DZIŚ JEST:   31   MAJA   2020 r.

Zesłanie Ducha Świętego
Nawiedzenie NMP
Św. Kamila Baptysta Varano
Św. Petronella
 
 
 
 

„The Telegraph” ostrzega przed zastosowaniem wobec Polski art. 7. Prognozuje „rozerwanie Europy”

„The Telegraph” ostrzega przed zastosowaniem wobec Polski art. 7. Prognozuje „rozerwanie Europy”
Frans Timmermans, fot. REUTERS/Eric Vidal

Brytyjski dziennik „The Telegraph” opublikował szeroką analizę sytuacji wokół reformy sądownictwa w Polsce. Autorzy zauważają, że ewentualne zastosowanie wobec Polski art. 7 tzn. nałożenie na Polskę sankcji, może doprowadzić do „rozerwania Europy”. Głosowanie w tej sprawie może uwydatnić podziały w Unii Europejskiej.


Autorem analizy na temat reformy sądownictwa w Polsce jest Peter Foster, który podkreśla, że obecna sytuacja i konflikt na linii Bruksela-Warszawa może prowadzić nawet do „rozerwania Europy” i uwydatnienia głębokich podziałów i różnic wśród państw Unii Europejskiej. Foster zwraca uwagę na to, że uruchomienie procedury zawartej w art. 7 traktatu UE, o której wielokrotnie mówił wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans i głosowanie w tej sprawie, byłoby „szaleństwem”. Foster zauważa, że aktualnie trwają próby zjednoczenia i zbliżenia państw Unii Europejskiej, a działania podjęte wobec Polski zdecydowanie utrudniają ten proces.


Peter Foster na łamach „The Telegraph” zauważa, że w obliczu polityki integracji i zbliżenia, Komisja Europejska zastanawia się czy powinna podejmować radykalne działania i narzucać wzorce regulacji suwerennemu państwu. Podkreśla jednak, że brak interwencji w sprawy polskie mógłby oznaczać wizerunkową porażkę instytucji unijnych. Mógłby również okazać „impotencję i pustkę europejskiego projektu”. Autor zauważa, że Unia Europejska może w obecnej sytuacji starać się zablokować wypłatę funduszy unijnych, ale to z kolei prowadziłoby do poważnych kontrowersji politycznych i prawnych.


Warto przypomnieć, że jeszcze w czasie procedowania przez polski parlament ustaw o Sądzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sądownictwa, interwencję w tej sprawie podjął wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Podkreślił, że działania rządu Prawa i Sprawiedliwości są łamaniem prawa Unii Europejskiej i zapowiedział uruchomienie art. 7, który ostatecznie prowadzi do nałożenia na kraj członkowski sankcji. Prezydenckie weta wpłynęły na złagodzenie tonu, ale unijny urzędnik nie daje za wygraną. Zapowiedział, że procedura zostanie wszczęta tuż po ogłoszeniu treści trzeciej ustawy o ustroju sądów powszechnych. Poza tym, zażądał wyjaśnień w związku z ogólną próbą przeprowadzenia reformy sądownictwa w Polsce.


Prezydenckie weto wywołało również głębokie zdziwienie w strukturach Komisji Europejskiej. Portal RMF24 informował, że podczas konferencji prasowej dziennikarz stacji zadał pytanie rzecznikowi Komisji Europejskiej dotyczące stanowiska instytucji, tuż po decyzji o zawetowaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS. Rzecznik KE Margaritis Schinas miał być wyraźnie zaskoczony decyzją prezydenta Andrzeja Dudy i wymigiwał się od odpowiedzi na to pytanie. Przyznał jedynie, że Komisja Europejska z bliska obserwuje rozwój wydarzeń w Polsce. Schinas nie odpowiedział również na pytanie o to, czy decyzja KE o wszczęciu postępowania o naruszeniu przez Polskę unijnego prawa nie była przedwczesna.


Co ciekawe, jak podaje Katarzyna Szymańska-Borignon, rzecznik Komisji Europejskiej nie chciał również pozytywnie ocenić decyzji o zastosowaniu prezydenckiego weta. Dodał, że polski rząd odrzucił ofertę podjęcia wspólnych rozmów z KE, którą miano złożyć ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze oraz szefowi MSZ Witoldowi Waszykowskiemu.

 

 

Źródło: wprost.pl, The Telegraph, PCh24.pl

WMa

DATA: 2017-07-27 22:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Twoja odpowiedź jest jednoznacznie nieistniejąca, gdyż nie zdradziłeś tajemnicy czy wolałbyś kalifat, czy rządy kogoś a'la Łukaszenka/Putin. I niby czemu to my, a nie wy, mamy robić "pakować i wypad"? Przecież my jesteśmy Polakami patriotami, dlatego podoba nam się obecne miejsce zamieszkania. To wam, ujnio-europejskim lewakom, wszystko jedno gdzie pasożytujecie :-D
ponad 2 lata temu / do Stormer
 
@do Stormer: moja odpowiedź jest jednoznaczna. Możesz już się pakować i wypad na Białoruś! Tam nie będzie kalifatu, będzie Putin! :-D
ponad 2 lata temu / Stormer
 
Nadal nie umiesz czytać ze zrozumieniem. Napisałem "z dwojga złego". Dla homo-sovieticusów tęskniących za komuną Białoruś Łukaszenki nie byłaby złem. Chodziło mi o Polaków nie tęskniących za komuną, lecz widzących w narodowej dyktaturze mniejsze zło niż w islamskim kalifacie. A co, wykułeś już Koran na pamięć i wolałbyś kalifat? :-D
ponad 2 lata temu / do Stormer
 
@do Stormer: Polacy homo-sovieticus tęskniący za komuną jak najbardziej.
ponad 2 lata temu / Stormer
 
@stary wiarus: to mocne stwierdzenie, ale nie musi być prawdziwe. Nie należy zapominać, że Niemcy, Ruscy i żydokomuna systematycznie wytłukli nam niemal całą elitę - w rezultacie dzisiaj poziom tzw. warstw przywódczych jest u nas naprawdę bardzo słaby. Ja bym powiedział, że nawet tragicznie słaby.
ponad 2 lata temu / abc
 
Jedyną rozsądną odpowiedzią na takie dictum UE, nie pierwszy już raz, jest zbliżenie środkowego palca w jakości HD w formacie A3 lub większym. I co nam zrobią? Oni zablokują fundusze unijne, my nie wpłacimy składki i wyjdziemy na +. Ha! Problem w tym, ze ta banda volksdeutschy, psich członków różnych partyjek, przez te wszystkie lata rozprzedali Kraj w całości i tak go uzależnili gospodarczo od Niemiec, że "zesrać" się teraz sami nie mogą bez pozwolenia "matki karmicielki"- UE.
ponad 2 lata temu / agricola
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.