DZIŚ JEST:   19   SIERPNIA   2018 r.

XX Niedziela zwykła
Św. Jana Eudesa
Św. Sykstusa III, papieża
 
 
 
 

Tomasz Terlikowski: wierzę w odwagę i mądrość polskich biskupów

Tomasz Terlikowski: wierzę w odwagę i mądrość polskich biskupów
Tomasz Terlikowski. fot. Maciej Zienkiewicz / FORUM

Nasi hierarchowie potrzebują wsparcia wiernych świeckich. Potrzebują świadectwa tego, że jesteśmy razem ze swoimi pasterzami i oczekujemy od nich odważnych deklaracji – mówi w rozmowie z PCh24.pl Tomasz Terlikowski, filozof i publicysta katolicki, jeden z sygnatariuszy apelu „Polonia Semper Fidelis”.

 

Dlaczego zdecydował się Pan poprzeć zainicjowany przez polskich katolików apel do księży biskupów?

Zrobiłem to z bardzo prostego powodu. Po pierwsze, niestety, na skutek działań hierarchów katolickich oraz teologów z wielu innych krajów doszło do sytuacji, w której bardzo wielu zwykłych wiernych nie wie, jakie jest nauczanie Kościoła w sprawie nierozerwalności małżeństwa czy Komunii świętej dla osób rozwiedzionych, żyjących w ponownych związkach. To oznacza, że bardzo wiele osób jest zagrożonych przystępowaniem do Komunii świętej w stanie grzechu ciężkiego, czyli w sposób świętokradczy. To sytuacja bardzo niebezpieczna dla ich dusz.

 

Drugi powód jest taki: gorąco wierzę w odwagę i mądrość polskich biskupów. Na obu synodach poświęconych rodzinie byli głosem obrony Ewangelii. Wierzę, że tak jest nadal, że chcą być tym głosem, który broni jasnego i jednoznacznego nauczania Pana Jezusa i świętego Pawła. Obaj mówili, że jeśli ktokolwiek porzuci swoją żonę i weźmie sobie nową, to będzie z nią cudzołożył.

 

Jednak, jak dotychczas, żaden z polskich hierarchów nie wypowiedział się w tonie aprobaty dla udzielania Najświętszego Sakramentu cudzołożnikom. Może więc sytuacja jest jasna i nie ma potrzeby, by nasi biskupi zabierali specjalnie głos w tej sprawie?

Niestety, żyjemy w świecie zglobalizowanym. Informacje o tym, co wydarzyło się w Argentynie czy diecezji rzymskiej bądź niektórych diecezjach Stanów Zjednoczonych, rozchodzą się i docierają do wiernych. Wystarczy zapytać spowiedników – oni już mówią, że ten problem się pojawia. Nie ma się co oszukiwać, że żyjemy w jakimś idealnym świecie, do którego nie trafiają informacje z zewnątrz. Zamęt w Kościele jest faktem i on dociera również do Polski.

 

Dlaczego, Pana zdaniem, tak niewielu hierarchów staje dziś otwarcie w obronie tradycyjnej nauki Kościoła odnośnie małżeństwa?

Myślę, że trochę obawiają się bardzo silnych nacisków, które płyną ze strony kościelnego mainstreamu – od tych, którzy w tej chwili, można powiedzieć, grają pierwsze skrzypce w kurii rzymskiej, stanowiąc najważniejsze zaplecze intelektualne tego pontyfikatu. To jest jednak pontyfikat bardzo centralistyczny i bardzo mocno narzucający pewne opinie teologiczne. Sprzeciwu wobec tego dominującego tonu pewnie biskupi w jakimś stopniu się obawiają.

 

Sądzę także, iż nasi hierarchowie potrzebują wsparcia wiernych świeckich. Potrzebują świadectwa tego, że jesteśmy razem ze swoimi pasterzami i oczekujemy od nich odważnych deklaracji.

 

Zgodne wystąpienie polskich biskupów miałoby znaczenie wykraczające poza granice naszego kraju?

Niewątpliwie Polska stałaby się miejscem, które ogniskuje wokół siebie obronę ortodoksji. Można powiedzieć, że spełniłaby testament Jana Pawła II. Oczywiście, taki krok byłby obroną ortodoksji w ogóle, ale warto pamiętać, że tę ortodoksję wypowiadał w sposób głęboki i szczególnie piękny Jan Paweł II. Jeśli chcemy być wierni Janowi Pawłowi II, to trudno o lepszą okazję.

 

 

RoM

 

 


DATA: 2018-01-17 18:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Wierzę w odwagę i mądrość polskich biskupów"- mówi red. Terlikowski. Podziwiam wiarę redaktora.
7 miesięcy temu / marco
 
Red. Terlikowski mówiąc >wierzę w odwagę i mądrość polskich biskupów< i podejmując równocześnie APEL Polonia Semper Fidelis popada w SPRZECZNOŚĆ.
7 miesięcy temu / iskierka
 
Chciałbym dodać tylko jedno: to jest chwila wyjątkowa w historii Kościoła i roli Polski w niej. W Kazachstanie wystarczy wymienić biskupa ordynariusza i problem oporu ortodoksji zniknie. Z Polską nie da się tego zrobić. Gdyby nasz episkopat opublikował tego rodzaju list, jak ten biskupów Astany, wówczas można będzie powiedzieć, że rewolucja w Kościele została zatrzymana. I dopowiedzmy, może to zrobić skutecznie tylko Episkopat Polski, bo drugiego takiego nie ma. Podobne znaczenie miałoby tylko stanowisko Kościoła w USA, ale wiemy, że tam nie można liczyć na jedność w tej sprawie. Dlatego właśnie, cały katolicki świat patrzy na Polskę i czeka niecierpliwie.
7 miesięcy temu / Ireneusz
 
Oczywiście, ze lawactwo jest za muzułmańskimi przybyszami,którzy jak prawa danego państwa zdobędą, wówczas jako potencjalni wyborcy...tak we Francji się stało...na lewactwo głosują...bo wiedzą, że z konserwatystami mogą mieć problemy,a z pożytecznymi idiotami diabła sami sobie poradzą....Wszak jedni i drudzy z tej samej czrciej rodziny....sic!!!
7 miesięcy temu / Megi
 
Domyślam się,że ,gdy ludzie zaangażują się w sprzeciw wobec Amoris Laetitia i biskupi pozytywnie zareagują , nie będzie sposobu , żeby odmówić biskupom w ich staraniach o zgodę na muzułmańską imigrację. We Francji, w Niemczech i Wielkiej Brytanii muzułmanie mają wpływ na wynik wyborów . Tą drogą również następuje dechrystianizacja . Jej powodem nie są tylko herezje głoszone przez biskupów.
7 miesięcy temu / Mirek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.