DZIŚ JEST:   24   CZERWCA   2018 r.

Narodzenie św. Jana Chrzciciela|
XII Niedziela zwykła
Św. Symplicjusza
 
 
 
 

To zmieni układ sił w regionie! Trzy kraje arabskie planują zakończyć wspieranie Palestyny

To zmieni układ sił w regionie! Trzy kraje arabskie planują zakończyć wspieranie Palestyny
Mur na granicy między Izraelem a Autonomią Palestyńską. Fot. Przemyslaw Kozlowski/FORUM

W środę 13 września „Islam Today” poinformował, powołując się na palestyńską stację radiową „al-Aksa”, o podjęciu przez trzy państwa arabskie decyzji o zakończeniu wspierania finansowego Autonomii Palestyńskiej. Według rozgłośni, przesyłanie środków finansowych wstrzymają Egipt, Katar i Oman. Dla Autonomii byłby to drugi cios, po takiej samej decyzji przygotowywanej przez Kongres Stanów Zjednoczonych. Brak finansowania Palestyńczyków może doprowadzić do szybkiej zmiany układu sił na Bliskim Wschodzie i upadku Autonomii.

 

Autonomia Palestyńska to tymczasowa struktura administracyjna, zarządzająca obszarem Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu Jordanu. Dwa obszary Autonomii zamieszkuje ok. 3,5 mln osób. Ze wskaźnikiem bliskim 1 tys. dolarów PKB na mieszkańca Palestyna plasowałaby się w końcu listy państw całego świata, w towarzystwie najbiedniejszych krajów afrykańskich. W strefie Gazy wskaźnik PKB na mieszkańca jest jeszcze niższy – około 600 dolarów.

 

Autonomia, zrujnowana kilkudziesięcioletnią wojną z Izraelem, skazana jest na egzystencję dzięki pomocy finansowej z zagranicy i przekazów dla rodzin od pracujących w Europie Palestyńczyków. Pomoc zagraniczna, wypłacana przez Stany Zjednoczone, Unię Europejską, kraje muzułmańskie, to kilka miliardów dolarów w ciągu roku.

 

Zatrzymanie strumienia pomocy z Egiptu, Kataru i Omanu oznaczać może jeszcze większe spauperyzowanie mieszkańców Autonomii Palestyńskiej i wzrost radykalnych nastrojów. Co prawda wiadomości podanej przez „Islam Today” nie potwierdziły jeszcze oficjalne komunikaty władz trzech arabskich krajów, ale decyzja taka jest wysoce prawdopodobna w nawiązaniu do sierpniowych ruchów w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Według tureckiego portalu „TRT”, Komisja Spraw Zagranicznych Kongresu USA przyjęła w sierpniu projekt ustawy o wstrzymaniu finansowego wsparcia dla Palestyny.

 

Waszyngton należy do grupy największych donatorów Palestyny. W budżecie na 2018 rok przygotowywano wsparcie dla Autonomii Palestyńskiej w wysokości 260 milionów dolarów. Pieniądze te miały być przeznaczone na rozwój gospodarczy i zapewnienie bezpieczeństwa w Strefie Gazy oraz na Zachodnim Brzegu Jordanu.

 

Jak podał w środę 13 września portal „Gołos Islama”, to właśnie na Zachodnim Brzegu Jordanu władze Izraela zaczęły w tym czasie budowę nowego osiedla, niedaleko palestyńskiego miasta Nablus, na północ od Jerozolimy. Na zabranych Palestyńczykom gruntach rolnych powstać ma osiedle dla 200-300 obywateli Izraela. Na ten cel władze państwowe przeznaczyły ok. 16 milionów dolarów.

 


Jan Bereza
 


DATA: 2017-09-14 09:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ciekawe, że takie "mocarstwo" jak USA może wstrzymać finansowanie biednych Palestyńczyków a nie może wstrzymać znacznie większego finansowania zamożnych Izraelczyków... Czyżby ogon machał psem?
9 miesięcy temu / Gregorius_M
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.