DZIŚ JEST:   24   MAJA   2019 r.

NMP Wspomożycielki Wiernych
Św. Magdaleny Zofii Barat
Św. Wincentego z Lerynu
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 28  >   KORZENIE POLSKOŚCI

Jan Bereza

Tęsknota za Ojczyzną płynie z bukowińskich gór


Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam; jestem przy Tobie, czuwam – melodia Apelu Jasnogórskiego płynąca z wieży kościoła wypełnia dolinę między wzgórzami Bukowiny. Położona w niej polska wieś powoli się wycisza. Letnia pogoda zachęca do wieczornego spaceru, podczas którego mieszkańcy witają się staropolskim Szczęść Boże.

Nowy Sołoniec to wioska, jaką coraz trudniej zobaczyć – życie toczy się tu zgodnie z naturalnym porządkiem: rano mieszkańcy wyruszają w pole lub do lasu, a wieczorem turkot konnych wozów przypomina o porze spoczynku. Wracają też wtedy do domów nieliczni pracujący poza wioską. Nieliczni, bo pracę w Rumunii trudno znaleźć, a często trzeba jej szukać w odległej Hiszpanii, Włoszech czy Anglii.

Za chlebem
Emigrują za chlebem, podobnie jak ich dziadkowie, którzy przybyli na ziemie dziś należące do Rumunii z ziem polskich. Od tego czasu minęły niemal dwa wieki, ale wśród tutejszych potomków dawnych emigrantów poczucie polskości jest nadal silne – wbrew bezlitosnej historii, która nie szczędziła polskich osadników, i mimo braku systemowej, państwowej pomocy ze strony rodaków z oddalonej o kilkaset kilometrów Rzeczypospolitej.

Tradycja i patriotyzm mieszkańców Nowego Sołońca bije z pieśni żarliwie śpiewanych przez dzieci, młodzież i dorosłych z miejscowego zespołu „Sołonczanka” prowadzonego przez nauczycielkę Annę Zielonkę...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Czym żyła polska polityka w ostatnich tygodniach? W Przeglądzie Prasy portalu PCh24 kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego omawiają: Krystian Kratiuk, Jacek Ożóg i Michał Wałach. Wśród poruszanych tematów nie zabrakło także kryzysu w Kościele.

 
 

Partie jednoznacznie eurosceptyczne to nad Wisłą co najwyżej II liga. Czy w przyszłości ta sytuacja ulegnie zmianie? Tego dowiemy się już po 26 maja.

 

Saim Saeed, publicysta pakistańskiego pochodzenia związany z lewicowym „Politico” czy magazynem „The Diplomat” na łamach „Foreign Affairs”, pisma think tanku Council on Foreign Relations, które od lat 40. ub. wieku promuje proces federalizacji świata, jako sposób na przezwyciężenie nacjonalizmu, wyjaśnia dlaczego tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego są ważne dla przyszłości Europy.

 

We Francji zakończyła się kampania wyborcza. Sondaże od miesiąca dają wygraną partii narodowej (RN) Marine Le Pen z niewielką przewagą nad prezydencką partią Republika w Drodze (LREM). Na trzecim miejscu są centroprawicowi Republikanie.

 

Theresa May potwierdziła doniesienia medialne dotyczące jej rezygnacji z funkcji premiera brytyjskiego rządu. Jak ogłosiła, stanie się to już 7 czerwca.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.