DZIŚ JEST:   04   LIPCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Elżbiety Portugalskiej
Bł. Piotra Frassatiego
 
 
 
 

„Times of Israel”: kolaborantów żydowskich nie można stawiać w jednym szeregu z polskimi

„Times of Israel”: kolaborantów żydowskich nie można stawiać w jednym szeregu z polskimi
Fot. Krystian Maj/Forum

To, co premier Mateusz Morawiecki powiedział o Żydach-kolaborantach „jest technicznie poprawne, ale historycznie niesprawiedliwe w świetle specyfiki nazistowskiego prześladowania Żydów” – twierdzą uczeni izraelscy, którzy badali dziesiątki oskarżeń wysuniętych w państwie Izrael przeciwko nazistowskim kolaborantom.

 

Do 1972 r. zebrano dziesiątki aktów oskarżenia, które doprowadziły do ​​wszczęcia procesów w Izraelu przeciwko żydowskim kolaborantom współpracującym z nazistami – przyznała Rivka Brot z Uniwersytetu Bar-Ilan. Brot napisała pracę doktorską na temat ścigania żydowskich kolaborantów przez żydowskie trybunały w obozach przejściowych w Europie po II wojnie światowej, a później w Izraelu. Żaden z procesów – jak mówi - nie zakończył się wyrokiem dłuższym niż 18 miesięcy pozbawienia wolności. Jeszcze przed ustanowieniem państwa Izrael powstało dziesiątki nieoficjalnych sądów gminnych, które rozpatrywały setki skarg przeciwko domniemanym żydowskim współpracownikom w obozach dla przesiedleńców w Europie.

 

Zdaniem Brot, trybunały te nie mając wiążących mocy prawnych, mogły wymierzać jedynie symboliczne kary pozbawienia wolności, które oznaczały tak naprawdę wyklęcie skazanego ze wspólnoty żydowskiej. Brot odniosła się do porównania, jakiego dokonał polski premier Mateusz Morawiecki, wskazując, że byli nie tylko polscy kolaboranci, ale także żydowscy. Jej zdaniem elementem obraźliwym w wypowiedzi Morawieckiego nie jest to, że wspomniał o Żydach współpracujących z Niemcami, ale wymienił ich obok polskich współpracowników.

 

- Każde porównanie między żydowskimi współpracownikami a polskimi jest fałszywe – przekonuje. – Żydowscy więźniowie, którzy współpracowali, robili to pod bezpośrednią groźbą śmierci. Polacy wiele wycierpieli pod okupacją nazistowską, ale większość z nich nie podlegała takim samym warunkom jak Żydzi przeznaczeni do unicestwienia – tłumaczy.

 

Żydowscy kolaboranci obejmowali funkcje kapo i inne stanowiska wewnętrznej struktury władzy, którą naziści tworzyli w obozach i gettach – przyznała Brot. Dodała nawet, że niektórzy Żydzi pomogli nazistom wytropić innych ukrywających się Żydów w zamian za wolność współpracowników lub krewnych. Żydzi, którzy współpracowali w obozach i gettach, często bronili się, że „robili to nie po to, by poprawić swoją sytuację, ale po to, aby poprawić życie innych Żydów”.(sic!)

 

Eliezer Gribaum, żydowski kapo oskarżony o okrutne traktowanie więźniów w obozie Birkenau, a następnie zabity w pierwszej wojnie izraelsko-arabskiej, miał tłumaczyć, że przyjął funkcję na prośbę innych Żydów, którzy potrzebowali ochrony przed antysemickimi niemieckimi przestępcami, pełniącymi funkcję kapo.

 

Sprawa Żydów, którzy pozostawali poza obozami lub w gettach, pomagając hitlerowcom w polowaniu na innych Żydów, wydaje się jeszcze bardziej mroczna – zauważa dziennik „Times of Israel”. Dziennik przywołuje postać Stelli Kubler, która zaczęła „polować” na Żydów, aby nie dopuścić do deportacji swoich rodziców. Kobieta aż do zakończenia wojny służyła nazistom. Ona i inni żydowscy „myśliwi” dostali specjalne dokumenty od Gestapo, a nawet broń. Niektórzy otrzymywali premie pieniężne w wysokości 200 marek za każdego dostarczonego Żyda. Niektórzy z nich, w tym Rolf Isaaksohn przekazali nazistom – o zgrozo - własnych krewnych.

 

Kubler dwukrotnie była sądzona za swoje czyny, to jest za doprowadzenie do kilkudziesięciu zabójstw. Raz wyrok wydał radziecki trybunał, który skazał ją na 10 lat więzienia, a następnie sąd zachodnioniemiecki, który uznał ją winną zarzucanych czynów, jednak odstąpił od wymierzenia dodatkowej kary pozbawienia wolności. Kobieta do swojej śmierci w 1994 r. pałała wielką nienawiścią do narodu żydowskiego.

 

Izraelski dziennik wskazuje także na niechlubną kartę współpracy Judenratów, żydowskich rad utworzonych w gettach, które były odpowiedzialne przed Niemcami. Dziesiątki jej członków miało popełnić samobójstwo, aby uniknąć wykonywania rozkazów Niemców dot. zagłady „wrażliwych” członków getta, takich jak dzieci i kobiety. O tej sprawie mówiła Dina Porat, główny historyk muzeum holokaustu - Jad Waszem - w Izraelu. Inni Żydzi mieli współpracować z nazistami, obawiając się, że getto zostanie poddane masowym represjom, jeśli tego nie zrobią.

 

Żydowska historyk wspomniała, że byli przywódcy Judenratów, którzy „zdawali się jednak cieszyć z przysługujących im uprawnień”. Wśród nich wymieniła Chaima Mordechaia Rumkowskiego z łódzkiego getta. Rumkowski wprowadził swoją walutę z podpisem i znaczki pocztowe. Zyskał sarkastyczny przydomek „Króla Chaima”. Żyd zachęcał swoich „poddanych”, by oddawali dzieci Niemcom, którzy z kolei skazywali je na zabicie. Rumkowski został pobity na śmierć w Auschwitz, gdzie przyjechał ostatnim transportem.

 

Chociaż wielu żydowskich współpracowników było pogardzanych przez Żydów w Izraelu i poza nim, porównywanie ich do polskich współpracowników „jest moralnie i historycznie fałszywe także ze względu na złożone spektrum współpracy” - powiedziała Porat. Ta „złożoność” – jej zdaniem - nie dotyczyła polskich kolaborantów, ponieważ rzekomo tylko „nielicznym” z nich groziła śmierć za niewydanie Żydów. „Akt oskarżenia przeciwko wszystkim tym współpracownikom może wyglądać podobnie, ale kontekst – zdaniem Porat - w którym działali jest radykalnie inny”.

 

Prof. Jerzy Robert Nowak odnosząc się do różnic występujących między kolaborantami żydowskimi a polskimi, wskazuje na dwie wyraźne cechy. Mówił, że w przypadku Żydów to same „elity” – osoby bardzo dobrze wykształcone (a więc moralnie ponoszące znacznie większą winę), liczni prawnicy i intelektualiści „pchali się” na stanowiska w gettach, podczas gdy w przypadku Polaków z nazistami współpracowały najgorsze męty społeczne. Druga różnica polegała na tym, że żydowscy kolaboranci – na co jest wiele dowodów samych żydowskich autorów – odznaczali się wyjątkowym okrucieństwem i bestialstwem w stosunku do swoich współbraci.

 

Prof. Nowak przywołuje książkę Żydówki Hanny Arendt „Eichman w Jerozolimie”, w której wskazuje ona na to, jak wielką i straszną rolę odegrali Żydzi w unicestwieniu własnego narodu. Cytuje także innych żydowskich autorów, którzy pisali, jakimi motywacjami kierowali się Żydzi współpracujący z nazistami. Były to m.in.: chęć wygodnego życia, dobrego ubierania się i jedzenia, unikania chorób, wzbogacenia się, zgromadzenia majątku, nieprzegapienia żadnej możliwości szantażu i grabieży, żądza władzy, dążenie do dowodzenia słabszymi, by czuć się silnymi, obracanie się w kręgu ludzi, który mają władzę itp.

 

Według relacji żydowskich autorów np. Chaima Kaplana, policja żydowska była wyjątkowo okrutna, nawet gorsza od samych gestapowców. To byli kaci. Także kolaboracja żydowska nie była zjawiskiem odosobnionym. Samej policji żydowskiej było co najmniej 12 tys. osób. Oprócz tego istniała grupa urzędników i donosicieli. Prof. Nowak jest autorem dwutomowej pracy „Żydzi przeciw Żydom,” w której dokumentuje zbrodnie popełnione na Żydach przez Żydów kolaborantów nazistowskich Niemiec. Oparł ją na setkach świadectw zawartych w wspomnieniach Żydów, ofiar nazistowskiego terroru.

 

Według informacji zawartych w książce, na terenach okupacji niemieckiej elity żydowskie aktywnie włączyły się we współpracę z nazistami. Niemcy z religijnych elit żydowskich powołali żydowski samorząd i żydowskie siły policyjne w gettach. Ich członkowie wymuszali kult swoich osób, żyli w przepychu i rozpuście. Zdaniem Nowaka, bez pomocy Judenratów i żydowskiej policji niemiecka machina zagłady nie byłaby tak skuteczna, i prawdopodobnie mogłaby ocaleć nawet połowa z zabitej populacji.

 

Żydowscy współpracownicy tworzyli dla Niemców listy proskrypcyjne Żydów do likwidacji. Oni sami ich wyłapywali i przepędzali do transportów jadących do obozów zagłady. Żydowska policja cechowała się niewyobrażalnym bestialstwem, zwłaszcza wobec ubogich żydowskich dzieci. Żydowscy kolaboranci wyłapywali nawet własnych krewnych, gwałcili złapane Żydówki, okradali i wymuszali haracze od ofiar, bili zatrzymanych Żydów, wydawali Niemcom ukrywających się poza gettem i na terenie getta Żydów, rabowali groby i opuszczone mieszkania. Co gorsza, wyłapywali w swojej nadgorliwości więcej współbraci niż Niemcy im nakazywali.

 

Prof. Nowak podaje inne wstrząsające szczegóły o żydowskich kapo z obozów koncentracyjnych. Po wojnie Żydzi kolaborujący z nazistami, popełniający zbrodnie na Żydach, nie ponieśli konsekwencji. Byli chronieni przez państwo Izrael, przez diasporę żydowską i przez komunistów, którzy wcieli ich do swojego aparatu terroru.

 

Źródło: timesofisrael.com., medianorodwe.com., salon.24.pl.,

AS


DATA: 2018-02-22 15:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Prawda jest taka, że żydowscy kolaboranci byli ludźmi z żydowskiej elity: adwokaci i inni prawnicy, lekarze, dziennikarze itp., a polscy kolaboranci byli głównie ze środowisk patologicznych, różni pijacy, menele etc.
18 dni temu / Janek
 
...Ta kolaboracja części Żydów z Niemcami była tym bardziej szokująca i wstydliwa ze względu na społeczny charakter jej uczestników. W przeciwieństwie bowiem do Polaków, wśród których z Niemcami godzili się na ogół kolaborować głównie ludzie z marginesu społecznego, męty, wśród Żydów na kolaborację poszła duża część elit z tzw. Judenratów rad żydowskich - Hannah Arendt Przestańcie kłamać Żydy!!
ponad 1 rok temu / x6x
 
"kolaborantów żydowskich nie można stawiać w jednym szeregu z polskimi" twierdzi Times of Israel. Ja się z tym zgadzam. 1. Kolaboranci żydowscy pochodzili niemal bez wyjątku z ŻYDOWSKICH ELIT - vide Judenrathy czy Judenpolizei. Tylko drobni szmalcownicy pochodzili z biedoty żydowskiej. 2. Wśród Polaków dokładnie odwrotnie. Szmalcownikami byli w znakomitej większości ludzie z marginesu społecznego, z biedoty. Wśród elit szmalcownictwo było bardzo rzadkie. Poza tym trudno określić polskich szmalcowników jako kolaborantów. Większość z nich była wrogo nastawiona do niemieckiej okupacji. 3. Pomiędzy polskim a żydowskim szmalcownictwem zachodzi różnica jak między dniem a nocą. Będę się upierał do końca świata (i jeden dzień dłużej), że masowa zdrada i kolaboracja żydowskich elit w unicestwieniu swojego narodu to SAMO ZŁO tego świata. Powyższy tekst z Polonia Chrystiana zawiera, implicite, tezę, że szmalcownictwo zarówno żydowskie jak i polskie jest takie samo. Błąd!
ponad 2 lata temu / Marek Ixiński
 
No...pewnie, że nie można. Jakże nam się równać z taką podłotą, bestialstwem, tchórzostwem, zachłannością, zezwierzęceniem i sprzedajnością "nowej" kasty nadludzi...O pardon, ludzi - zapomniałem, że my jesteśmy gojami, gojami prawie równymi zwierzętom.
ponad 2 lata temu / agricola
 
Polacy powini oddać te ich medale przerobili by sobie na czołgi bo dla nich to nie waźne cz ich uratowano tylko czy komuś moźna dopisać holokaust bo to biznes.Dla nich nie waźne źe rodzina Ulmów zgin?ła tylko źe zdradził polak nie waźne źe pochodzenia czech ale jak mówimy źe kamienice były polskie a właściciele mieli tylko pochodzenie źydowskie to juź źle bo to antysemityzm
ponad 2 lata temu / Paranoja.
 
Pytam sie bałwanów z tej redakcji w czym byli lepsi kolaboranci źydowscy od polskich chyba w tym źe lepiej tzn brutalniej wykonywali swoją pracę.Jednak wszyscy źydzi powinni obejźeć ten filmik.
ponad 2 lata temu / Polak
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.