DZIŚ JEST:   02   CZERWCA   2020 r.

Św. Marcelina i Piotra
Bł. Sadoka i towarzyszy
 
 
 
 

Tomasz A. Żak: Tokarczuk, czyli fałszywy alarm [OPINIA]

Tomasz A. Żak: Tokarczuk, czyli fałszywy alarm [OPINIA]
Olga Tokarczuk, fot. Krzysztof Kaniewski / ZUMA Press

Jadę autobusem i słyszę, że Olga Tokarczuk dostała nagrodę literacką… Jak to? – dziwię się i denerwuję jednocześnie – jak ktoś taki mógłby dostać Nagrodę Mackiewicza? To jakiś obłęd, koniec świata! Słucham dalej i… oddycham z ulgą: dostała Nobla. To tylko Nobel – takich wyróżnień Polacy nie dostają od lat.

 

Pierwszym, jednoznacznie wyznającym marksizm-leninizm pisarzem, którego obdarowano Noblem, był w roku 1965 Michaił Szołochow. Był to czas, kiedy tzw. opinia światowa jeszcze się oburzała na legitymizowanie totalitarnego państwa, jakim była Rosja Sowiecka, bo laureat był przecież klasycznym partyjnym aparatczykiem, jako członek KC KPZR. Noblista po powrocie do Moskwy wziął udział w zjeździe programowym swej partii komunistycznej i całą mocą - teraz już światowego autorytetu – wyraził żal, że dwóch Rosjan, którzy ośmieli się w tym czasie publikować za granicą, wywinęło się od kary śmierci.

 

Dlaczego pisząc o autorce książki, na podstawie której powstał film „Pokot”, przypominam sowieckiego pisarza? Jakoś tak mi się skojarzyło z definiowaniem Polaków przez noblistkę Tokarczuk, jako „właścicieli niewolników” i „morderców Żydów”. Ona powiedziała to w języku polskim, Szołochow swoje gadał w rosyjskim… Dzisiaj opinia światowa już się na nie oburza, a za nią, „jak za panią matką” idzie ta krajowa, liberalna. Ale to tylko nagroda Szwedzkiej Akademii Nauk, zwanej dla zmylenia „Królewską”.

 

Ciekawe, kto zostanie wyróżniony w tym roku Literacką Nagrodą im. Józefa Mackiewicza?

 

 

Tomasz A. Żak

 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: Olga Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla. Zobacz co pisarka myśli o Polakach

 


DATA: 2019-10-11 10:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
26
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Myślę, że wszystkim nam brakuje dystansu. Pani Tokarczuk nie tylko uogólnia pewne prawdy, które rażą osoby o poglądach prawicowych, także irytuje osoby lewicowe, uogólniając, odwołując się do porzuconych już schematów, niepotrzebnie antagonizując obie "strony". Popełnia błędy. Np. mówi, że dba o zwierzęta co mi się w całej osobie Tokarczuk najbardziej podoba, przez to, że "nie zostaną zbawione". Jest tylko jeden fragment PŚ w Księdze Koheleta jasno twierdzący, że nie wiemy, co się z nimi dzieje po śmierci: czy idą do Nieba, czy do ziemi. Jak i własnego losu nie możemy być pewni, to wie tylko Bóg. Drodzy Państwo! Nam wszystkim zależy, by szanowane były kobiety i mężczyźni po równo, by istoty żywe nie cierpiały, aby panowała sprawiedliwość historyczna, byśmy byli dumni z bycia Polakami. Jestem zmęczony sztucznym podziałem "lewicowe/prawicowe"! Sami wiemy, jakie wartości są dla nas ważne i sami je sobie dobierajmy, nie pozwólmy politykom nami manipulować.
5 miesięcy temu / DamianPewnieLew
 
Do mnie też pierwsza pogłoska o otrzymaniu Nagrody Nobla przez Olgę Tokarczuk dotarła podczas jazdy busem, przez radio, o ile dobrze pomnę, "Toke-fem". Zaraz potem w tym samym radiu jakaś pani polityk powiedziała, że Donald Trump został prezydentem USA jeszcze zanim A. Duda został prezydentem RP. Akurat ja mam szczęście znać historię najnowszą z autopsji i pamiętam, że elekcja Dudy była latem 2015 r., a elekcja Trumpa jesienią 2016 r. Więc po usłyszeniu takowych rewelacji, przez chwilę przemknęło mi przez myśl, że może i Nagroda Nobla przyznana Oldze Tokarczuk to taka sama kaczka dziennikarska. Później wyszło na jaw, że jednak nie.
5 miesięcy temu / studencja_polsk
 
skoro manipiluje sie historja nie tak dawnna skoro zyja jeszcze ludzie co pamietaja jak polacy ratowali za pieniadze i czesto mordowali zydow to czemu o tym nie mowic ? nie jestem za ani przeciw nikomu lecz mieszkam w miejscu gdzie take rzeczy sie dzialy a nikt nigdy tego nie rozliczyl
7 miesięcy temu / lukas
 
Wolę przeczytać książkę o Linux Ubuntu niż jej wypociny.
7 miesięcy temu / Mint
 
"Cichego Donu" sie nie przeczytalo... Typowe...
7 miesięcy temu / i.cz
 
Jeśli Nobel jest bez znaczenia to czym się tak podNIecacie?
7 miesięcy temu / Poprawność
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.