DZIŚ JEST:   13   GRUDNIA   2019 r.

Św. Otylia z Hohenburga
Św. Łucji, męczennicy
 
 
 
 

Tępi, głupi, skrajni. Jean-Claude Juncker w oratorskim „popisie” o prawicy

Tępi, głupi, skrajni. Jean-Claude Juncker w oratorskim „popisie” o prawicy
Jean Claude-Juncker, fot. REUTERS/Vincent Kessler/ FORUM

Europa musi stanąć do walki ze „skrajną prawicą,”  „tępymi populistami” i „głupimi nacjonalistami” – oznajmił w poniedziałek na otwarciu Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

 

Przemawiając do setek samorządowców i działaczy organizacji pozarządowych współpracujących z samorządami w zakresie realizacji Agendy 2030, szef KE nalegał, by koniecznie dokonali rozróżnienia pomiędzy „eurosceptykami, którzy zadają pytania, by wyrobić sobie opinię a tępymi populistami i głupimi nacjonalistami.”

 

Wzywał przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych, by jak mówił poprzedniego dnia, sprzeciwić się marszowi prowadzącemu do dezintegracji „inspirowanej przez głupich populistów i nudnych nacjonalistów.”

 

– W Europie rośnie liczba eurosceptyków, którzy propagują opinie eurosceptyczne. Powinniśmy z nimi rozmawiać – stwierdził Juncker. – Nie możemy budować Europy przeciwko narodom i wbrew regionom – zaznaczył.

 

– Europa to nie tylko Bruksela i Strasburg, ale każde miasto i region – dodał. Eurokrata podkreślił, że niektóre problemy w Europie, takie jak zmiany klimatyczne, nie są ograniczone granicami, a same państwa członkowskie nie mogą ich rozwiązać. Dlatego to na miastach i regionach spoczywa ogromna odpowiedzialność za wdrażanie agendy zrównoważonego rozwoju. Kluczowa w tym wypadku jest „współpraca i spójność” samorządowców.

 

– Miasta i regiony są najważniejszymi partnerami, jakich mamy – wtórowała mu komisarz ds. polityki regionalnej Corina Creţu. – Polityka spójności to coś więcej niż inwestycje, polityka spójności to solidarność - podkreśliła.

 

W ubiegłym roku Komisja powołała grupę zadaniową, która opracowała zalecenia dotyczące lepszego stosowania zasady pomocniczości. Eurokraci chcą, by rządy centralne oddelegowały część swych uprawnień do samorządów. Większe uprawnienia na szczeblu lokalnym czy regionalnym pozwolą na szybszą transformację społeczno-ekonomiczną w Europie, zgodnie z założeniami porozumienia klimatycznego, zawartego w grudniu 2015 r. w Paryżu, a ściśle łączącego się z Agendą 2030.

 

Niektóre państwa członkowskie, w tym Austria, sprawująca obecnie  rotacyjną prezydencję w UE, są szczególnie zdeterminowane, by jak najszybciej przyznać większe uprawnienia samorządowcom.

Juncker poinformował, że do listopada bieżącego roku Komisja może uzyskać rzeczywiste wyniki prac w tym obszarze, którymi będzie mogła się podzielić. Przewodniczący KE zastrzegł jednak, że „pomoc nie może sprzeciwiać się solidarności.” Samorządy otrzymają więc większe uprawnienia, ale tylko po to, by realizować narzucony z Brukseli program. 

 

Juncker nie krył, że solidarność władz lokalnych będzie wymagana w szczególności w przypadku realizacji transformacji energetycznej przewidzianej w porozumieniu klimatycznym i w kwestii polityki migracyjnej.

 

W ciągu najbliższych kilku miesięcy Komisja, Parlament i Rada Europejska będą negocjować nowy długoterminowy budżet UE. Przewiduje się cięcia wydatków na politykę spójności wynoszące 10 proc.

 

Jean-Claude Juncker zgodził się z przedstawicielami regionów, którzy uważają cięcia za zagrożenie dla samego istnienia tej polityki. Twierdził jednak, że jest to jedyny sposób na zapewnienie środków na nowe priorytety wymagane przez państwa członkowskie, takie jak bezpieczeństwo czy migracja. Szef KE upierał się jednak, że spójność pozostaje priorytetem Komisji.

 

– Polityka spójności nie jest polityką przeszłości, jest prawdziwą polityką przyszłości – konstatował z kolei Karl-Heinz Lambertz, przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów.

 

Przemówienie Junckera odbiło się dużym echem, zwłaszcza w mediach brytyjskich, które wskazują, że szef KE drwił z premier Theresy May, wchodząc tanecznym krokiem na podium. Nawiązał on tym samym do podróży May do RPA,(gdzie tańczyła z dziećmi  w rytm piosenki zespołu „Abba” ) i jej przemówienia do członków swojej partii, podzielonych w kwestii wynegocjowania umowy dot. płynnego wycofania się Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

 

Przygotowując się do wystąpienia na poniedziałkowej konferencji, Juncker nie mógł rozpocząć przemowy, ponieważ grała muzyka w sali. Patrząc w swoje notatki, rozłożył ramiona i zaczął tańczyć. Kilka sekund wystarczyło, by wywołać śmiech na sali.

 

Brytyjczycy szybko zauważyli, jak bardzo jego gesty były zbliżone do gestów May, przed jej przemówieniem w środę na dorocznej konferencji Partii Konserwatywnej.

 

„Daily Mail” komentował, że szef KE wydaje się kpić z brytyjskiej premier.

 

Rzeczniczka Junckera zapewniła, że jego improwizowane przedstawienie „nie było wymierzone w nikogo,” a sam szef Komisji darzy May wielkim szacunkiem.

 

 

Źródło: euractiv.com / dailymail.com

AS

 

 


DATA: 2018-10-10 12:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Narody-tak. UE to nie wiem ale kilka rzeczy ponadnarodowych powinno być. Wiara, inteligencja, Mądrość przedwieczna itd.
ponad 1 rok temu / An
 
"W czasie pracy w UE utrzymać się w stanie trzeżwym, nie propagować komunizmu..."
ponad 1 rok temu / Zbigniew
 
Może wreszcie Polexit? Czerwoni załadowli nas "do unii" która jest od lat siedzibą lewackiej zarazy to czas by zwący się prawicowym rządem nas z stamtąd wyciągnął. Przecież już mówią że to Polska zapłaci najwięcej za wystąpienie GB. Ja się pytam dlaczego? Wyjdzmy razem z Anglią i nie oglądajmy się wstecz.
ponad 1 rok temu / Nico
 
UE TO LIBERALNO LEWICOWY TWOR DO NISZCZENIA WARTOSCI CHRZESCJANSKICH W EUROPIE TO WAZ STARODAWNY Z APOKALIPSY ALE MARYJA POKONA TEGO szatana SWOJA PIETA massoneria niszczy KK I WARTOSCI
ponad 1 rok temu / Bea
 
Nie oszukujmy się , tylko rozpad UE daje szanse na rozwój państw europejskich w duchu chrześcijańskim. UE zawsze będzie lewacka, gdyż politycy sami między sobą wybierają komisarzy, przeważnie o poglądach skrajnie lewicowych i dążą wbrew traktatom do stworzenie globalnego państwa UE z jednym rządem dla wszystkich 27 państw.Tak jak nie da się zmienić szatana na anioła. Zło zawsze będzie złem.
ponad 1 rok temu / cichy
 
Głupota udająca mądrość
ponad 1 rok temu / Syk
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.