DZIŚ JEST:   28   MAJA   2020 r.

Bł. Lanfranka z Bec
 
 
 
 

To dopiero początek. Profesor Krzysztof Szwagrzyk o poszukiwaniu miejsc pochówku Żołnierzy Wyklętych

To dopiero początek. Profesor Krzysztof Szwagrzyk o poszukiwaniu miejsc pochówku Żołnierzy Wyklętych
pot.Filip Blażejowski/Gazeta Polska

Chciałbym, abyśmy nie musieli po raz kolejny następnym pokoleniom tłumaczyć, kim byli żołnierze wyklęci i zmagać się z tą czarna spuścizną propagandy komunistycznej – powiedział w rozmowie z gosc.pl, prof. Krzysztof Szwagrzyk.

 

Z kierownikiem prac ekshumacyjnych m.in. w Kwaterze na Łączce na Powązkach rozmawiał Maciej Rajfur. Prof. Szwagrzyk pytany w jakim punkcie znajdują się poszukiwania miejsc pochówku Żołnierzy Wyklętych odpowiedział: „stoimy zdecydowanie w początkowym punkcie. Działania, które realizujemy, a których efekty są już znane opinii publicznej, to tak naprawdę etap początkowych prac, a nie schyłkowych”.

 

Zdaniem rozmówcy gosc.pl jeden z najważniejszych problemów towarzyszących poszukiwaniu żołnierzy antykomunistycznego ruchu oporu stanowi „zgoda krewnych tych ludzi, którzy są pochowani we współczesnych nagrobkach, a pod nimi i pomiędzy nimi mogą znajdować się żołnierze niezłomni”. Jak przypomina prof. Szwagrzyk rok temu nastąpiła zmiana prawa, która miała zwiększyć skuteczność prac. Jednak „czas pokazał, że tak nie jest. Mamy przeddzień 1 marca, minęło 8 miesięcy od podpisania tej ustawy, a dotychczas żadnego grobu nie udało się według tego nowego sposobu ekshumować. Sądzę, że ta sytuacja nie ulegnie w najbliższym czasie zmianie”.

 

Mówiąc o przemianie społecznej dotyczącej pamięci o Niezłomnych, rozmówca Macieja Rajfura stwierdził: „sadzę, że mówimy o trwałym powrocie żołnierzy wyklętych do świadomości społeczeństwa. To powszechne odzyskiwanie tych, których pamięć próbowano nam wydrzeć. Oczywiście, że ten proces nosi także cechy mody. Dzisiaj niezłomni stali się elementem popkultury. Ich wizerunki widnieją na odzieży, czy muralach, są bohaterami działań artystycznych, spotów, nagrań i filmów. Ja wierzę, że obserwowane zjawisko jest znacznie głębsze, niż niektórzy próbują to przedstawiać”.Źródło: gosc.pl

luk


DATA: 2016-02-28 14:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.