DZIŚ JEST:   05   KWIETNIA   2020 r.

Niedziela Palmowa
Św. Wincentego Ferreriusza
Św. Katarzyny Thomas
 
 
 
 

To tam chciano ukamienować Asię Bibi. Chrystianofobia zakorzeniona w społeczeństwie

To tam chciano ukamienować Asię Bibi. Chrystianofobia zakorzeniona w społeczeństwie
fot. YouTube/ ROME REPORTS in English

Małoduszność władzy, bezwładność policji, słabość sądownictwa, naciski islamistów: wszystkie te zjawiska mają wplyw na pogorszania się sytuacji mniejszości religijnych, poczynając od wspólnot chrześcijańskich.

Zasada respektowania praw podstawowych w Pakistanie jest szczegόlnie łamana gdy chodzi o ludzi biednych lub należących do mniejszości etnicznych czy religijnych. Potwierdza to nowy raport opublikowany przez organizację Christian Solidarity Worldwide, zaangażowanej w śledzenie kondycji chrześcijan i mniejszości religijnych na całym świecie. W nowym raporcie zatytułowanym „Pakistan: zagrożona wolność religijna” organizacja ukazuje „klasowy i kastowy wymiar zjawiska dyskryminacji ze względu na pochodzenie etniczne lub religijne, które jest nadal głęboko zakorzenione w pakistańskim społeczeństwie”.


Autorzy dokument twierdzą, że sytuacja w sferze wolności wyznawania swych przekonań stale się pogarsza. Przypadki naruszenia tej swobody nadal mają miejsce, nawet po tym, jak premier Imran Khan znalazł się na czele partii Tehreek-i-Insaf. Asma Jahangir, jeden z wiodących w kraju prawników i działaczy na rzecz praw człowieka, który zmarł 11 lutego 2018 roku, „pozostawił pustkę w społeczności ludzi i organizacji zaangażowanych w promowanie podstawowych praw w kraju” – wskazuje tekst.


W dokumencie Christian Solidarity Worldwide stwierdza, że „przypadki bluźnierstwa, przemocy na tle religijnym i ukierunkowanych ataków na mniejszości religijne i obrońców praw człowieka nadal są obecne. Co gorsza, wzrasta liczby ekstremalnych islamistycznych grup, takich jak Tehreek-i-Labbaik Pakistan (TLP), ktόrej przewodzi Khadim Hussain Rizvi, popierający kontrowersyjne prawo dotyczące bluźnierstwa. Określa się go jako „kaznodzieję rozpowszechniającego ruch sekciarski i radykalny”.

 

„Kraj – mówi raport – odszedł od swoich świeckich i pluralistycznych korzeni, ponieważ mniejszości religijne stają w obliczu rosnącej dyskryminacji, wrogości i niesprawiedliwości”.


Christian Solidarity Worldwide jest zaniepokojona rosnącym upolitycznieniem przepisów dotyczących bluźnierstwa, zawartych w artykułach: 295a, 295b i 295c pakistańskiego kodeksu karnego, a także w ustawodawstwie przeciw społecznościom związanym z reformatorskiem ruchem w Islamie, Ahmadijja.

 

Takie prawa, jak mówi tekst, „są używane przez grupy islamistyczne nie tylko przeciwko mniejszościom religijnym, ale także w celu pozyskania poparcia opinii publicznej”. Ustępstwa rządowe poczynione dla grup politycznych i religijnych w rodzaju TLP, po uniewinnieniu Asii Bibi „nadal stanowią wyzwanie dla państwa i jego instytucji, ukazując ich słabości”.

 

Wydarzenia te – mówi tekst – „podważyły ​​Nowy Pakistan Imran Khana i jego zaangażowanie w promowanie tolerancji i ochronę mniejszości, odkąd przypadki osądu bluźnierstwa zostały przeniesione z trybunałόw na ulicę”.


Przesadna liczba zarzutów i skarg o bluźnierstwo jest skierowana przeciwko mniejszościom religijnym. Te zarzuty mają niezwykle negatywny wpływ na życie oskarżonych i ich rodzin – wskazuje raport. Autorzy twierdzą, że brutalne zabójstwo w 2017 r. Mashala Khana, muzułmańskiego studenta oskarżanego o publikowanie bluźnierczych treści w Internecie, ożywiło wprawdzie debatę na temat reformy prawa dotyczącego bluźnierstwa, ale „państwo niechętnie wprowadza zmiany z powodu silnego oporu ze strony społeczeństwa i gwałtownej opozycji ugrupowań islamskich, które nie są przygotowane na przyjęcie tej rewizji”.


Zdaniem ChSW, do wzrostu nietolerancji religijnej przyczyniło się wiele czynników, takich jak tzw. mowa nienawiści ze strony radykalnych muzułmańskich przywódców religijnych i islamskich organizacji religijnych. Jest ona również obecna w środkach masowego przekazu, które mają negatywny wpływ na młodych Pakistańczyków. Członków mniejszości przedstawia się jako obywateli drugiej kategorii, wywołując nietolerancję, uprzedzenia i dyskryminację, na ktόrą najbardziej narażone są społeczności chrześcijańskie i hinduskie, w szczególności kobiety, uprowadzane i zmuszane do przechodzenia na islam i do małżeństw z muzułmanami. Z kolei rodziny tych młodych dziewcząt narażone są na poważne groźby i zastraszanie. Sytuację potęguje „niechęć policji do działania i słabość wymiaru sprawiedliwości”.


Raport wskazuje, że Pakistan kontynuuje walkę z terroryzmem, ale „w ogólnym scenariuszu obserwuje się erozję podstawowych praw i wolności, biorąc pod uwagę zjawisko upolitycznienia religii oraz rozprzestrzenianie się kultury nienawiści”.

 

 Christian Solidarity Worldwide wzywa pakistańską Krajową Komisję Praw Podstawowych, powołaną w 2017 r., do przeprowadzania dochodzeń, zapobiegania naruszeniom fundamentalnych praw oraz uwrażliwianie na ich respektowanie w tym kraju.

 

Franciszek L. Ćwik


DATA: 2020-02-02 08:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Mylisz się, chrystianofobia to właściwe określenie. Fobia jest NIEUZASADNIONYM strachem. I takim właśnie jest strach przed dobrem chrześcijaństwa.
2 miesiące temu / @L
 
@L Zgadzam się, ale od siebie dodam coś jeszcze - skoro protesty nic nie dadzą, należy zacząć walczyć, także zbrojnie. Chrześcijanin nie może dać się zabijać, w dzisiejszych czasach należy walczyć. Zwłaszcza z fanatycznymi muzułmanami.
2 miesiące temu / Ktoś taki
 
To czeka nas także w Europie. Tylko kwestia czasu.
2 miesiące temu / Ruben
 
Jeszcze jedno: Wyraz "chrystianofobia" jest nieadekwatny do charakteru zjawiska. Przecież chrześcijan nikt się nie boi. Chodzi tu raczej o antychrześcijanizm.
2 miesiące temu / L
 
Chrystianofobia rozlała się na cały świat, a właściwie precyzyjniej będzie powiedzieć, że ją rozlano. Jaki odsetek ludzkości stanowią np. homoseksualiści, a jaki chrześcijanie? Jak wiele miejsca w mediach zajmuje homofobia? Czas zacząć krzyczeć o chrystianofobii i domagać się prawa będącego elementem walki z nią. Podobnie ma się sprawa z antypolonizmem. Nawiasem, homofobia właściwie nie objawia się prześladowaniem osób homoseksualnych.
2 miesiące temu / L
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.