DZIŚ JEST:   26   LUTY   2020 r.

Środa Popielcowa
Św. Aleksandra, biskupa
Św. Pauli Montal
 
 
 
 

To miasto stało się „stolicą apostazji”. Jest bardzo blisko polskiej granicy

To miasto stało się „stolicą apostazji”. Jest bardzo blisko polskiej granicy
Fot. Violeta Voykinska / freeimages.com

Berlin stał się niemiecką stolicą apostazji. Nigdzie w całym kraju aż tyle osób nie występuje z Kościoła. Większość podaje, że nie chce już dłużej płacić podatku kościelnego.

 

Kościół katolicki w Niemczech zmaga się z rosnącą falą apostazji. W 2018 roku formalnego odstępstwa od wiary dokonało za Odrą aż 216 tysięcy osób. Tylko raz w historii Kościoła w tym kraju apostatów było o kilka tysięcy więcej. Szczególnie dotknięta problemem jest archidiecezja Berlina. Żyje w niej obecnie 320 tysięcy katolików; w roku 2018 z Kościoła wystąpiło tam aż 7000 osób, czyli procentowo niemal dwukrotnie więcej, niż średnio w całym kraju.

 

Bezpośrednią przyczyną jest zazwyczaj niechęć do płacenia na Kościół. W Niemczech od każdego pracującego katolika (jak i od protestanta) państwo pobiera niewielką opłatę, liczoną jako odsetek od podatku dochodowego. Nie są to kwoty odczuwalne, ale wielu Niemców niechętnych Kościołowi decyduje, że nie chce już wspierać krytycznie przez siebie postrzeganej „organizacji”. Jak pokazuje sondaż przeprowadzony w Berlinie, kwestia przekazywania pieniędzy to zdecydowanie najważniejsza bezpośrednia przyczyna apostazji – wskazało ją aż 61,2 proc. z przebadanych apostatów. Jak wyjaśniło 30 proc. z tej grupy, nie chcą lub nie są w stanie prowadzić życia chrześcijańskiego; 20 proc. z osób deklarujących powody finansowe mówi z kolei, że przeszkadza im kościelne zaangażowanie polityczne i apostazja jest dla nich formą protestu.

 

Mowa oczywiście o ludziach i tak już w większości niewierzących. Według aktualnych sondaży jedynie co trzeci Niemiec wierzy w Zmartwychwstanie Chrystusa. Wśród zarejestrowanych jako katolicy wiarę tę podziela zaledwie 52,5 proc. badanych.

 

Źródła: kath.net, pch24.pl

Pach

 

 

Zobacz także:

 

"Niemiecka rewolucja" Pawła Chmielewskiego

 

Niemiecka rewolucja

 


DATA: 2019-08-19 12:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
15
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

to przez mur berliński -jego zburzenie ,ma się rozumieć ,Letz build the wall agein ! na grznicy polsko-francuskiej będzie spokój co oni wszyscy na tych Chińczyków
6 miesięcy temu / Stiopa
 
świat przetrwał wiec były ,myślę ze w każdej kulturze wpadli na uniwersalne "nie czyń drugiemu..." no i była etyka ,ja akurat jestem katolikiem ale to mój wybór ,innym nie odmawiam ich wyborów
6 miesięcy temu / @Mirek
 
lepiej wspierać lgbt, pójść do prostytutki albo płacić na leniwych imigrantów
6 miesięcy temu / jun
 
@Mirek np. wierność religii. Ilustracja - V wpne "Antyhona". Platon - dobro prawda i piękno. Wartości. Miłość do dziecka. Demeter. Poświęcenie i cierpienie z miłości do ludzi. Prometeusz.Takie mity ludzie tworzyli bo takie zasady i wartościany były dla nich cenne Bo chyba nie przez pomyłkę. Gilgamesz. To tylko kilka chaotycznie podanych przykladów.
6 miesięcy temu / Poprawność
 
Wymień te zasady
6 miesięcy temu / Mirek
 
jakim cudem przed chrześcijaństwem świat przetrwał? zasady były zawsze ,trochę przesadzasz
6 miesięcy temu / @Mirek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.