DZIŚ JEST:   16   LUTY   2019 r.

Św. Daniela i towarzyszy
św. Faustyna z Brescii
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 28  >   KORZENIE POLSKOŚCI

Jan Bereza

Tęsknota za Ojczyzną płynie z bukowińskich gór


Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam; jestem przy Tobie, czuwam – melodia Apelu Jasnogórskiego płynąca z wieży kościoła wypełnia dolinę między wzgórzami Bukowiny. Położona w niej polska wieś powoli się wycisza. Letnia pogoda zachęca do wieczornego spaceru, podczas którego mieszkańcy witają się staropolskim Szczęść Boże.

Nowy Sołoniec to wioska, jaką coraz trudniej zobaczyć – życie toczy się tu zgodnie z naturalnym porządkiem: rano mieszkańcy wyruszają w pole lub do lasu, a wieczorem turkot konnych wozów przypomina o porze spoczynku. Wracają też wtedy do domów nieliczni pracujący poza wioską. Nieliczni, bo pracę w Rumunii trudno znaleźć, a często trzeba jej szukać w odległej Hiszpanii, Włoszech czy Anglii.

Za chlebem
Emigrują za chlebem, podobnie jak ich dziadkowie, którzy przybyli na ziemie dziś należące do Rumunii z ziem polskich. Od tego czasu minęły niemal dwa wieki, ale wśród tutejszych potomków dawnych emigrantów poczucie polskości jest nadal silne – wbrew bezlitosnej historii, która nie szczędziła polskich osadników, i mimo braku systemowej, państwowej pomocy ze strony rodaków z oddalonej o kilkaset kilometrów Rzeczypospolitej.

Tradycja i patriotyzm mieszkańców Nowego Sołońca bije z pieśni żarliwie śpiewanych przez dzieci, młodzież i dorosłych z miejscowego zespołu „Sołonczanka” prowadzonego przez nauczycielkę Annę Zielonkę...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1665 – zmarł Stefan Czarniecki, wybitny polski dowódca wojskowy, doskonały kawalerzysta, mistrz "wojny szarpanej" (ur. 1599). Podczas potopu szwedzkiego jako jeden z niewielu nie odstąpił Jana Kazimierza. Bronił Krakowa, a po kapitulacji udał się do przebywającego na Śląsku monarchy. Po wyparciu Szwedów i Siedmiogrodzian z Rzeczypospolitej został wysłany do Danii, gdzie jego oddziały wsławiły się zdobyciem Koldyngi i przeprawą na wyspę Alsen.

 
 

Manifest Wiary kardynała Müllera – co oznacza dla Kościoła? Jakie przepowiednie są z nim związane? Kto uważa, że powtarzanie katechizmowych prawd jest działaniem podobnym do buntu Lutra? – o tym wszystkim w kolejnym odcinku programu „Ja, katolik”, na który zaprasza Krystian Kratiuk.

 

Rząd przygotował specjalną ofertę dla Polaków, którzy zdecydują się na powrót z emigracji. O planach opowiadała minister Jadwiga Emilewicz. Wśród rozwiązań znalazły się m.in. zachęty podatkowe.  

 

 

Bezpieczeństwo, edukacja antydyskryminacyjna i antyprzemocowa w szkole, wolność artystyczna, hostel interwencyjny – oto elementy deklaracji na rzecz LGBT+ jaką zamierza w poniedziałek podpisać prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

 

Francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło poprawkę likwidującą w kwestionariuszach szkolnych zapisy „ojciec” i „matka”. Będą one zastąpione przez „rodzic 1” i „rodzic 2”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.