DZIŚ JEST:   03   GRUDNIA   2020 r.

Św. Franciszka Ksawerego
Św. Kasjana, męczennika
 
 
 
 

Tornielli: Stolica Apostolska za przedłużeniem porozumienia z Chinami

Tornielli: Stolica Apostolska za przedłużeniem porozumienia z Chinami
Fot. Pixabay

22 października wygaśnie tymczasowe, dwuletnie porozumienie pomiędzy Stolicą Apostolską a Chińską Republiką Ludową dotyczące nominacji biskupów. Watykański Sekretarz Stanu kardynał Pietro Parolin wyjaśnił w ostatnim czasie, że intencją Stolicy Apostolskiej jest zaproponowanie władzom chińskim przedłużenie umowy w dotychczasowej formie. Ostatnio szef watykańskiej komunikacji Andrea Tornielli zasugerował, że to nastąpi.

 

 

Dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielli przekonywał o specyficznej materii zawartego dwa lata temu układu. Według niego, nie dotyczy on bezpośrednio relacji dyplomatycznych pomiędzy Stolicą Apostolską a Chinami, nie wiąże się również ze statusem prawnym chińskiego Kościoła katolickiego czy relacji pomiędzy duchowieństwem a władzami kraju. Porozumienie dotyczy wyłącznie – w myśl optyki Watykanu – procesu mianowania biskupów, czyli zasadniczej kwestii dla życia Kościoła i dla jedności pasterzy Kościoła katolickiego w Chinach z biskupem Rzymu oraz z biskupami całego świata.

Cel tymczasowego porozumienia nigdy zatem nie był dyplomatyczny, tym bardziej polityczny, ale wyłącznie duszpasterski: było nim umożliwienie wiernym katolikom posiadania biskupów w pełnej jedności z Następcą Piotra i uznawanych równocześnie przez władze Chińskiej Republiki Ludowej. Jedynym celem tymczasowego porozumienia, jak napisał Papież Franciszek w „Orędziu do katolików chińskich oraz Kościoła powszechnego” we września 2018 roku, było „utrzymanie i rozwój głoszenia Ewangelii w Chinach oraz odbudowanie pełnej i widzialnej jedności Kościoła” – napisał Tornielli.

„Pierwsze dwa lata przyniosły nowe nominacje biskupie za zgodą Rzymu i niektórzy biskupi zostali również oficjalnie uznani przez rząd w Pekinie. Pandemia oczywiście zablokowała nieco kontakty w ubiegłych miesiącach, ale rezultaty chociaż ograniczone są jednak pozytywne i skłaniają do pójścia dalej w realizacji Porozumienia w następnym okresie czasu” – przeczytać można w tekście watykańskiego urzędnika.

 

Przypomnijmy, że były biskup Hongkongu kardynał Joseph Zen Ze-kiun ocenił ostatnio, że wysiłki zmierzające do przedłużenia obowiązywania tymczasowego porozumienia Watykanu z komunistycznymi Chinami z roku 2018 szkodzą ewangelizacji tego kraju.

 

Hierarcha – mający kontakt z prześladowanymi Chińczykami z kontynentu – niestrudzenie podkreśla, że brak jest jakichkolwiek widocznych postępów czy to w kwestii komunistycznej tolerancji dla podziemnych katolików, czy w sprawie nominacji biskupów. 

 

Zwolennicy porozumienia przekonują, że zapobiegło ono nieważnym święceniom biskupim i zaczęło normalizować sytuację prawną katolików w chwili, gdy w Chinach prześladowani są wyznawcy nielegalnych organizacji religijnych – podaje catholicnewsagency.com.

 

 Kardynał Zen szczególnie mocno skrytykował przyjęcie przez Stolicę Apostolską delegacji tzw. księży patriotycznych, którzy działają pod bezpośrednią kontrolą Komunistycznej Partii Chin. Wielu biskupów i księży odmówiło współpracy ze sponsorowanym przez państwo Stowarzyszeniem Patriotycznym zaznaczając, że Pekin oczekuje od nich podpisania dokumentów potwierdzających komunistyczne nauczanie oraz zwierzchnictwo partii nad sprawami Kościoła. Tego typu oświadczenia są sprzeczne z katolicką Doktryną dotyczącą prymatu papieża – czytamy na catholicnewsagency.com.

 

– Parolin nazywa zjednoczony schizmatycki Kościół, który stworzył, „katolickim” – ocenił stanowczo kard. Zen. Warto podkreślić, że duchowieństwo katolickie odrzucające uznanie zwierzchnictwa partii komunistycznej jest nieustannie prześladowanie, zaś świątynie – niszczone. Szerzy się też donosicielstwo wobec podziemnych wspólnot chrześcijańskich.

 

Kardynał Zen powiedział CNA, że katolicy aresztowani na mocy nowych chińskich przepisów, jak Jimmy Lai, Agnes Chow i Martin Lee, „po prostu wprowadzali w życie społeczne nauczanie Kościoła”. Ostrzegł też przed utratą częściowych swobód, jakimi dotąd cieszyła się diecezja Hongkongu.

 

Niedawno kardynał Tong poinstruował szkoły katolickie i duchowieństwo, aby powstrzymały się od poruszania spornych kwestii w salkach lekcyjnych i podczas homilii, a zamiast tego „wspierały właściwe wartości dotyczące tożsamości narodowej”. Interweniował również, aby powstrzymać katolicką grupę związaną z diecezją przed prowadzeniem modlitwy o zachowanie wolności w Hongkongu. – Ta służalcza postawa – jak się wyraził kard. Zen – bardzo go zasmuca. – Tracimy godność i wiarygodność – ostrzegł.

 

 

Źródła: catholicnewsagency.com, KAI / Vatican News

RoM, AS

 

 

 

 

 


DATA: 2020-09-29 17:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Komuch komuchowi bratem...
2 miesiące temu / Moim zdaniem
 
Bardzo niejednoznaczna sprawa. Ale czy wierni się czasem nie zniechęca widząc takie tajemnicze działania?.
2 miesiące temu / m
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.