27 lipca 2017

„The Telegraph” ostrzega przed zastosowaniem wobec Polski art. 7. Prognozuje „rozerwanie Europy”

(Frans Timmermans, fot. REUTERS/Eric Vidal/FORUM)

Brytyjski dziennik „The Telegraph” opublikował szeroką analizę sytuacji wokół reformy sądownictwa w Polsce. Autorzy zauważają, że ewentualne zastosowanie wobec Polski art. 7 tzn. nałożenie na Polskę sankcji, może doprowadzić do „rozerwania Europy”. Głosowanie w tej sprawie może uwydatnić podziały w Unii Europejskiej.

Autorem analizy na temat reformy sądownictwa w Polsce jest Peter Foster, który podkreśla, że obecna sytuacja i konflikt na linii Bruksela-Warszawa może prowadzić nawet do „rozerwania Europy” i uwydatnienia głębokich podziałów i różnic wśród państw Unii Europejskiej. Foster zwraca uwagę na to, że uruchomienie procedury zawartej w art. 7 traktatu UE, o której wielokrotnie mówił wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans i głosowanie w tej sprawie, byłoby „szaleństwem”. Foster zauważa, że aktualnie trwają próby zjednoczenia i zbliżenia państw Unii Europejskiej, a działania podjęte wobec Polski zdecydowanie utrudniają ten proces.

Wesprzyj nas już teraz!

Peter Foster na łamach „The Telegraph” zauważa, że w obliczu polityki integracji i zbliżenia, Komisja Europejska zastanawia się czy powinna podejmować radykalne działania i narzucać wzorce regulacji suwerennemu państwu. Podkreśla jednak, że brak interwencji w sprawy polskie mógłby oznaczać wizerunkową porażkę instytucji unijnych. Mógłby również okazać „impotencję i pustkę europejskiego projektu”. Autor zauważa, że Unia Europejska może w obecnej sytuacji starać się zablokować wypłatę funduszy unijnych, ale to z kolei prowadziłoby do poważnych kontrowersji politycznych i prawnych.

Warto przypomnieć, że jeszcze w czasie procedowania przez polski parlament ustaw o Sądzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sądownictwa, interwencję w tej sprawie podjął wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Podkreślił, że działania rządu Prawa i Sprawiedliwości są łamaniem prawa Unii Europejskiej i zapowiedział uruchomienie art. 7, który ostatecznie prowadzi do nałożenia na kraj członkowski sankcji. Prezydenckie weta wpłynęły na złagodzenie tonu, ale unijny urzędnik nie daje za wygraną. Zapowiedział, że procedura zostanie wszczęta tuż po ogłoszeniu treści trzeciej ustawy o ustroju sądów powszechnych. Poza tym, zażądał wyjaśnień w związku z ogólną próbą przeprowadzenia reformy sądownictwa w Polsce.

Prezydenckie weto wywołało również głębokie zdziwienie w strukturach Komisji Europejskiej. Portal RMF24 informował, że podczas konferencji prasowej dziennikarz stacji zadał pytanie rzecznikowi Komisji Europejskiej dotyczące stanowiska instytucji, tuż po decyzji o zawetowaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS. Rzecznik KE Margaritis Schinas miał być wyraźnie zaskoczony decyzją prezydenta Andrzeja Dudy i wymigiwał się od odpowiedzi na to pytanie. Przyznał jedynie, że Komisja Europejska z bliska obserwuje rozwój wydarzeń w Polsce. Schinas nie odpowiedział również na pytanie o to, czy decyzja KE o wszczęciu postępowania o naruszeniu przez Polskę unijnego prawa nie była przedwczesna.

Co ciekawe, jak podaje Katarzyna Szymańska-Borignon, rzecznik Komisji Europejskiej nie chciał również pozytywnie ocenić decyzji o zastosowaniu prezydenckiego weta. Dodał, że polski rząd odrzucił ofertę podjęcia wspólnych rozmów z KE, którą miano złożyć ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze oraz szefowi MSZ Witoldowi Waszykowskiemu.

 

 

Źródło: wprost.pl, The Telegraph, PCh24.pl

WMa

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 333 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram