DZIŚ JEST:   22   WRZEŚNIA   2019 r.

XXV Niedziela zwykła
Św. Maurycego z Towarzyszami
Św. Tomasza z Villanueva
 
 
 
 

Tomasz Strzyżewski pozwie prof. Arnolda Kłonczyńskiego o zniesławienie

Tomasz Strzyżewski pozwie prof. Arnolda Kłonczyńskiego o zniesławienie
fot. Jason Morrison / freeimages.com

Informuję, że przed dwoma tygodniami w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, reprezentujący mnie pełnomocnicy mec. Monika Brzozowska i mec. Jerzy Pasieka z kancelarii PDB Legal, złożyli pozew o ochronę moich dóbr osobistych. Pozwanym w tym procesie jest prof. Arnold Kłonczyński.


(...)

 

Będąca przedmiotem pozwu książka prof. Arnolda Kłonczyńskiego, zawierająca  zniesławiające mnie kłamliwe informacje, opublikowana została przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego. W publikacji tej znalazły się informacje bądź nieprawdziwe, bądź nieścisłe, które są przedmiotem powództwa i które będą przedmiotem oceny sądu w Gdańsku.

 

Chciałbym jednak wskazać na nieco szerszy kontekst całej sprawy. W mojej ocenie publikacja ta wpisuje się (świadomie lub nieświadomie) w  trwającą od 38 lat kampanię dezinformacyjną dotyczącą mojej osoby. Kampania ta, według mnie, została  wszczęta przez te środowiska polityczne, na których ciąży odpowiedzialność za system cenzury obowiązujący w peerelowskich mediach. System ten udało mi się zdemaskować w „Czarnej Księdze Cenzury PRL” (Londyn, 1977). „Czarna Księga Cenzury PRL” to książka składająca się ze zbioru tajnych dokumentów cenzorskich, które po ich przepisaniu i skompletowaniu przemyciłem na Zachód i przekazałem do opublikowania. Spotkały mnie za to trwające do dziś represje.

 

Celem tego procesu jest przede wszystkim naturalna potrzeba obronienia się przed fałszywymi zarzutami i zniesławieniami. Trzeba podkreślić, że nie tylko w tej publikacji przedstawiane są informacje nieprawdziwe lub nieścisłe. Mam poza tym poczucie, że ustawiczne rozgłaszanie (w mediach, publikacjach, wydawnictwach itp.), iż jestem osobą niewiarygodną, powielanie nieprawd, przedstawianie półprawd czy manipulacji, pozwala na dalsze utrwalanie w przestrzeni publicznej „bajeczki dla grzecznych dzieci” na temat cenzury. „Bajeczka” ta ma przedstawić cenzurę jako budynek cenzorski, który dokonywał „PRL-owskiej korekty niewygodnych tekstów”. W rzeczywistości autorzy tekstów często nie potrzebowali cenzora, gdyż sami byli najlepszymi cenzorami swoich dzieł, którymi wprowadzali w błąd lub/i ogłupiali społeczeństwo. Była to w rzeczywistości tzw. cenzura „wewnętrzna” (autocenzura oraz cenzura redakcyjna). Funkcjonowała ona w systemie medialnym PRL samorzutnie i na zasadzie dobrowolności, w odróżnieniu od cenzury „zewnętrznej” sprawowanej przez Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk. Zadaniem tej cenzury „zewnętrznej” była (co wprost wynika z nazwy tej instytucjonalnej nadbudówki cenzorskiego systemu) kontrola szczelności tej pierwszej.

 

Należy w tym miejscu zadać pytanie czy prawdziwa jest teza, jakoby z chwilą likwidacji GUKPPiW zapanowała w Polsce wolność słowa?

 

Postanowiłem się z tym więcej nie godzić i nie pozwalać już na żadne przekazywanie informacji nieprawdziwych, półprawdziwych lub zmanipulowanych. Efektem mojego działania jest pierwszy pozew dotyczący książki prof. Arnolda Kłonczyńskiego. Gdybym tego nie zrobił, sprzeniewierzyłbym się imperatywowi moralnemu, który kazał mi przed 40 laty podjąć decyzję odwrotną od decyzji podjętej przez mych oszczerców. Imperatywem tym był sprzeciw wobec zniewalającej mocy kłamstwa, w tym wypadku „kłamstwa cenzorskiego”, oraz podjęcie wynikających z uświadomienia sobie tego faktu działań na rzecz wyzwalającej mocy prawdy. W połowie sierpnia 1975 roku, zgodnie z tym imperatywem, o tego właśnie rodzaju wolność postanowiłem podjąć walkę.

 

Sztokholm, dnia 11 września 2015

Tomasz Strzyżewski
DATA: 2015-11-16 11:02
AUTOR: TOMASZ STRZYŻEWSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Strzyżewski nie miał racji i przegrał. Dwukrotnie!
8 miesięcy temu / R. Janiec
 
STRZYZEWSKI PRZEGRAL, SAD PRZYZNAL RACJE PROFESOROWI !
ponad 2 lata temu / Link
 
Cichy, nieznany bohater powojennej i umęczonej Polski. Jako reprezentant pokolenia 88\' - dziękuję!
ponad 2 lata temu / @Tomasz Strzyżewski
 
Szanowny Panie, ogladalem film Brauna o pan historii, o Smolarze itd. Szacunek!
ponad 3 lata temu / Ador
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.