podczas Mszy św. wierni mogli odnowić i podjąć przyrzeczenia duchowej adopcji dziecka poczętego.

Po Mszy św. uformowano marsz, który przeszedł ulicami: Kopernika, Aleją Jana Pawła II, Chełmińską, Szeroką przez Rynek Nowomiejski i Wolę Zamkową do Fosy Zamkowej, gdzie nastąpiło zakończenie marszu.

 

Podczas marszu panowała radosna, pełna optymizmu atmosfera. Bycie razem w ważnej sprawie wywoływało spontaniczną życzliwość dla siebie nawzajem. – Jestem tutaj, ponieważ trzeba nieustannie podkreślać wagę życia oraz to, że dzieci są szczęściem dla rodziny. Maszeruję także w intencji mojego nienarodzonego dziecka, które duchowo adoptowałam jakiś czas temu – powiedziała Ewa, studentka. – Jesteśmy wielodzietną rodziną. Ten marsz wyraża wszystkie wartości, którymi żyjemy: szacunek dla życia i otwartość na nie, przyjęcie dzieci takimi, jakie są. Jesteśmy przeciwni wszelkim zmianom praw naturalnych, które świat próbuje nam dziś narzucić. Rodzina jest fundamentem społeczeństwa, jest źródłem szczęścia dla nas i dla naszego kraju. Idziemy, bo jesteśmy razem, nie jesteśmy sami – mówili Renata i Zbyszek, którzy na marsz przybyli z piątką swoich dzieci. – Są naszym największym szczęściem – dodaje Renata.

 

Marsz został objęty honorowym patronatem przez biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego.

 

 

Źródło: KAI

luk


DATA: 2013-06-10 08:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.