DZIŚ JEST:   01   KWIETNIA   2020 r.

Św. Hugona, biskupa
 
 
 
 

„Testament Maryi” – bluźnierczy spektakl na Broadwayu

„Testament Maryi” – bluźnierczy spektakl na Broadwayu
fot.Aimée Tyrrell/commons/creative/GNU

Niemal tradycją jest już, że najwięcej bluźnierczych przedstawień i wystaw tzw. dzieł ma miejsce w okresie Wielkiego Postu. Tym razem na 26 marca w Nowym Jorku zaplanowano wystawienie heretyckiej pseudosztuki - „Testamentu Maryi”, opartego na powieści byłego irlandzkiego kleryka, obecnie zdeklarowanego pederasty – Colma Tóibína.

 

Przedstawienie ma się odbyć w jednym z teatrów na Broadwayu w Walter Kerr Theatre. „Testament Maryi” jest monologiem. W jego prezentacji wezmą udział dwie lesbijki: Fiona Shaw i Deborah Warner.  Irlandzki pisarz dał upust swojej wyobraźni, wyrażając głęboką pogardę dla Ewangelii, tradycji chrześcijańskiej i Najświętszej Maryi Panny.

 

W spektaklu aktorki recytują tzw. „testament Maryi”. Wbrew temu, co tradycja chrześcijańska potwierdza, Tóibín sugeruje, że Maryja w Efezie nie była pod synowską opieką św. Jana Ewangelisty, lecz siłą „przetrzymywana” przez dwóch szantażystów, którzy „komponowali” Ewangelię. Mieli oni namawiać Maryję do tego, by potwierdziła boskość Jezusa Chrystusa, czemu Matka Boża – wg irlandzkiego pisarza – miała stanowczo zaprzeczać.

 

Co więcej, Maryja w spektaklu przedstawiona została jako poganka i sceptyczka, która nie traktuje poważnie Syna Bożego.  Miała mówić, że „żaden z jego uczniów nie był normalny”.  Wg Tóibína, Matka Boża potajemnie czciła grecką boginię Artemidę, a w Kanie Galilejskiej nie doszło do cudownego przemienienia wody w wino. W godzinie ukrzyżowania - twierdzi Tóibín - Maryja „uciekła”. Po ściągnięciu z Krzyża Jezus nie był w jej ramionach itp.

 

Maryja – wg bluźniercy – wobec stwierdzenia, że jej syn „był Synem Bożym” i że „został wysłany przez Ojca, aby odkupić świat” miała powiedzieć, że to, co zrobił Jezus, nie było warte wysiłku. Powieść irlandzkiego pisarza kończy się przywoływaniem przez Matkę Bożą pogańskiej bogini.

 

Poprzez zaprzeczanie boskości Chrystusa, Jego zmartwychwstaniu i prawdziwości Ewangelii „Testament Maryi” jest nie tylko bluźnierczą, ale przede wszystkim heretycką pseudosztuką. Przedstawia karykaturę NMP i pośrednio zaprzecza wszystkim dogmatom Kościoła dot. Maryi.

 

Grzech bluźnierstwa jest jednym z najcięższych grzechów, zwłaszcza, gdy wyraża herezję, negując prawdy objawione przez Boga i nauczane przez Magisterium Kościoła. Protest przeciwko wystawieniu spektaklu podjęło Amerykańskie Stowarzyszenie Obrony Tradycji, Rodziny i Własności – TFP.

 

 

Źródło: Tfp.org., AS.


DATA: 2013-03-22 08:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak bardzo musiał być skrzywdzony ten człowiek, że zieje tak przerażającą nienawiścią do Świętych Rzeczy.
ponad 7 lat temu / marekb54
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.