DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

Toruń: muzułmańscy studenci chcą zmian w planie zajęć. Chodzi o czas na ich modlitwę

Toruń: muzułmańscy studenci chcą zmian w planie zajęć. Chodzi o czas na ich modlitwę
fot. FORUM

Studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, którzy pochodzą z Indonezji, domagają się od władz uczelni zmiany planu zajęć. Wnioskują o to, ponieważ chcą go dostosować do pór ich muzułmańskich rytualnych modlitw. Uczelnia sceptycznie podchodzi do wniosku islamskich studentów.

 

„Gazeta Pomorska” informuje o tym, że muzułmańscy studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu domagają się zmiany planu zajęć. Chodzi o wprowadzenie specjalnych przerw między wykładami, aby studiujący na uczelni muzułmanie mogli w ciągu dnia udawać się na modlitwę. Oznaczałoby to dostosowanie harmonogramu zajęć do terminarza rytualnych modlitw wyznawców Mahometa.

 

Studenci z Indonezji, którzy wnioskują o zmiany w planie zajęć pierwotnie poinformowali o tym swojego opiekuna roku. Ten z kolei skierował sprawę do prodziekana Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Władze uczelni sceptycznie podchodzą do wniosku studentów i nie kryją zaskoczenia. Jednocześnie podkreślają przy tym, że podobne prośby ze strony studentów nigdy wcześniej nie występowały.

 

Ewa Walusiak-Bednarek z zespołu prasowego UMK podkreśla, że na uczelni studiuje wielu studentów z krajów muzułmańskich. Dodaje, że wniosek o umożliwienie zaplanowania przerw pomiędzy zajęciami, tak aby muzułmańscy studenci mogli brać udział w modlitwach, nie wpłynął „na papierze”, a jedynie w formie ustnej. Nie jest więc on traktowany w charakterze formalnym.

 

– Problem był dyskutowany na spotkaniu prodziekanów, ale na razie rozstrzygnięcia nie zapadły. Nieoficjalnie mówi się, że władze UMK chcą przyjrzeć się jak podobne sprawy rozwiązywane są na uczelniach we Francji i w Niemczech – mówi Ewa Walusiak-Bednarek. – Jeśli chodzi o przerwy, raczej nie widzimy takiej możliwości – możliwe jest natomiast wygospodarowanie miejsca na modlitwę, ale raczej byłoby to miejsce o charakterze ekumenicznym – dla różnych wyznań – dodaje.

 

Co ciekawe, jak informuje Centrum Kultury Muzułmańskiej w Poznaniu, nie ma potrzeby dostosowywania godzin zajęć do czasu modlitw wyznawców Mahometa. – Mogą odrobić te zaległe modlitwy w domu razem z kolejną modlitwą. To nie jest jakaś skomplikowana sprawa, chociaż wśród muzułmanów jest w tej kwestii wiele sprzecznych stanowisk – informuje przedstawiciel muzułmanów z Poznania, który rozmawiał z „Gazetą Pomorską”. – Owszem, muzułmanin powinien modlić się 5 razy dziennie, ale jeśli obowiązki i regulaminy na to nie pozwalają, nic się nie stanie, jeśli pomodlą się po zajęciach – mówi.

 

 

Źródło: pomorska.pl

WMa

 


DATA: 2019-11-21 18:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

obyś żył wiecznie
8 miesięcy temu / do obserwator77
 
a ja wnioskuję o umożliwienie malkontenetom kontynuowanie studiów w Dżakarcie
8 miesięcy temu / obserwator77
 
Nie wiem skad te pretensje studentow. Pomimo tego ze pewnie placa za studia to widzialy galy co braly.
8 miesięcy temu / Stan
 
Przeciez nikt im nie broni. Czuja potrzebe pomodlenia sie to niech opuszcza zajecia i ida sie pomodlic. Nikt nie broni.
8 miesięcy temu / Stan
 
Niech zmienia szkole. Nas Polakow ich rytualy nie interesuja. Ani kroku do tylu bo sie zsczna panoszyc wszedzie.
8 miesięcy temu / Stan
 
@Halina Swego czasu padały tutaj głosy oburzenia, bo w PRYWATNEJ szkole zmieniono godziny lekcji religii,ze środkowych na poranne zdaje się. Pisano,że jest to złamanie pryncypiów Konstytucji nie udowodniono tego. Skoro katolicy myślą,że mają prawo decydować o tym, kiedy w siatce godzin będą lekcje religii, dlaczego podnoszą larum,jeśli studenci innego wyznania chcą wygospodarować czas na swoje modły? Tym bardziej,że oni nie żądają, jedynie złożyli wniosek ustnie, nie było w tym żadnego protensjonalnego tonu. Więc nie "wprowadzają swoich porządków",jak insynuujesz,jedynie zachowują swoje zwyczaje,do czego mają prawo. @zart A próbowali prosić? Wnieśli pismo do rektora, prorektora jakieś wyższej w Indonezji? Jeśli nie,to dlaczego pytasz? @Michu Co jest fanatycznego w praktykowaniu swojej wiary?
8 miesięcy temu / ollek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.