DZIŚ JEST:   29   MAJA   2020 r.

Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
 
 
 
 

Tomasz Lis sugeruje możliwość podziału Polski? „Czy samorząd potrzebuje polskiego państwa?”

Tomasz Lis sugeruje możliwość podziału Polski? „Czy samorząd potrzebuje polskiego państwa?”
fot.Simona Supino/Forum

Podczas debaty związanej z obchodami rocznicy wyborów 4 czerwca 1989, Tomasz Lis zadał pytanie, w którym można zauważyć sugestię możliwości rozłączenia władzy centralnej i samorządu. „Czy polski samorząd potrzebuje polskiego państwa czy może się bez niego doskonale obejść?” – pytał Lis.

 

Debata prowadzona przez redaktora naczelnego tygodnika „Newsweek” była związana z obchodami 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. W panelu eksperckim zasiadali m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska; Rafał Dutkiewicz, były wieloletni prezydent Wrocławia oraz Elżbieta Bieńkowska, Komisarz Unii Europejskiej. Podczas debaty, Tomasz Lis zadał zaskakujące pytanie o możliwość rozdziału władzy centralnej i samorządu, które przez prezydent Gdańska zostało odebrane jako teza.

 

– Uuu. Trudne pytanie, mocna teza – powiedziała Dulkiewicz. Dziennikarz odparł, że jednak nie stawiał tezy, a jedynie pytanie. – Ja mimo wszystko cały czas wierzę w to, że potrzebujemy siebie wzajemnie. Samorząd potrzebuje państwa, państwo potrzebuje samorządu, bo wszyscy pracujemy dla mieszkańców, czy to mała wspólnota, czy większa – powiedziała prezydent Gdańska.

 

Zaskakujące pytanie Tomasza Lisa w interesujący sposób koresponduje z informacjami dotyczącymi nowego programu Platformy Obywatelskiej, który ma zakładać zdecydowaną decentralizację władzy w Polsce.

 

„Daleko idąca decentralizacja ma również obejmować kwestie światopoglądowe, jak związki partnerskie czy małżeństwa homoseksualne oraz adopcja dzieci przez takie pary. Symbolem głębokiej decentralizacji państwa ma być nowa forma Senatu, w skład którego będą wchodzić przedstawiciele marszałków województw” – czytamy w dokumencie przygotowanym przez ekspertów Platformy Obywatelskiej. Autorami nowego programu decentralizacji są prof. Maciej Kisilowski oraz Piotr Lisiewicz, były szef gabinetu Bronisława Komorowskiego.

 

 

Źródło: tvp.info, dorzeczy.pl

WMa

 


DATA: 2019-06-06 22:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Następny rozbiór
11 miesięcy temu / Wanda
 
Teraz wiem tam mało opon i bo wszystko usuwacie
11 miesięcy temu / Wanda
 
Większa władza to tylko większe układy szczególnie w mniejszych miastach już dzisiaj wszystko po znajomości a tak dodatkowo to komuś się marzy następny rozbiór Polski.Polacy musimy być czujni.
11 miesięcy temu / Wanda
 
Już teraz są klany w samorządach wszystko po znajomości a gdyby mieli władzę prawie w całości to były by to układy nie do rozbicia bo kto by ich kontrolował sami siebie.Mieszkam w mieście ok70tys i wiem że to jest jedna klika dla zwykłego człowieka to dramat
11 miesięcy temu / Wanda
 
@Bondaree ma rację. Jeżeli lis popełnił przestępstwo a popełnił, winien być aresztowany. Niestety nie został aresztowany przez panujący PiS. Wyciągam logiczny wniosek iż partia PiS akceptuje ten pomysł i będzie go realizowała. Jest więc wspólnikiem Lisa w przestępstwie. PiS=PO .
11 miesięcy temu / lex
 
Mam pytanie, podkreślam to tylko pytanie - nie teza: czy Polska potrzebuje pana Lisa?
11 miesięcy temu / Mick
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.