DZIŚ JEST:   23   LUTY   2019 r.

Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 

To NKWD dokonało masowych mordów na Kuropatach. Archeolodzy odkryli dowody

To NKWD dokonało masowych mordów na Kuropatach. Archeolodzy odkryli dowody
REUTERS/Vasily Fedosenko

Podczas prac archeologicznych prowadzonych na uroczysku Kuropaty pod Mińskiem na Białorusi, odkryto łuski z broni używanej przez NKWD. Odkrycie to potwierdza, że zbrodni na Kuropatach dokonało NKWD, a nie jak twierdzą niektóre źródła – Niemcy.

 

Archeolodzy przybyli do uroczyska Kuropaty po alarmie, który wszczęli obrońcy tego uświęconego krwią Białorusinów i Polaków miejsca kaźni. Podczas prac rewitalizacyjnych, koparki wyryły tu głęboki rów, bez przeprowadzenia wcześniej prac archeologicznych. Jak widać były one bardzo potrzebne, gdyż już w pierwszym dniu wykopalisk archeolodzy znaleźli łuski z rewolweru Nagan wz. 1895, podstawowej broni funkcjonariuszy NKWD w okresie międzywojennym oraz łuski od karabinów Mosin, równie często używanej przez sowieckie służby bezpieczeństwa.  Odkrycia te potwierdzają ustalenia niezależnych historyków, iż na uroczysku Kuropaty NKWD rozstrzeliwało i chowało ciała swoich ofiar.

 

Prace archeologiczne prowadzone są przed ustawieniem na Kuropatach memoriału ku czci zamordowanych przez sowiecką bezpiekę. Władze Białorusi w marcu ubiegłego roku postanowiły upamiętnić dokonaną tu zagładę Białorusinów i Polaków. Przypomnijmy, że obecnie miejsce straceń i pochówków na Kuropatach oznaczone jest jedynie drewnianymi krzyżami, które szybko niszczeją wskutek warunków atmosferycznych.

 

Kuropaty to uroczysko koło Mińska, stolicy Białorusi, na którym w masowych grobach spoczywają ofiary egzekucji dokonywanych przez NKWD. Według niezależnych historyków leży tam ponad 200 tys. osób.

 

 

Źródła: Kresy24.pl, Belsat.eu

Adam Białous

WMa

 

 


DATA: 2018-10-18 17:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Jurgen. Poprosiłbym o jakiś konkret :-). Ile razy byłeś na Białorusi? Ilu znasz Białorusinów? Dlaczego sądzisz, że bredzę? A może chcesz nam powiedzieć, że Ukraińcy nie mają względem Polski roszczeń terytorialnych?
4 miesiące temu / Brad
 
Brad. Idz z tą propagandą gdzie indziej bredzić.
4 miesiące temu / Jurgen
 
Białorusini to naród bardzo nam przyjazny. No i Białoruś nie ma żadnych roszczeń terytorialnych wobec Polski (jak chociażby Ukraina).
4 miesiące temu / Brad
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.