DZIŚ JEST:   12   LISTOPADA   2019 r.

Św. Jozafata Kuncewicza, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 28  >   KORZENIE POLSKOŚCI

Jan Bereza

Tęsknota za Ojczyzną płynie z bukowińskich gór


Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam; jestem przy Tobie, czuwam – melodia Apelu Jasnogórskiego płynąca z wieży kościoła wypełnia dolinę między wzgórzami Bukowiny. Położona w niej polska wieś powoli się wycisza. Letnia pogoda zachęca do wieczornego spaceru, podczas którego mieszkańcy witają się staropolskim Szczęść Boże.

Nowy Sołoniec to wioska, jaką coraz trudniej zobaczyć – życie toczy się tu zgodnie z naturalnym porządkiem: rano mieszkańcy wyruszają w pole lub do lasu, a wieczorem turkot konnych wozów przypomina o porze spoczynku. Wracają też wtedy do domów nieliczni pracujący poza wioską. Nieliczni, bo pracę w Rumunii trudno znaleźć, a często trzeba jej szukać w odległej Hiszpanii, Włoszech czy Anglii.

Za chlebem
Emigrują za chlebem, podobnie jak ich dziadkowie, którzy przybyli na ziemie dziś należące do Rumunii z ziem polskich. Od tego czasu minęły niemal dwa wieki, ale wśród tutejszych potomków dawnych emigrantów poczucie polskości jest nadal silne – wbrew bezlitosnej historii, która nie szczędziła polskich osadników, i mimo braku systemowej, państwowej pomocy ze strony rodaków z oddalonej o kilkaset kilometrów Rzeczypospolitej.

Tradycja i patriotyzm mieszkańców Nowego Sołońca bije z pieśni żarliwie śpiewanych przez dzieci, młodzież i dorosłych z miejscowego zespołu „Sołonczanka” prowadzonego przez nauczycielkę Annę Zielonkę...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Izrael prawdopodobnie będzie musiał bezpośrednio zaatakować Iran aby powstrzymać to państwo od rozwijania broni nuklearnej i tworzenia „pierścienia ognia” wokół Izraela – oznajmił w poniedziałek były szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego, generał Yaakov Amidror. Sytuacja na Bliskim Wschodzie, po zabójstwie przez Tel Awiw Baha Abu Al-Atty – lidera Islamskiego Dżihadu, wspierającego Palestyńczyków i uważnego za „pomocnika” Iranu – gwałtownie się pogorszyła.

 
 

Nieznani sprawcy dokonali włamania do jednego z kościołów w El Paso, znajdującego się w amerykańskim stanie Teksas. Proboszcz parafii wezwał do uczestnictwa w nabożeństwie ekspiacyjnym oraz zaapelował do złodziei o zwrot tabernakulum z Najświętszym Sakramentem.

 

Posłowie Sejmu RP IX kadencji uroczyście złożyli ślubowanie. Część z nich wykorzystała chwilę do politycznych manifestów.

 

12 listopada 2019 o godzinie 12.00 wraz z rozpoczęciem pierwszego posiedzenia Sejmu IX kadencji w Trybunale Konstytucyjnym przepadł wniosek złożony w poprzedniej kadencji przez 107 posłów w sprawie zbadania zgodności z Konstytucją RP tzw. aborcji eugenicznej. Z nieoficjalnych informacji wynika, że jest to „zasługa” prezes TK Julii Przyłębskiej, która od wielu miesięcy miała blokować rozpatrzenie tej sprawy.

 

Radni Zjednoczonej Partii Konserwatywnej Alberty (UCP) uchwalili ustawę chroniącą klauzulę sumienia pracowników służby zdrowia, którzy sprzeciwiają się partycypowaniu w takich „zabiegach” jak aborcja czy eutanazja.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.