DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 

To była krwawa katownia. W Sokółce utworzono Izbę Pamięci Zbrodni UB

To była krwawa katownia. W Sokółce utworzono Izbę Pamięci Zbrodni UB
Fot. Adam Białous/ PCh24.pl
#KOMUNIZM    #UB    #SOKÓŁKA    #NIEZŁOMNI    #KATOWNIA    #HISTORIA

W Sokółce, w dawnej siedzibie UB, po gruntownym remoncie obiektu, utworzono Izbę Pamięci Zbrodni UB. Zasadniczą częścią tego upamiętnienia jest przeszklona podłoga, przez którą można oglądać piwniczną celę, gdzie trzymano i mordowano żołnierzy podziemia. Sokólskie UB było jednym z najokrutniejszych na Białostocczyźnie. Zamordowano tu bardzo wielu patriotów.

 

Obecnie w wyremontowanym budynku (ul. Generała Henryka Dąbrowskiego 12)  mieści się  Ośrodek Pomocy Społecznej. Władze miasta chcąc jednak utrwalić historię tego obiektu, w jednym z pomieszczeń zorganizowały Izbę Pamięci Zbrodni UB. Jej główną częścią jest przeszklona podłoga. Widać przez nią murowaną cegłą oraz kamieniem piwnice. Jest ona podświetlona. Na dnie piwnicy ustawiono lustra połączone w kształt piramidy. Tak aby oglądający mógł widzieć w lustrzanym odbiciu zakątki dawnej ubeckiej celi. Na zewnętrznej, frontowej  ścianie budynku umieszczono również tablice pamiątkową, na której czytamy m.in. „Miejsce uświęcone krwią Polaków”.

 

Izba Pamięci została oddana do użytku niedawno i nie jest jeszcze kompletnie wyposażona. Docelowo mają się tam jeszcze znaleźć eksponaty, dotyczące podziemia niepodległościowego i UB.  Osoby, które chcą obecnie zwiedzić Izbę muszą skorzystać z dzwonka, który jest przy drzwiach wejściowych do budynku Ośrodka Pomocy Społecznej w Sokółce. Wówczas zostaną wpuszczeni do środka i zaprowadzeni do Izby Pamięci. Pracownicy Ośrodka mówią, że to małe muzeum zwiedziło już bardzo wiele osób. Wśród nich byli więźniowie sokólskiego UB. Zwiedzając Izbę, na wspomnienie doznanych tu kaźni, przeważnie płakali.

 

Obecnie w  budynku Ośrodka prezentowana jest wystawa dotycząca obławy augustowskiej. Ta zbrodnicza sowiecka akcja, przeprowadzona w lipcu 1945 roku, objęła m.in. ziemie Sokólszczyzny. Nie dalej jak poniedziałek w Sokółce poświęcono Pomnik Ofiar Obławy Augustowskiej.

 

Siedziba powiatowego UB w Sokółce funkcjonowała w latach 1944-56 i zapisała się na kartach historii czarnymi zgłoskami. Jak twierdzą historycy było to jedno z najbardziej zbrodniczych UB na terenie dawnego województwa białostockiego. W roku 1945 nie było tygodnia żeby nie wywożono z tego budynku zwłok zamordowanych w nim członków organizacji podziemia niepodległościowego. Podczas bestialskich przesłuchań i samowolnych egzekucji zabito tu co najmniej kilkadziesiąt osób.

 

Ciała zamęczonych żołnierzy podziemia ubecy po kryjomu chowali w różnych miejscach na terenie miasta lub w jego okolicach. Świadkowie mówią o byłych koszarach w Sokółce, a nawet o samej posesji siedziby UB. Do dziś jednak miejsca pochówku Niezłomnych pozostają nieznane. Wiadomo jedynie, ze w latach 60. podczas robót ziemnych przy dawnej siedzibie UB w Sokółce wykopano niezidentyfikowane kości. W 2006 roku geofizycy z Gdańska, na zlecenie IPN, badali georadarem teren działki przy siedzibie UB, poszukując pochówków osób pomordowanych przez ubeków, jednak żadnych dołów śmierci nie znaleźli.

 

O tym, że w budynku tym mordowano żołnierzy podziemia świadczą m.in. zeznania, przesłuchiwanych po 1956 roku, funkcjonariuszy UB. „W 1946 roku latem, daty nie pamiętam dokładnie, nad ranem przyjmowałem wartę przy areszcie, i w tym celu sprawdzałem dokładnie stan aresztowanych. Zauważyłem, że w celi leżał aresztowany, który miał wbity gwóźdź w głowę i miał przerżnięte żyły u rąk. Nie pamiętam już, lecz wydaje mi się, że ten aresztowany jeszcze żył. Zameldowałem o tym wypadku oficerowi. Co z nim zrobiono, nie wiem” - czytamy w zeznaniach Zbigniewa Żukiewicza, funkcjonariusza UB w Sokółce.

 

Adam Białous


DATA: 2020-09-24 11:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Te wszystkie pomniki i izby pamięci są ważne i potrzebne, ale ważniejsze jest żeby zbrodniarze ponieśli karę. Pamiętacie co Chrystus powiedział do faryzeuszy? "Biada wam obłudnicy, bo budujecie grobowce prorokom, których wasi ojcowie pomordowali". Próżny wysiłek tych co pomniki budują jeżeli sprawcy nie zostaną osądzeni i sprawiedliwie ukarani.
26 dni temu / Magnus Polonus
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.