DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

„The Economist”: Chiny mocno spowalniają

„The Economist”: Chiny mocno spowalniają
fot. Jakub Hałun/commons/creative/GNU

Chiny tradycyjnie oskarżane były przez inne państwa o to, że za dużo eksportują, a za mało importują. Chroniczna nadwyżka w handlu zagranicznym Chin denerwowała wielu. Jednak 13 marca br. okazało się, że trzech największych importerów towarów chińskich: Japonia, UE i USA skarżyły się tym razem na to, że Chiny eksportują za mało.

 

Złożyli oni nawet skargę do  Światowej Organizacji Handlu, obwiniając Chińczyków o to, że niesprawiedliwie ograniczyli eksport wolframu, molibdenu aluminium i 17 innych rzadkich surowców, stosowanych do produkcji wielu nowoczesnych towarów, w tym świetlówek.

 

Chiny odnotowały w miesiącu lutym najwyższy od co najmniej dziesięciu lat deficyt handlowy, wynoszący aż 37 mld dol. Analitycy, chociaż uwzględniają w swoich danych okres świąteczny podkreślają, że mimo wszystko tak wielkiego deficytu nie odnotowywano wcześniej. Mówią wprost, że chińska gospodarka wyraźnie spowalnia.

 

Również inne dane pokazują, że produkcja przemysłowa w Chinach rosła znacznie wolniej w styczniu i lutym, w porównaniu z tymi samymi dwoma miesiącami w 2011 roku, i wyniosła 11,4 proc. Normalne tempo wzrostu to 15 proc. Co więcej, chińska nadwyżka na rachunku obrotów bieżących spadła do 2,8 proc. PKB z rekordowego poziomu ponad 10 proc. PKB w ub. roku.

 

Analitycy tłumaczą, że nadwyżka zmniejszyła się m.in. z powodu wzrostu inwestycji krajowych (budowa dróg i kolei), a nie z powodu konsumpcji. Niektórzy ekonomiści martwią się więc o to, że chińska nadwyżka handlowa wkrótce ponownie ulegnie znacznemu uszczupleniu.
Źródło: The Economist, AS.


DATA: 2012-03-29 03:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Guy Sorman jakiś czas temu pisał o... papierowym chińskim tygrysie. Zobaczymy, będzie chyba mocno trzęsło rynkami.
ponad 8 lat temu / John Galt
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.