DZIŚ JEST:   24   CZERWCA   2018 r.

Narodzenie św. Jana Chrzciciela|
XII Niedziela zwykła
Św. Symplicjusza
 
 
 
 

Teolog z Niemiec chce, by Kościół uczył się od muzułmanów. Czego? Poszanowania dla zwierząt!

Teolog z Niemiec chce, by Kościół uczył się od muzułmanów. Czego? Poszanowania dla zwierząt!
Fot. debora prado / freeimages.com

Katolicki teolog Rainer Hagencord z Monastyru wziął udział w berlińskim „Zielonym Tygodniu”, imprezie promującej ochronę środowiska, tak zwane zdrowe żywienie oraz wegetarianizm. Hagencord postuluje… zmianę katolickiej perspektywy i zaangażowanie na rzecz ochrony praw zwierząt.

 

Rainer Hagencord kieruje Instytutem Teologicznej Zoologii (Institut für Theologische Zoologie) w Münster. Ośrodek ten działa w strukturach Westfalskiego Uniwersytet Wilhelma. Teolog postuluje gruntowną zmianę podejścia Kościoła do zwierząt. W rozmowie z niemiecką Katolicką Agencją Informacyjną wyjaśnia, że jest dobrej myśli, bo zwłaszcza młodzi ludzie mają już „większą wrażliwość”. Wywiad opublikowano m.in. na stronach portalu niemieckiego episkopatu.

 

- Wegetarianie i weganie nie są już ogólnie postrzegani jako pomyleńcy, a raczej jako modni. To ma podstawę etyczną. Wielu nie chce przyczyniać się do cierpienia zwierząt – powiedział Hagencord, dodając, że ludzie dostrzegają związek między pogarszającym się stanem środowiska a przemysłową hodowlą zwierząt. Zdaniem teologa wielką rolę może w promocji nowego podejścia do zwierząt odegrać Kościół i to nie tylko, jak podkreśla, dzięki encyklice Laudato si papieża Franciszka.

 

- Papież Benedykt XVI zaskoczył wielu swoim przemówieniem w niemieckim Bundestagu we wrześniu 2011, gdy nagle wziął Zielonych na swoją stronę. W nieoczekiwany sposób podkreślił wówczas to, co eko-partia wypisała sobie na sztandarach: godność Ziemi – stwierdza Hagencord. Gdy idzie o encyklikę Franciszka, to teolog jest bardzo rozczarowany rozdźwiękiem między początkowym zachwytem nad tekstem a praktycznym wcielaniem postulatów papieża w życie. - Odczytuję tę encyklikę jako napomnienie skierowane do Kościoła, by postawić teologię stworzenia w centrum przepowiadania – powiedział.

 

Rainer Hagencord sądzi też, iż wie, co chciał wyrazić Franciszek w „Laudato si”. - Na wiele sposobów[papież] pisze, że musimy wreszcie skończyć ze stawianiem w centrum jedynie człowieka. Mówi o własnej wartości innych stworzeń. Odrzuca postrzeganie Ziemi jako magazynu surowców. W ten sposób wprowadza zmianę paradygmatu – twierdził niemiecki intelektualista. Jak dodaje, ciekawi go, czy episkopaty wcielą coś z tego w życie, bo obecnie „większość energii zużywają na to, by legitymować Kościół zbudowany hierarchicznie i zdominowany przez mężczyzn”.

 

Teolog chciałby, by Kościół silniej zaangażował się w sprawę ochrony zwierząt. Powinno się też odrzucać mięso produkowane przemysłowo, choćby dokonując głębokich zmian w utrzymywanych przez Kościół stołówkach. Rainer Hagencord mówił także o żydowskim i muzułmańskim rozumieniu zabijania zwierząt. - Kto zabija zwierzę, ten narusza tajemnicę życia i w ten sposób także wymiar Boskości […]. Gdy zabijamy zwierzęta, jest to coś więcej niż produkcja pożywienia – mówi, dodając, że chrześcijanie mogliby się uczyć od muzułmanów. Zabijanie zwierząt należałoby jego zdaniem postrzegać bardziej jako… akt religijny.

 

Źródło: Katholisch.de

pach

 DATA: 2016-01-30 08:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Instytut Teologicznej Zoologii"?? Co to w ogóle jest?? "Ludzie dostrzegają związek miedzy pogarszającym się stanem środowiska a przemysłową hodowlą zwierząt"?? Nie, rozsądni ludzie nie dostrzegają. Kiedyś każdy rolnik miał 1-3 krowy. Dziś te wszystkie krowy są w jednej przemysłowej oborze, o ile taka w ogóle we wsi istnieje. Bo najczęściej nie.
ponad 2 lata temu / ale bzdury
 
Teolog z Niemiec brzmi podobnie treściwie jak synagoga Nożyków z Warszawy ))).
ponad 2 lata temu / Leo
 
Tylko niemieccy teologowie potrafia tak belkotac. Oni chyba maja z tego jakies szkolenia. "Odczytuję tę encyklikę jako napomnienie skierowane do Kościoła, by postawić teologię stworzenia w centrum przepowiadania" - konia z rzedem temu, ktory powie, co poeta mial na mysli.
ponad 2 lata temu / Ar
 
Ten Pan sobie żarty stroi stawianie w centrum stworzenia to jest Bałwochwalstwo. I nieważne czy cielec jest złoty czy biega po sawannie. Nie jestem za bezsensownym zabijaniem dla sportu zwierząt,jednak pragnę przypomnieć owemu rzekomo teologowi że Kto stawia Boga na pierwszym miejscu temu wszystko się układa właściwie i podejście do flory i fauny też. I na koniec dla mnie Jezus Chrystus to Syn Boży, Bóg Zbawiciel i to Jezus po swym zmartwychwstaniu częstował uczniów rybami wprost z ogniska. I nie miał problemu z zabitą ryba czy dymem z ogniska. Ja tez z tym problemu nie mam. A czy jest jakiś przełożony takiego teologa czy on tak w samopas się wypowiada?
ponad 2 lata temu / Aaron
 
o czym ten "eskimos" mówi? faktycznie u nich ubuj odbywa się w bardzo ciekawy sposób i bez cierpień zwierząt. eskimos udowadnia wyższość swojej kultury zabijania rytualnego szechity i halal nad sposobem goyow
ponad 2 lata temu / bxl
 
Oczywiście uważam że pastwienie się nad zwierzętami jest czymś obrzydliwym i godnym potępienia. Zwierzęta trzymane całe życie w ciasnych klatkach też potwornie cierpią i nie zasługują na taki los. Ale człowiek został stworzony jako istota mięsożerna i kropka! Zamiast wymyślać że wyjściem są rytualne uboje (sprawiające zwierzęciu wiele więcej cierpienia) powinno się uregulować raczej warunki hodowli, żeby zwierzę nie musiało cierpieć miesiącami a przy uboju więcej niż to absolutnie konieczne.
ponad 2 lata temu / Aaaa
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.