DZIŚ JEST:   24   LIPCA   2019 r.

Św. Kingi, księżnej
Św. Krystyny z Bolsena
 
 
 
 

To trzeba przeczytać! Skandynawski autor brawurowo rozprawia się z ideologicznym ekologizmem

To trzeba przeczytać! Skandynawski autor brawurowo rozprawia się z ideologicznym ekologizmem
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay.com

Histeria dotycząca globalnego ocieplenia jest zdecydowanie zbyt silna – zauważa Bjørn Lomborg, dyrektor Copenhagen Consensus Center. Badania pokazują bowiem, że sytuacja klimatyczna pod wieloma względami jest obecnie podobna do tej sprzed 100 lat. 

 

Na przykład, jak zauważa autor na łamach „New Europe”, media oskarżają globalne ocieplenie o powodzie. Tymczasem Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatycznych ONZ stwierdził, że nie ma pewności nawet co do tego, czy liczba powodzi w skali globalnej spadła w ostatnim stuleciu.

 

Globalne ocieplenie ponosi też, według niektórych mediów, winę za pożary lasów i huragany. Jednak na przykład w 2018 roku pożary lasów w Europie objęły mniej niż 50 proc. powierzchni, która średnio ulega spaleniu.

 

Z kolei w Europie Południowej powierzchnia palących się lasów spadła w ciągu 35 lat o połowę. Ponadto Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatycznych stwierdził, że w ciągu 100 lat nie zaobserwowano znaczących zmian w kwestii huraganów w USA.

 

Bjørn Lomborg nie neguje ocieplenia klimatu. Jego zdaniem jest ono problemem, jednak zieloni wyolbrzymiają znaczenie tej kwestii. Autor zwraca uwagę, że katastrofy klimatyczne zabijają dziś średni o 95 proc. mniej osób niż sto lat temu.

 

Fałszywe jest także twierdzenie, jakoby wegetarianizm mógł doprowadzić do znaczącej poprawy klimatu. Wszak, gdyby wszyscy mieszkańcy Zachodu zaprzestali spożywania mięsa, to doprowadziłoby to do zmniejszenia się ilości gazów tylko o kilka punktów procentowych.

 

Autor pisze też o kwestii kosztów. Jak przekonuje, w sprawie walki z klimatem należy znaleźć odpowiednią równowagę. Zwracał na to uwagę William Nordhaus, pierwszy ekonomista zajmujący się klimatem, jaki otrzymał nagrodę Nobla. Naukowiec ten podkreślał wprawdzie, że podniesienie podatku od emisji CO2, gdyby było skoordynowane, globalnie doprowadziłoby do zwiększenia dochodów o 10 miliardów dolarów na przestrzeni kolejnych stuleci, jednak z drugiej strony zauważał też, że próby doprowadzenia do tego, by temperatura nie przekraczała temperatury z czasów przedprzemysłowych więcej niż o 2,5 stopnia, to rozwiązanie szkodliwe. Oznaczałoby to straty w wysokości 50 miliardów dolarów.

 

Tymczasem dziś ekologiści mówią o konieczności ograniczenia emisji CO2 tak, aby wzrost temperatury względem czasów przedprzemysłowych nie przekroczył poziomu 1,5. To zaś wiązałoby się z koniecznością zakończenia używania paliw płynnych w ciągu 10 lat – co jest nierealne. Wszak eksperci szacują, że paliwa płynne będą odpowiadać za 3/4 tworzonej energii jeszcze w 2040 roku.

 

Bjørn Lomborg wzywa zatem do skupienia się na inwestycjach w badania oraz rozwój i odejścia od apokaliptycznej narracji królującej wśród ekologistów.

 

Wezwanie skandynawskiego autora do naukowego i rozważnego podejścia do zmian klimatu należy pochwalić. Niestety można żywić wątpliwości, czy decydenci wezmą je sobie do serca. Część z nich zdaje się bowiem kierować ideologią, a nie faktami. Chodzi tu w dodatku o ideologię sprzeczną z zasadami wiary. W imię radykalnej walki ze zmianami klimatu i przeludnieniem prowadzone są działania prowadzące nie tylko do strat klimatycznych, ale i do naruszania prawa naturalnego.

 

 

Źródła: neweurope.eu

mjend  

 

  


DATA: 2018-12-24 20:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A wszystko mówi od dawna telewizja idzpodprad wraz ze specjalistami zapraszanymi tam do programów
6 miesięcy temu / Tomek
 
"Naukowiec ten podkreślał wprawdzie, że podniesienie podatku od emisji CO2, gdyby było skoordynowane, globalnie doprowadziłoby do zwiększenia dochodów o 10 miliardów dolarów na przestrzeni kolejnych stuleci" w jaki sposób podniesienie podatków miałoby podnieść dochody?
6 miesięcy temu / cityzen
 
Brawo za twórczość.
6 miesięcy temu / Jak to
 
Chcesz zrozumieć? "Idź za pieniędzmi".Cały ten zgiełk przykrywa proste skądinąd fakty. Ktoś na tym handlu "złym powietrzem" robi i robić będzie gigantyczne interesy. Bogate państwa zyskają i utrzymają swoją dominację, biedne będą jeszcze biedniejsze. Cała sztuka w tym, jak będąc słabszym, nie stracić...
6 miesięcy temu / [email protected]
 
Ta cala lewicowo-faszystowska propaganda dotyczy wielu aspektow naszego zycia.Wszystko po to,zeby ludzi jak najbardziej przestraszyc,sterroryzowac.Zrobic z nas winnych,bo takich ludzi latwo zagonic do naroznika,zmusic do palcenia i pozbywania sie resztek suwerennosci.Gdy spojrzymy na klimat Ziemi wstecz,przez wieki,epoki,to dostrzezemy fakt,ze jest to AMPLITUDA.Wlasnie teraz zjezdzamy z jej szczytu czyli jestesmy w najcieplejszym jej okresie z tendencja spadania.Za nastepne 20 lat beda znowu srogie zimy,poniewaz pogoda znajdzie sie na tej samej wysokosci amplitudy co dwadziescia,trzydziesci lat temu,z ta roznica ze zaczynamy zmierzac ku OZIEBIENIU klimatu.Wobec tego faktu widac jak ci lewaccy bandyci nas oszukuja i w tym wzgledzie.To sa ekoterrorysci.
6 miesięcy temu / Krzysztof
 
Zaledwie trzy kwartały później średnie ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym już do poziomu 208,83 zł/MWh. Dane za trwający jeszcze IV kwartał 2018 roku nie są znane, ale wszystko wskazuje na to, że cena za MWh będzie istotnie wyższa niż w III kwartale.
6 miesięcy temu / Marco
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.