DZIŚ JEST:   16   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Jadwigi Śląskiej
Św. Gerarda Majelli
 
 
 
 

Tomasz Lis sugeruje możliwość podziału Polski? „Czy samorząd potrzebuje polskiego państwa?”

Tomasz Lis sugeruje możliwość podziału Polski? „Czy samorząd potrzebuje polskiego państwa?”
fot.Simona Supino/Forum

Podczas debaty związanej z obchodami rocznicy wyborów 4 czerwca 1989, Tomasz Lis zadał pytanie, w którym można zauważyć sugestię możliwości rozłączenia władzy centralnej i samorządu. „Czy polski samorząd potrzebuje polskiego państwa czy może się bez niego doskonale obejść?” – pytał Lis.

 

Debata prowadzona przez redaktora naczelnego tygodnika „Newsweek” była związana z obchodami 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. W panelu eksperckim zasiadali m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska; Rafał Dutkiewicz, były wieloletni prezydent Wrocławia oraz Elżbieta Bieńkowska, Komisarz Unii Europejskiej. Podczas debaty, Tomasz Lis zadał zaskakujące pytanie o możliwość rozdziału władzy centralnej i samorządu, które przez prezydent Gdańska zostało odebrane jako teza.

 

– Uuu. Trudne pytanie, mocna teza – powiedziała Dulkiewicz. Dziennikarz odparł, że jednak nie stawiał tezy, a jedynie pytanie. – Ja mimo wszystko cały czas wierzę w to, że potrzebujemy siebie wzajemnie. Samorząd potrzebuje państwa, państwo potrzebuje samorządu, bo wszyscy pracujemy dla mieszkańców, czy to mała wspólnota, czy większa – powiedziała prezydent Gdańska.

 

Zaskakujące pytanie Tomasza Lisa w interesujący sposób koresponduje z informacjami dotyczącymi nowego programu Platformy Obywatelskiej, który ma zakładać zdecydowaną decentralizację władzy w Polsce.

 

„Daleko idąca decentralizacja ma również obejmować kwestie światopoglądowe, jak związki partnerskie czy małżeństwa homoseksualne oraz adopcja dzieci przez takie pary. Symbolem głębokiej decentralizacji państwa ma być nowa forma Senatu, w skład którego będą wchodzić przedstawiciele marszałków województw” – czytamy w dokumencie przygotowanym przez ekspertów Platformy Obywatelskiej. Autorami nowego programu decentralizacji są prof. Maciej Kisilowski oraz Piotr Lisiewicz, były szef gabinetu Bronisława Komorowskiego.

 

 

Źródło: tvp.info, dorzeczy.pl

WMa

 


DATA: 2019-06-06 22:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Następny rozbiór
4 miesiące temu / Wanda
 
Teraz wiem tam mało opon i bo wszystko usuwacie
4 miesiące temu / Wanda
 
Większa władza to tylko większe układy szczególnie w mniejszych miastach już dzisiaj wszystko po znajomości a tak dodatkowo to komuś się marzy następny rozbiór Polski.Polacy musimy być czujni.
4 miesiące temu / Wanda
 
Już teraz są klany w samorządach wszystko po znajomości a gdyby mieli władzę prawie w całości to były by to układy nie do rozbicia bo kto by ich kontrolował sami siebie.Mieszkam w mieście ok70tys i wiem że to jest jedna klika dla zwykłego człowieka to dramat
4 miesiące temu / Wanda
 
@Bondaree ma rację. Jeżeli lis popełnił przestępstwo a popełnił, winien być aresztowany. Niestety nie został aresztowany przez panujący PiS. Wyciągam logiczny wniosek iż partia PiS akceptuje ten pomysł i będzie go realizowała. Jest więc wspólnikiem Lisa w przestępstwie. PiS=PO .
4 miesiące temu / lex
 
Mam pytanie, podkreślam to tylko pytanie - nie teza: czy Polska potrzebuje pana Lisa?
4 miesiące temu / Mick
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.