DZIŚ JEST:   14   SIERPNIA   2020 r.

Św. Maksymiliana Marii Kolbego
Św. Elżbiety Renzi
 
 
 
 

Torturował w komunistycznych więzieniach - teraz stanie przed sądem

Torturował w komunistycznych więzieniach - teraz stanie przed sądem
Fot. ctechs/sxc

W III RP wielu komunistycznym oprawcom udało się uniknąć wymiaru sprawiedliwości. Żyją w miarę dostatnio, znacznie lepiej niż ich ofiary. Dlatego fakt, że byłemu ubekowi Zdzisławowi Sz. postawiono zarzut popełnienia zbrodni komunistycznej w 1950 roku, daje nadzieję na to, że w sprawiedliwość nie pozostała całkowicie w odwrocie.  


Proces Zdzisława Sz. związany jest z jego pracą w Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Brzesku. Był tam pospolitym oprawcą komunistycznym, który brutalnie przesłuchiwał żołnierzy polskiego podziemia.I właśnie jednego z takich przesłuchań dotyczą zarzuty postawione Zdzisławowi Sz. Chodzi o znęcanie się na byłym żołnierzu Armii Krajowej Franciszku S. W 1950 roku był on torturowany przez Sz. Ten nie tylko go bił, ale także głodził, ograniczał dostęp do wody i nie pozwalał mu zasnąć.

 

Zdzisławowi Sz. postawiono zarzut popełnienia zbrodni komunistycznej, stanowiącej zbrodnię przeciwko ludzkości. Wkrótce ma być wyznaczony termin rozprawy.

 

- Zdzisław Sz. nie przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu. Złożył wyjaśnienia, w których potwierdził tylko, że we wspomnianym okresie pracował w Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Brzesku - informuje prokurator Bogdan Łabuzek z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Krakowie.


Zdzisław Sz. ma obecnie 83 – lata i mieszka poza Brzeskiem. Jedna z jego ofiar, Franciszek S. już nie żyje. Nie doczeka więc – miejmy nadzieję, że sprawiedliwego - osądu nad zbrodniarzem.

 

 

Źródło: „Gazeta Krakowska”

ged


DATA: 2012-08-27 09:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

pospolity przestępca nie musiał być tak torturowany. z nim nie prowadzono wojny ideologicznej.
ponad 7 lat temu / do sta
 
Mam pytanie, czy w tamtych czasach torturowano i przesłuchiwano jedynie dzielnych żołnierzy podziemia, a nigdy nie aresztowano i przesłuchiwano pospolitych przestępców?
ponad 7 lat temu / Sta
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.