DZIŚ JEST:   21   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Babci
Św. Agnieszki, męczennicy
Św. Epifaniusza
 
 
 
 

Teolog z Linzu twierdzi, że zwierzęta idą do nieba. Czas na katolickie pogrzeby psów i kotów?

Teolog z Linzu twierdzi, że zwierzęta idą do nieba. Czas na katolickie pogrzeby psów i kotów?
By tajai's photos (Upload by: TBjornstad 13:21, 18 July 2006 (UTC)) (http://www.flickr.com/photos/cayce/103607134/) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Zwierzęta idą do nieba – przekonuje teolog moralny z Linzu w Austrii, Michael Rosenberger. Jednocześnie teolog zaskakuje, ponieważ jest przekonany, że Kościół katolicki mógłby opracować formalny ryt pogrzebowy dla zwierząt.

 

Według austriackiego teologa moralnego Michaela Rosenberga, także zwierzęta idą do Królestwa Bożego. Taki pogląd, jak przekonuje, jest dobrze ugruntowany zarówno w Starym jak i Nowym Testamencie.

 

W tym pierwszym na przykład jedną z oznak nadejścia Zbawiciela jest wszechogarniający pokój, dotykający także świata zwierząt. „Wtedy wilk zamieszka wraz z barankiem, pantera z koźlęciem razem leżeć będą, cielę i lew paść się będą społem i mały chłopiec będzie je poganiał” – głosi Księga Izajasza (Iz 11, 6).

 

W Nowym Testamencie z kolei decydujący jest w ocenie Rosenbergera list św. Pawła do Rzymian. „Stworzenie bowiem zostało poddane marności – nie z własnej chęci, ale ze względu na Tego, który je poddał – w nadziei, że również i ono zostanie wyzwolone z niewoli zepsucia, by uczestniczyć w wolności i chwale dzieci Bożych. Wiemy przecież, że całe stworzenie aż dotąd jęczy i wzdycha w bólach rodzenia” – pisze Apostoł Paweł (Rz 8, 20-22).

 

Michael Rosenberger powołuje się również na encyklikę papieża Franciszka „Laudato si”, gdzie czytamy o życiu wiecznym jako o przestrzeni wspólnego zadziwienia, w której uczestniczyć będzie wszelkie stworzenie.

 

Według teologa Królestwo Boże jest „miejscem miłości”, w którym wypełnione będą wszystkie ziemskie relacje i związki. Ludzie mogą mieć w jego ocenie nadzieję, że dotyczy to także ich związków ze zwierzętami.

 

Rosenberger sądzi również, że Kościół mógłby dziś wprowadzić oficjalny rytuał pogrzebowy dla zwierząt. Teolog z Linzu dodaje, że dziś wiele zależy od poszczególnych księży i ich duszpasterskiego wyczucia. W jego opinii, uroczysty pochówek zwierząt ma długą tradycję, na co wskazują liczne znaleziska archeologów.

 

 

Źródło: Kathpress.co.at

Pach/WMa

 


DATA: 2019-10-26 06:42
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Jakub-ONR: Przeczytaj Katechizm. Zwierzęta mają duszę, ale jest to dusza śmiertelna. Jeśli już zamierzasz wyrażać opinie, to upewnij się, że piszesz prawdę.
ponad 1 rok temu / Marek
 
Co za herezja! Zwierzęta nie posiadają duszy a Pan Bóg uczynił nam je poddane widać że gościu nie zna sie na Piśmie Świętym,może zaraz rośliny będą szły do nieba niego
ponad 1 rok temu / Jakub-ONR
 
"Do wszelkich stworzeń" należą i drzewa, i kamienie, i robale. To on chce rytuałów religijnych dla robaczków, trawki, kapiącej wody i spadających płatków śniegu. Taki wielki teolog i znawca ST i NT a nie doczytał, ze Pan Jezus o pewnych ludziach powiedział: "jesteście w wielkim błędzie". Mr 12,27
ponad 1 rok temu / ks. szeregowy w
 
TZ. "Bóg nie niszczy tego co stworzył." Nieprawda. "19 A widząc drzewo figowe przy drodze, podszedł ku niemu, lecz nic na nim nie znalazł oprócz liści. I rzekł do niego: ?Niechże już nigdy nie rodzi się z ciebie owoc!? I drzewo figowe natychmiast uschło."......"I gdy spojrzał w stronę Sodomy i Gomory i na cały obszar dokoła, zobaczył unoszący się nad ziemią gęsty dym, jak gdyby z pieca, w którym topią metal. 29 Tak więc Bóg, niszcząc okoliczne miasta, przez wzgląd na Abrahama ocalił Lota od zagłady, jakiej uległy te miasta, w których Lot przedtem mieszkał."
ponad 1 rok temu / Jot
 
Wiecie - tu niema żartów. Przyjęcie takiej optyki z duszą zwierząt to natychmiastowy zakaz jedzenia mięsa - toć to byłby kanibalizm - zjadalibyśmy naszych braci. Jan Chrzciciel jadł szarańczę - macie pojęcie ilu braci zkanibalizował? Chrystus jadł ryby - kto odmawia raju rybom? Niby że wszystkie ryby idą do piekła? A ta biedna czerwona jałówka z Izraela? Jak to tak zabić siostrę i złożyć w ofierze? Szok. No nie można!
ponad 1 rok temu / Jot
 
@ Nick,Normal,Frodo z krainy rozśmieszyliście mnie do łez! Może by tak jeszcze wprowadzić żałobę po pasztetowej i po drzewku,z którego wykonano patyk do kaszanki.Wszak sztuczny nie zdaje egzaminu.Koniecznie musi być dżewniany!
ponad 1 rok temu / rgt
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.