DZIŚ JEST:   31   MAJA   2020 r.

Zesłanie Ducha Świętego
Nawiedzenie NMP
Św. Kamila Baptysta Varano
Św. Petronella
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 28  >   KORZENIE POLSKOŚCI

Jan Bereza

Tęsknota za Ojczyzną płynie z bukowińskich gór


Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam; jestem przy Tobie, czuwam – melodia Apelu Jasnogórskiego płynąca z wieży kościoła wypełnia dolinę między wzgórzami Bukowiny. Położona w niej polska wieś powoli się wycisza. Letnia pogoda zachęca do wieczornego spaceru, podczas którego mieszkańcy witają się staropolskim Szczęść Boże.

Nowy Sołoniec to wioska, jaką coraz trudniej zobaczyć – życie toczy się tu zgodnie z naturalnym porządkiem: rano mieszkańcy wyruszają w pole lub do lasu, a wieczorem turkot konnych wozów przypomina o porze spoczynku. Wracają też wtedy do domów nieliczni pracujący poza wioską. Nieliczni, bo pracę w Rumunii trudno znaleźć, a często trzeba jej szukać w odległej Hiszpanii, Włoszech czy Anglii.

Za chlebem
Emigrują za chlebem, podobnie jak ich dziadkowie, którzy przybyli na ziemie dziś należące do Rumunii z ziem polskich. Od tego czasu minęły niemal dwa wieki, ale wśród tutejszych potomków dawnych emigrantów poczucie polskości jest nadal silne – wbrew bezlitosnej historii, która nie szczędziła polskich osadników, i mimo braku systemowej, państwowej pomocy ze strony rodaków z oddalonej o kilkaset kilometrów Rzeczypospolitej.

Tradycja i patriotyzm mieszkańców Nowego Sołońca bije z pieśni żarliwie śpiewanych przez dzieci, młodzież i dorosłych z miejscowego zespołu „Sołonczanka” prowadzonego przez nauczycielkę Annę Zielonkę...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Chiny i Stany Zjednoczone prowadzą wojnę strategiczną. Choć jeszcze do niedawna możliwość wybuchu wojny kinetycznej - z użyciem wojsk - wydawała się mglista, dziś jest inaczej. Pekin przygotowuje się do konfrontacji, ale jest jeszcze zbyt słaby. Z drugiej strony, ma niewiele czasu, bo USA bardzo szybko modernizują armię - przekonuje ekspert ds. bezpieczeństwa, Gregory R. Copley.

 
 

W Stanach Zjednoczonych trwa ostra walka z bandytami grasującymi w wielu miastach całego kraju. Epicentrum rozruchów jest Minneapolis, największe miasto stanu Minnesota. Za rozruchami według Donalda Trumpa stoją lewicowe grupy, w tym Antifa.

 

W sobotę 30 maja na Jasną Górę weszła 365. Łowicka Piesza Pielgrzymka. Do Matki Bożej dotarła niewielka grupa pielgrzymów, bo pątników - częściowo skutecznie - zatrzymać próbowała policja. Ostatecznie dzięki determinacji łowickich katolików piękna tradycja została podtrzymana.

 

Prezydent USA Donald Trump ogłosił przełożenie szczytu G7 na wrzesień. Pierwotnie spotkanie miało odbyć się w marcu, ale na przeszkodzie stanęła epidemia. Trump uznał też, że obecny format G7 jest bardzo nieaktualny - i chce zaprosić na spotkanie także inne kraje, w tym Rosję.

 

Wielu zbyt szybko ograniczyło wszechmoc Boga, aby ocalić dobrą nowinę o kochającym Bogu. Panuje dziś przekonanie, jakoby Bóg nie mógł zajmować się rzeczami materialnymi. Benedykt XVI nazywał to subtelnym nowym gnostycyzmem, pisze kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady Jedności.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.