DZIŚ JEST:   04   GRUDNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Barbary, męczennicy
Św. Jana Damasceńskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

To nie OPEC, ale USA są mocarstwem energetycznym

To nie OPEC, ale USA są mocarstwem energetycznym
Fot. J. Swierczyński/Dziennik Wschodni/Forum
#USA    #ŹRÓDŁA    #ROPA    #EKONOMIA    #OPEC    #ENERGIA    #EKSPORT

Stany Zjednoczone konsekwentnie zmieniają swoją politykę energetyczną, starając się uniezależnić od dyktatu eksporterów ropy naftowej. I pomimo rekomendacji różnych ekspertów, propagujących wykorzystywanie alternatywnych, kosztownych źródeł energii, tak naprawdę to ekonomia decyduje o tym, jak wygląda polityka energetyczna USA.


Robert Bryce, wykładowca Manhattan Institute skrytykował ostatnio postulaty dwóch ekspertów, którzy 4 listopada br. na łamach gazety „The Wall Street Journall” postulowali, by rząd zwiększył inwestycje w ryzykowane przedsięwzięcia, których celem jest produkcja alternatywnych źródeł energii.


Były Sekretarz Stanu, George Shultz i prezes korporacji FedEx, Fred Smith stanowczo stwierdzili – podobnie jak wielu innych ekspertów - że nadszedł czas, aby Stany Zjednoczone uniezależniły się od wysokich i zmiennych cen ropy naftowej, a także by osiągnęły bezpieczeństwo energetyczne.


Obaj eksperci uważają, że poleganie na dostawach z OPEC w gruncie rzeczy umożliwia krajom OPEC „nakładanie wysokiego podatku na konsumentów amerykańskich”. Dodali, że łączne przychody państw eksportujących ropę przekroczyły bilion dolarów w każdym z dwóch ostatnich lat, co „zalicza się do największych operacji finansowych w historii ludzkości”.


Schultz i Smith, by uwolnić się od szponów OPEC postulują skoordynowanie  krajowych wysiłków, które pozwolą ustalić priorytety inwestycji w rozwój zaawansowanych technologii energetycznych. Zauważyli także, że uniezależnienie się od dostawców z OPEC, pozwoli USA osiągnąć niezależność energetyczną i uniknąć przerw w dostawach ropy. Ma to szczególne znaczenie obecnie, gdy kraje Bilskiego Wschodu są rozdrobnione i skłócone.


Dzięki łupkom USA stały się supermocarstwem energetycznym

Bryce twierdzi jednak, że nie jest możliwe całkowite uniezależnienie się Ameryki od dostawców z zewnątrz. Dodał jednak, że w ciągu ostatnich 40 lat udało się znacznie zmniejszyć import surowców. W szczególności dzięki łupkom.


W 1973 roku  Stany Zjednoczone zużywały około 17mln 300 tys. baryłek ropy dziennie. W tym czasie, prawie 17 procent całej energii elektrycznej wytwarzanej w kraju, było generowane z ropy. Dziś tylko około 1 procent energii elektrycznej wytwarza się z ropy. Skąd taka redukcja? Zadecydowała o tym prosta kalkulacja: ze względu na wzrost cen ropy, trzeba było poszukać  innych paliw.


Zjawisko to miało i ma miejsce także w innych krajach. W 1973 r. ropa naftowa stanowiła 48 procent całego światowego zużycia energii. W ub. r. zużycie ropy na świecie – wciąż dominującego paliwa - spadło do 33 proc.


W ciągu ostatnich 40 lat eksploatacja ropy wzrosła o 34 mln baryłek dziennie, co stanowi wzrost o 61 proc. Znaczny wzrost udziału w produkcji energii na świecie miał węgiel. Od 1973 r. jego wydobycie zwiększyło się o wartość porównywalną z produkcją 44 mln baryłek ropy, czyli o 140 proc. Największy udział w produkcji energii światowej miał jednak gaz ziemny – o 184 proc.


W tym samym okresie stosowanie energii jądrowej wzrosło aż o 1100 procent, jednak w wartościach bezwzględnych udział energii jądrowej w produkcji energii światowej wynosi zaledwie 5 procent.

Bryce dodaje, że wiele państw dywersyfikuje źródła energii i gromadzi zapasy ropy, by uniezależnić swoje gospodarki od gwałtownych wahań cen ropy naftowej.


Tłumaczy także, że choć nadal można usłyszeć twierdzenia niektórych ekspertów o tym, iż Ameryka nie ma kompleksowej polityki energetycznej, to jednak faktem jest, że inne kraje chciałby być na miejscu USA.


Ogromny wzrost produkcji gazu i eksportu ropy z własnych źródeł

W 2012 roku Stany Zjednoczone wyprodukowały najwięcej gazu - średnio prawie 66 mld metrów sześciennych dziennie – w całej swojej historii. Dzięki produkcji gazu ze złóż łupkowych spadła jego cena na około 3,60 dol. za milion BTU. Tym samym USA uzyskały przewagę cenową nad prawie każdym innym państwem na świecie z wyjątkiem Kataru. Tani gaz sprawia, że do Ameryki wracają korporacje i odradza się przemysł stalowy, chemiczny itp.


Obok gwałtownego wzrostu produkcji gazu naturalnego odnotowano ogromny wzrost produkcji ropy naftowej ze złóż własnych. W ubiegłym roku produkcja ropy w USA wzrosła o około 800 tys. baryłek dziennie. To największy roczny wzrost od 1859 roku! Przewiduje się, że ta produkcja wzrośnie jeszcze o  kolejne 600 tys. baryłek dziennie w tym roku.


Zwiększenie produkcji ropy z własnych źródeł przyczyniło się do ogromnego wzrostu eksportu przez USA. W lipcu Stany Zjednoczone sprzedawały do innych krajów średnio prawie 3,9 miliona baryłek produktów rafinacji dziennie. Dla porównania, w 1973 r. eksport ropy wynosił zaledwie 211 tys. baryłek dziennie.


Bryce uważa, że zmiana polityki energetycznej USA dokonała się mimowolnie. Przestrzegł administrację Obamy przed finansowaniem bezsensownych projektów związanych z biopaliwami i innymi alternatywnymi źródłami energii. Postuluje, by dać jeszcze większą swobodę rynkowi, dzięki czemu możliwe będzie zmniejszenie ilości zużywanej w kraju ropy naftowej, a tym samym zwiększenie jej eksportu  i oparcie się na gazie łupkowym.


Wg szacunków Międzynarodowej Agencji Energii w przyszłym roku światowe zapotrzebowanie na gaz ziemny w sektorze transportu zwiększy się prawie dwukrotnie. W 2018 ma to być aż 9,6 mld metrów sześciennych dziennie.


Agencja wykazała również niezwykły fakt: „Ekspansja gazu jako paliwa transportowego ma większy wpływ na ograniczenie średnioterminowego wzrostu popytu na ropę niż biopaliwa i samochody elektryczne razem”.

W lipcu spółka Simmons & Co ogłosiła, że wg ich przewidywań do roku 2020 liczba samochodów ciężarowych w USA zasilanych gazem ziemnym wzrośnie sześciokrotnie.


W październiku firma UPS przekazała mediom wiadomość, że wydała prawie 50 mln dol. na sieć nowych stacji gazowych, które będą wykorzystywane do tankowania  ciężarówek. Spółka liczy na spore oszczędności (około 24 milionów litrów oleju napędowego rocznie).


Bryce podsumowując stwierdza, że te dane mówią same za siebie. Wg niego USA stały się supermocarstwem energetycznym. Na znaczeniu tracą zaś eksporterzy ropy z OPEC.Źródło: nationalreview.com, WSJ, AS.


DATA: 2013-11-19 13:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dobra wiadomosc jest i w Kanadzie a szczegolnie w B.C.- Brytyjskiej Kolumbi,okazuje sie ze te zapasy sa ponad 2-krotnie wieksze jak obliczono. Poniewaz jak juz wspominalem Kanada i nasz Fed.Premier "pokazal srodkowy palec" i wystapil z KIOTO,oczywiscie zaczal sie "lament" wszelkiej masci "durni od zmaian klimatu",ktorzy moga sobie "poszczekac" w Brukseli razem ze znanym Goorem.Dzieki tym zlozom gazu powstanie tysiace nowych miejsc dobrze platnej pracy bo gdzie indziej nie da sie jej "stworzyc" a i tani gaz pomoze i gospodarce i samym gospodarstwom domowym.Tak wiec jeszcze kapitalizm nie zginal pomimo ostatnich "zachwian" wywolanych przez "durnych bolkow finansowych"!!!
ponad 7 lat temu / M.M.Vancouver.
 
A w lasach deszczowych nadal wycina się drzewa i tam ci zieloni nie jeżdżą i z dachu ministerstwa transparentów z protestami nie wywieszają. Boją się czy co?
ponad 7 lat temu / elek
 
A Europa (UE) na siłę promuje energię odnawialną, przez co koszty produkcji są w UE nieporównanie wyższe niż w USA czy Chinach. Dlatego UE jest niekonkurencyjna
ponad 7 lat temu / Gafor
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.