DZIŚ JEST:   24   CZERWCA   2018 r.

Narodzenie św. Jana Chrzciciela|
XII Niedziela zwykła
Św. Symplicjusza
 
 
 
 

Tomahawki w polskiej armii? MON zainteresowane zakupem pocisków manewrujących

Tomahawki w polskiej armii? MON zainteresowane zakupem pocisków manewrujących
Źródło: navy.mil

Rozbudowa potencjału defensywnego Polski i zapewnienie możliwości podjęcia szybkiej i skutecznej odpowiedzi na akty agresji – to główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych RP. Elementem układanki mają być m.in. pociski manewrujące Tomahawk. Po zakupie rakiet JASSM do samolotów F-16, byłaby to kolejna tego typu broń w polskiej armii.

 

- W tej chwili Polska musi stawiać na skuteczną broń defensywną, czyli taką, która zapewni nienaruszalność granic. Powinniśmy posiadać siłę odstraszania w postaci możliwości zadania agresorowi spektakularnych i wizerunkowych strat w początkowej fazie konfliktu. Taką rolę powinny odgrywać rakiety manewrujące dalekiego zasięgu – podkreślił Michał Jach, poseł PiS, szef sejmowej Komisji Obrony Narodowej w rozmowie z tygodnikiem „Do Rzeczy”.


Do tej pory polska armia zamówiła u Amerykanów pociski JASSM, w które uzbrojone zostaną polskie samoloty F-16. Tego rodzaju broń charakteryzuje się dużą precyzją i skutecznością uderzenia. To pozwala np. na niszczenie strategicznych obiektów wroga. Jednak pociski JASSM pierwszej generacji, jakie trafią do Sił Powietrznych mają zasięg rzędu 350km. Stąd powstał pomysł na dalszą rozbudowę tego typu uzbrojenia w polskiej armii. Rozwiązaniem miałyby być pociski manewrujące Tomahawk, o zasięgu 1,5 tys km i precyzji trafienia do 3m. Pociski te poruszają się z dużą prędkością i na małej wysokości, co sprawia, że są trudne do zniszczenia. Aktualnie Amerykanie uzbrajają w nie swoje okręty.

 

Jak zaznaczył Michał Jach, strategicznym elementem obrony państwa mają być też oddziały obrony terytorialnej, która będzie w najbliższym czasie rozbudowywana. Pierwsze oddziały OT powstaną jeszcze w tym roku. - Ci żołnierze zostaną wyposażeni w indywidualną  i nowoczesną broń, która pozwoli nie tylko walczyć z piechotą, lecz także zwalczyć czołgi i nisko latające samoloty czy śmigłowce – wskazał poseł.

 

Temu procesowi towarzyszyć ma też program modernizacji technicznej armii. - Chcemy rozbudować systemy obrony przeciwpancernej oraz przeciwlotniczej. Zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i dalekiego zasięgu. Pojedynczy żołnierz będzie się polskim zestawem Grom, skutecznym na odległość 3km, przetestowanym bojowo w Gruzji. Podczas walk wiele śmigłowców i czołgów rosyjskich zostało nimi zniszczonych, a dowództwo w Moskwie musiało zmienić taktykę walki. Samoloty atakowały z dużej wysokości, a ich skuteczność była o wiele niższa – wskazał parlamentarzysta. MON podpisało już kontrakt na zakup granatników rewolwerowych.


Niezbędna będzie też poprawa obrony przed cyberatakami, szczególnie takich ważnych obiektów jak np. elektrownie. Zmianie ulegają też scenariusze ćwiczeń. Żołnierze nie będą już walczyć z wyimaginowanym wrogiem, ale potencjalnym, realnym agresorem. - Pora zerwać z poprawnością polityczną w wojsku i nazwać wroga po imieniu – dodał Jach.


Parlamentarzysta nie krył, że chlubą polskiej armii są obecnie siły specjalne, zaś największą troską trzeba otoczyć dotąd zaniedbywaną marynarkę wojenną. Tu ważną rolę odegrać ma Polska Grupa Zbrojeniowa, która pracuje nad zbudowaniem konsorcjum, które będzie w stanie dostarczać okręty. To, jak wskazał Jach, w kontekście działań Rosji na Morzu Bałtyckim, bardzo ważne zadanie.Źródło: „Do Rzeczy”

MA


DATA: 2016-03-07 15:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To wydaje się są dobre kroki dla wzmocnienia polskiej siły obronnej! Brawo rząd !!
ponad 2 lata temu / rasija won !
 
na zdjęciu wygląda to to na dmuchaną zabawkę; proszę o markę i model aparatu fotograficznego, którym było zrobione to zdjęcie oraz nastawy obiektywu;
ponad 2 lata temu / JARO
 
Putin by się uśmiał. Chłoptasie chcą się pobawić "zabaweczkami". Kupią sobie całe dwie. A w ogóle Tomahawki były dobre jak większość z nas stawiała klocki w tetrowe pieluchy. Góra baksów psu na łańcuch, bo na budę już braknie.
ponad 2 lata temu / agricola
 
kiedy będzie pytam normalny dostęp do broni dla Polaków? nie interesuje mnie co zamierza naród wybrany zakupić
ponad 2 lata temu / lolo
 
A na mundury i karabiny (no i jeszcze może rgppnc.) kasy trochę zostanie?
ponad 2 lata temu / Jurek
 
Kupują przestarzały technicznie sprzęt. Ale jak jankesi każą, to nasi patryjoci nie dyskutują. A potem Macierewicz dziwi się, że połowa generalicji ucieka na emeryturę! Co jest wart amerykański sprzęt pokazuje wojna w Syrii. Ruskie tłuką barbarzyńców aż miło:)
ponad 2 lata temu / Anna
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.